Podoba Ci się dlaucznia.pl? Możesz kupić dostęp na rok już od 9,35 zł za jeden przedmiot
Grafika: Antygona urządza symboliczny pochówek Polinejkesa
Antygona urządza symboliczny pochówek Polinejkesa

Losy rodu Labdakidów, które doprowadziły do tragicznego finału Antygony

Żeby zrozumieć utwór, trzeba znać historię rodziny Labdakidów, z której pochodzi Antygona. Opowiadają o tych wydarzeniach mity greckie oraz pozostałe tragedie Sofoklesa Król EdypEdyp w Kolonie.

 1. Nad rodem Labdakidów, władców Teb, ciąży klątwa. Dziadek Antygony Lajos uwiódł niegdyś młodego chłopca, za co miał zginąć z rąk własnego syna. Kiedy urodził mu się potomek, w obawie o swoje życie kazał przebić niemowlęciu stopy i porzucić w górach. Chłopca uratowali jednak władcy Koryntu. Ze względu na opuchnięte stopy nazwali go Edypem.
 2. Gdy Edyp dorósł, dowiedział się od wyroczni delfickiej o swoim przeznaczeniu – że zgładzi ojca i ożeni się z matką. Przerażony próbował uciec przed losem, ale przypadkowo wdał się w bójkę z nieznajomym i go zabił. Nieświadomy, że właśnie uśmiercił ojca, powędrował do Teb nękanych w tym czasie przez Sfinksa. Uwolnił Teby od potwora, za co otrzymał rękę wdowy po Lajosie – Jokasty. Spłodził z nią czwórkę dzieci: Ismenę i Antygonę oraz Eteoklesa i Polinejkesa, którzy pokłócili się o władzę i zabili w bratobójczym pojedynku.
 3. Tragedia Sofoklesa opowiada o wydarzeniach, które nastąpiły po śmierci braci. Władzę w Tebach przejmuje brat Jokasty Kreon. Król uznaje Polinejkesa za zdrajcę i nie pozwala go pochować. Antygona buntuje się przeciw rozkazowi Kreona i urządza symboliczny pogrzeb brata. Tłumaczy, że wymagają tego więzy krwi i szacunek dla zmarłych. Prosi o pomoc siostrę, ale Ismena boi się konsekwencji. Za złamanie rozkazu Kreona grozi kara śmierci. Dla króla porządek w państwie jest ponad wszystkim.
 4. Ostatecznie oboje – Kreon i Antygona – płacą wysoką cenę za trwanie przy swoich racjach. Dziewczyna zostaje żywcem zamurowana w grobowcu. Kreon zaś – oprócz władzy królewskiej – traci też bliskich. Najpierw na wieść o egzekucji zabija się jego syn Hajmon, który był narzeczonym Antygony. Potem życie odbiera sobie Eurydyka, żona Kreona.

Streszczenie Antygony

Streszczenie wydarzeń w Antygonie pokazuje, że od chwili wydania zakazu przez Kreona następuje seria tragicznych wypadków.

 1. Kreon wydaje zakaz grzebania Polinejkesa.
 2. Antygona namawia Ismenę do złamania zakazu.
 3. Siostra jest przeciwna, odwodzi Antygonę od buntu.
 4. Strażnik donosi królowi, że ktoś skrycie pochował Polinejkesa.
 5. Antygona zostaje schwytana.
 6. Ismena próbuje wziąć część winy na siebie.
 7. Hajmon daremnie apeluje do rozsądku ojca. Grozi Kreonowi, że już nie zobaczy syna.
 8. Kreon wydaje rozkaz, aby zamurować Antygonę w grocie.
 9. Antygona żegna się z życiem.
 10. Wróżbita Tejrezjasz przepowiada królowi, że zapłaci za swój upór śmiercią bliskich i utratą władzy.
 11. Kreon zmienia decyzję i każe uwolnić Antygonę.
 12. Posłaniec przynosi wieści. Gdy Kreon udał się na miejsce osadzenia Antygony, zastał tam zrozpaczonego Hajmona u stóp narzeczonej, która się powiesiła. Hajmon rzucił się z mieczem na ojca, ale Kreon uniknął ciosu. Rozgniewany młodzieniec sam się przebił własną bronią.
 13. Eurydyka na wieść o śmierci syna popełnia samobójstwo.
 14. Kreon jest zrozpaczony – żałuje swojego uporu i czynów.
Lubisz naukę z dlaucznia.pl? Odbierz swój rabat na dostęp nielimitowany i korzystaj ze wszystkich przedmiotów za jedyne
9.35 -15%
9,35 zł/przedmiot
Cena za całość: 84,15 zł
Podoba Ci się dlaucznia.pl? Możesz kupić dostęp na rok już od 9,35 zł za jeden przedmiot