Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Zadania interaktywne – jak skutecznie uczyć się z dlaucznia.pl

W tym artykule:
  jak korzystać z dlaucznia.pl
  Fot. Shutterstock
  Różnorodność metod, materiałów edukacyjnych i bodźców – to współczesna codzienność uczniowska. Chyba dlatego, jak nigdy dotąd, szukamy tej jedynej skutecznej metody uczenia się i zapamiętywania. I nie chodzi o słynne „3Z”, czyli „zakuć, zdać, zapomnieć”, ale o głębokie zapamiętywanie i lokowanie wiedzy w pamięci długotrwałej. Tak, aby w przyszłości użyć jej w odpowiednim kontekście i aby wiadomości zdobyte w szkole przydały się w życiu i w praktyce.

  Jak się uczyć? Najlepiej tak, jak lubimy, i w dodatku sprytnie!

  Samo czytanie podręcznika albo notatek z zeszytu to za mało. Nawet jeśli uważasz, że przecież nauka to nauka (zazwyczaj przymusowa i nudna) i trzeba swoje przesiedzieć nad książką, daj się zaprosić w pewne miejsce…

  Czym jest portal edukacyjny dlaucznia.pl

  W serwisie dlaucznia.pl znajdziesz interaktywne materiały do samodzielnej nauki oraz wsparcie w nauce zdalnej i samodzielnym powtarzaniu materiału. Zgromadzone są w nim zagadnienia z następujących przedmiotów ze szkoły średniej:

  Dla Ucznia – jak uczyć się skutecznie?

  Wystarczy wybrać jeden z przedmiotów i uczyć się z materiałów przygotowanych przez ekspertów. Każda lekcja zawiera:
  • sekcję „W skrócie” – czyli wypunktowane konkrety z danego tematu,

  • szczegółowe omówienie tematu – „pigułkę” wiedzy i najważniejsze treści,

  • sekcję „Sprawdź się” – czyli podsumowanie najważniejszych zagadnień z lekcji w postaci ciekawych fiszek, quizów i ćwiczeń interaktywnych, dzięki którym można szybko sprawdzić i utrwalić wiedzę oraz otrzymać natychmiastowy feedback,

  • materiały dodatkowe, dzięki którym można zabłysnąć na lekcji i wiedzieć jeszcze więcej – filmy, grafiki i linki do innych miejsc w sieci, dotyczące danego tematu, pozwalają szybciej przyswoić poszczególne treści i lepiej zrozumieć bardziej skomplikowane zagadnienia.

  portal dlaucznia.pl
  W ten sposób można się uczyć, zarówno czytając, klikając, jak i słuchając i oglądając. A wiadomo, że im więcej zmysłów zaangażujemy w naukę, tym lepsze mogą być wyniki uczenia się. Lekcje w portalu dlaucznia.pl uzupełniane są na bieżąco i odpowiadają podstawie programowej dla szkoły średniej. Stale powiększa się zasób zagadnień (od pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej – stopniowo – po kolejne).

  Jakie korzyści wynikają z korzystania z portalu dlaucznia.pl

  1. Najważniejsza wiedza ze szkoły średniej (9 przedmiotów) została zebrana w jednym miejscu – nie trzeba szukać dodatkowych źródeł.
  2. Mówimy do ciebie zwięzłym, prostym językiem – dlatego w lekcjach widzisz wypunktowania, brak nużących opisów, konkretne treści – jednym słowem – samo „mięsko”. To także sprytny sposób na oszczędzanie czasu – przeczytanie i zrozumienie lekcji zajmuje dosłownie kilka minut.
  3. Interaktywna treść portalu – szybko aktualizujesz swoją wiedzę i sprawdzasz ją systematycznie za pomocą sekcji „Sprawdź się”, w której znajdziesz ćwiczenia interaktywne oraz fiszki i quizy (informacja zwrotna jest bardzo ważna, dlatego natychmiast otrzymujesz poprawne odpowiedzi).
  4. Różnorodność materiałów – lekcjom towarzyszą GIF-y, wciągające grafiki oraz dodatkowe filmy.
  5. Szczegółowy materiał został opracowany przez ekspertów – to pewne źródło wiedzy! Autorami lekcji są doświadczeni redaktorzy oraz nauczyciele – możesz mieć pewność, że wyciągnęli z treści to, co najważniejsze.
  6. Materiały i krótkie lekcje są szyte na miarę twoich potrzeb i oczekiwań (w tworzeniu portalu cały czas uczestniczą uczniowie – nasi testerzy i ambasadorowie, którzy dzielą się spostrzeżeniami, jak serwis powinien wyglądać, zgłaszają swoje uwagi i pomysły!). Twórcy dlaucznia.pl są cały czas bardzo blisko swojego odbiorcy.

  7. Z portalu możesz korzystać na różnych urządzeniach – na laptopie lub komputerze stacjonarnym oraz na smartfonie i tablecie, gdziekolwiek jesteś!

  Sprawdź się – czyli ćwiczenia interaktywne, fiszki i quizy w akcji!

  Ta część naszych lekcji ma najprawdopodobniej największą moc 😉. Wiemy, że nauka w dzisiejszych czasach nie oznacza ślęczenia nad książkami – wystarczy polubić takie narzędzia jak portal dlaucznia.pl i efektywnie wykorzystywać wolne chwile w przerwach między innymi zajęciami 😊. Z naszych zadań interaktywnych (fiszki, quizy i ćwiczenia) możesz korzystać przez telefon i dzięki temu nie tracić czasu, np. gdy jedziesz tramwajem, podróżujesz pociągiem albo czekasz w kolejce!

  Ćwiczenia interaktywne – niebanalne wsparcie w powtórce materiału

  Zadania interaktywne napisaliśmy dla trzech przedmiotów: matematyki, języka polskiego i języka angielskiego. Na pewno przydadzą się w powtórkach do matury! W portalu znajdziesz następujące typy ćwiczeń:
  • zadania jednokrotnego wyboru,

  • zadania wielokrotnego wyboru,

  • zadania otwarte,

  • zadania na łączenie w pary (przyporządkowanie treści).

  Przykład zadania otwartego (znajdziesz w lekcji: Adam Mickiewicz Liryki lozańskie).
  przykład zadania otwartego
  Przykład zadania na łączenie w pary (znajdziesz w lekcji: Mowa zależna – czasowniki wprowadzające (B2))
  przykład zadania na łączenie w pary

  Co to są fiszki i czy w ogóle są skuteczne

  Jak wygląda fiszka? – to dwustronna karteczka, która na jednej stronie zawiera np. pytanie, grafikę, polecenie albo słowo w języku obcym, a na drugiej – zwięzłą odpowiedź albo tłumaczenie słowa. Kiedyś fiszki występowały tylko w formie papierowej, obecnie triumfy święcą fiszki w wersji elektronicznej i dlatego stały się one nieodłączną częścią lekcji w portalu dlaucznia.pl!

  Fiszka z geografii (znajdziesz w lekcji: Wszechświat i planety Układu Słonecznego)
  przykład fiszki z geografii
  przykład fiszki z geografii
  Fiszka z języka angielskiego (znajdziesz w lekcji: Present Simple i Present Continuous (A2+/B1))
  przykład fiszki z j. angielskiego
  przykład fiszki z j. angielskiego
  Fiszka z biologii (znajdziesz w lekcji: Budowa skóry)
  przykładowa fiszka z biologii
  przykładowa fiszka z biologii
  Jak się uczyć z fiszek? – tak, jak ci wygodnie 😊! Czytasz polecenie (pytanie), zastanawiasz się nad odpowiedzią, a po odwróceniu karteczki sprawdzasz odpowiedź.
  Odpowiednio opracowane fiszki są doskonałym narzędziem, które ułatwi powtarzanie materiału i sprawdzanie wiedzy w nieszablonowy sposób. Oprócz zadań typu „pytanie–odpowiedź” mogą zawierać grafiki (mapy, wykresy), a te w wersji elektronicznej – także wymowę wyrazów obcych czy krótkie pliki wideo z zadaniem.

  Czy fiszki są skuteczne? – oczywiście! Inaczej nie byłyby tak popularne w serwisie dlaucznia.pl! Pamiętajcie, że im częściej zaglądacie do danego zagadnienia, zadajecie sobie pytania i odpowiadacie na nie, tym skuteczniej utrwalacie materiał i przenosicie go do struktur mózgu odpowiedzialnych za długotrwałe zapamiętywanie. A przecież właśnie o to chodzi w uczeniu się, prawda?

  Czy to wszystko?

  Na dlaucznia.pl znajdziecie też gotowe quizy z wiedzy przedmiotowej – quizy geograficzne, historyczne, matematyczne czy quizy z lektur. Pomogą one wam ugruntować wiedzę. 

  Przykładowe quizy w serwisie dlaucznia.pl:

  Quiz z historii (znajdziesz w lekcji: Republika rzymska)
  przykładowy quiz z historii
  Quiz z chemii (znajdziesz w lekcji: Właściwości i zastosowania wodorotlenków)
  przykładowy quiz z chemii
  Quiz z języka polskiego (znajdziesz w lekcji: Adam Mickiewicz Dziady, cz. III – streszczenie)
  przykładowy quiz z j. polskiego
  Sytuacja pandemiczna pokazała, że edukacja to nie tylko mury szkoły, a czas nauczania zdalnego udowodnił jak nigdy dotąd, że od edukacji wymaga się otwartości i uniwersalności. W codzienności szkolnej wszyscy powinni przyzwyczaić się do tego, że nastąpiła zmiana ról – nauczyciel nie jest już tylko „podawcą” nowego materiału czy wykładowcą – jest towarzyszem nauki, wspiera i organizuje proces uczenia. Natomiast uczeń musi być bardziej samodzielny (czy mu się to podoba, czy nie 😉).
  Aby dobrze zorganizować wzajemną współpracę, trzeba szukać wsparcia m.in. w technologii i w dostępnych rozwiązaniach online. Bez wątpienia jednym z takich rozwiązań na miarę XXI w. jest genialna platforma – dlaucznia.pl!
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły
  Internet jako źródło informacji – jak się uczyć za pomocą komputera

  Internet jako źródło informacji – jak się uczyć za pomocą komputera

  Jeśli zapytam, ile kilometrów ma rzeka Nil, jaki tytuł nosi hymn Unii Europejskiej albo jak nazywa się dziesiąty prezydent Stanów Zjednoczonych, to do jakiego źródła sięgniesz? Gdy w Milionerach pojawia się kosmiczne pytanie o występowanie komórek eukariotycznych albo klatkę Faradaya, gdzie szukasz pomocy w znalezieniu odpowiedzi? Czy pomylę się, twierdząc, że Twoją pierwszą myślą było: „Jak to gdzie? – oczywiście, że w internecie!”.

  czytaj więcej