Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

10 rzeczy, które można robić w wakacje, żeby się nie nudzić

W tym artykule:
  Co można robić w wakacje?
  Fot. Getty Images
  W końcu przyszły! Upragnione, wyczekane i pełne słońca! Wakacje! A z nimi czas, z którym można zrobić, co tylko się zechce! Jeśli zastanawiacie się, jak wykorzystać letnie tygodnie, zerknijcie na nasze podpowiedzi. Oto cała lista rzeczy, które można zrobić w wakacje.

  Co robić latem? Samodzielne planowanie wakacji

  Kiedy zbliżają się wakacje, wszyscy marzymy o tym, że nareszcie odpoczniemy. Jednak nicnierobienie także bywa bardzo męczące, dlatego lepiej spędzać letnie dni aktywnie. Jest przecież tyle różnych zajęć, na które zwykle brakuje czasu.
  • Zastanówcie się, na co mielibyście ochotę, co was fascynuje, co lubicie albo czego potrzebujecie.

  • Pomyślcie, czy wolicie zostać w domu, czy wyjechać.

  • Oceńcie, czy lubicie być sami, czy chcecie poznać osoby o podobnych zainteresowaniach.

  Internet jest prawdziwą kopalnią pomysłów. Wystarczy, że wpiszecie nazwę wybranej dziedziny, a otworzą się przed wami różne możliwości:
  • warsztaty online – nadal często organizowane ze względu na stan pandemii, mogą gromadzić uczestników z całego kraju, nieważne, czy ktoś mieszka w dużym mieście, czy w niewielkiej miejscowości,

  • spotkania w terenie – odbywające się lokalnie w waszej miejscowości, dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na wyjazd, ale chciałyby wyjść z domu, zobaczyć coś nowego, poznać nowych ludzi,

  • obozy i inne wyjazdy tematyczne – łączące przyjemne z pożytecznym i trwające od kilku do kilkunastu dni; bardzo atrakcyjne, ale także najbardziej kosztowne.

  dlaucznia.pl - o portalu

  10 pomysłów na wakacje dla nastolatków

  Czasem trudno wpaść na dobry pomysł. Jeśli sami nie wiecie, co wam w duszy gra, może pomogą wam nasze propozycje na lato.
  1. Wakacje sprzyjają rozwijaniu talentu, a przyroda aż prosi się, żeby ją malować. W sieci znajdziecie kursy rysunku i/lub malarstwa – online, stacjonarne lub plenerowe – podczas których będziecie mogli wypróbować różne techniki. Jeśli podchodzicie do tematu bardziej serio i myślicie o studiach na uczelni artystycznej, możecie potraktować te zajęcia jako pierwszy etap przygotowań do egzaminów.

  2. Wirtualny świat coraz mocniej wchodzi w nasze życie. A gdyby tak móc uczestniczyć w jego tworzeniu? Grafika komputerowa to również sztuka, której tajniki warto poznać podczas wakacji. Tworzenie obrazów 3D, stron internetowych, cyfrowe przetwarzanie prac narysowanych lub namalowanych w tradycyjny sposób, obróbka zdjęć to cenne umiejętności, które mogą się przydać w przyszłości.

  3. Może wam się wydawać, że komputer nie ma przed wami tajemnic. Jednak programowanie to wyższy poziom wtajemniczenia. Jeśli czujecie, że chcielibyście spróbować swoich sił w tej dziedzinie, nie zwlekajcie i znajdźcie propozycję dla siebie. Możecie się uczyć w domu albo wyjechać na obóz. Dzięki temu połączycie naukę z odpoczynkiem.

  4. Na pewno zdajecie sobie sprawę, jak ważna w naszej rzeczywistości jest znajomość języków. Myślicie o studiach za granicą? Chcecie zdawać maturę z języka na poziomie rozszerzonym? A może fascynuje was kultura jakiegoś dalekiego kraju i chcielibyście się nauczyć mówić w całkiem nowym języku? Kurs językowy to dobry pomysł. Warto zacząć jak najszybciej.

  5. Odpowiednie dać rzeczy słowo! – napisał polski poeta Cyprian Kamil Norwid. Może i wy myślicie o pisaniu, ale nie wiecie, od czego zacząć, jak poradzić sobie z fabułą i ze słowami. Poszukajcie kursu kreatywnego pisania albo warsztatów scenopisarstwa i pod kierunkiem specjalistów napiszcie powieść, opowiadanie czy scenariusz… Taka aktywność wymaga dużej dyscypliny, ale daje mnóstwo satysfakcji, ponieważ w literackiej rzeczywistości wszystko zależy od was!

  6. A gdyby tak przeczytać więcej niż to możliwe? Albo zrobić coś, żeby nauka w następnym roku szkolnym zajmowała mniej czasu? To jest myśl godna kursu szybkiego czytania. A zatem do dzieła! To nie jest takie trudne, wymaga jedynie praktyki. Dzięki systematycznym ćwiczeniom na pewno poprawicie swoje tempo czytania i to czytania ze zrozumieniem!

  7. Jeśli rozpiera was energia i wiecie, że nie uda wam się usiedzieć przed komputerem ani na odbywających się regularnie zajęciach, możecie inaczej spożytkować czas wakacji. Umiecie pływać i w tym roku kończycie 17 lat? Zapiszcie się na kurs ratownika wodnego. Nauczycie się na nim ratować ludzkie życie. W przyszłości będzie wam łatwiej znaleźć pracę sezonową nad morzem, jeziorem czy w ośrodku sportowym.

  8. To oczywiste, że w wakacje nikomu nie chce się uczyć „na poważnie”. Ale nauka nie musi być nudna. Można na przykład wybrać kurs przedmiotu, który zamierzacie zdawać na maturze, połączony z letnim wyjazdem. Brzmi nieprawdopodobnie? Takie obozy dostarczają mnóstwo wrażeń, a ich wielką zaletą jest kontakt z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach.

  9. Lubicie muzykę i często słuchacie jej z niedowierzaniem, że można tak doskonale grać na gitarze, klawiszach albo saksofonie? W wakacje możecie pójść w ślady muzyków, których podziwiacie. Nie chodzi o to, by od razu być wirtuozem, ale by spróbować czegoś nowego. Nauka gry na instrumencie korzystnie wpływa na umysł. Jedyną przeszkodą może być tylko brak pianina, gitary czy skrzypiec, choć nierzadko się zdarza, że są one w domach dziadków albo cioć i nikt ich nie używa.

  10. Na koniec tego przeglądu jeszcze jedna ze sztuk – fotografia. Dzisiaj wszyscy mówią, że umieją robić zdjęcia, ale to nieprawda, raczej umieją je robić nasze smartfony. Na warsztatach fotograficznych odbywających się w waszej okolicy albo – jak kto woli – wyjazdowych poznacie zasady komponowania kadru i przekonacie się, że macie większy wpływ na proces powstawania zdjęcia, niż wam się wydaje. Wybierzcie warsztaty dla początkujących lub zaawansowanych. W niektórych przypadkach możliwe jest także wypożyczenie sprzętu od prowadzącego.

  Zwyczajne wakacje bez nudy. Samemu lub z przyjaciółmi

  Kursy i warsztaty wakacyjne to rozwiązanie dla osób, które szukają nowych wyzwań. Jednak nie wszyscy ich potrzebują. Jeśli wolicie spędzać czas w domu i robić to, co akurat przyjdzie wam do głowy, postawcie na sprawdzone aktywności. Z pewnością będziecie mogli:
  • nie raz i nie dwa wybrać się z przyjaciółmi na wycieczkę rowerową albo urządzić piknik,

  • spotykać się ze znajomymi, gdy tylko przyjdzie wam ochota,

  • grać w ulubione lub całkiem nowe planszówki (sporo propozycji znajdziecie TUTAJ),

  • obejrzeć najciekawsze filmy z ostatniego roku (ach ten internet😊) i kinowe nowości,

  • sięgnąć po książki, których nie mieliście czasu przeczytać w roku szkolnym.

  Przyznajcie sami, że możliwości jest wiele. Wykorzystajcie je i spędźcie wakacje tak, jak lubicie. Po roku intensywnej nauki należy wam się czas dla siebie.
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki