Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Listening Skills Lab – czego słuchać po angielsku?

W tym artykule:
  Listening Skills Lab – czego słuchać po angielsku?
  Fot. Shutterstock
  Żyjesz i uczysz się w tzw. erze cyfrowej. Nie sposób zatem nie znać e-narzędzi, które pomagają efektywnie ćwiczyć umiejętności oraz powtarzać i systematyzować wiedzę. Twój telefon może być super kompanem w samodzielnej nauce języka angielskiego, dlatego zapraszam na subiektywny przegląd miejsc w sieci do ćwiczenia umiejętności słuchania (listening) po angielsku.

  Listening – krócej, a częściej!

  Pewnie łatwiej będzie ci się zabrać do nauki, jeśli uświadomisz sobie, jak ważne dla mózgu są systematyczne powtórki. Istnieje metoda powtarzania w interwałach (ang. spaced repetition technique), która polega na powtarzaniu materiału w określonych odstępach czasu. Jest to naukowo udowodniony sposób na kształtowanie pamięci długotrwałej. Systematyczne powtórki pomagają ugruntować wiedzę na dłużej, co w przypadku nauki języka obcego jest kluczowe!
  Ucz się krócej, a częściej. Ucz się przy okazji, np. gdy stoisz w kolejce, dojeżdżasz komunikacją miejską albo czekasz na kolegę w parku.

  Słuchanie po angielsku – jak ćwiczyć listening?

  Poniższe zestawienie aplikacji i platform pomoże ci systematycznie ćwiczyć umiejętność słuchania po angielsku. Listening to element każdego egzaminu, ale także – a może przede wszystkim – podstawa komunikacji w języku obcym. Istnieje tu prosta zasada: nie zrozumiesz komunikatu – nie jesteś w stanie na niego zareagować.
  Zacznij od gruntownej powtórki słownictwa i gramatyki. Pomoże ci w tym platforma dlaucznia.pl, gdzie znajdziesz gotowe lekcje wraz z ćwiczeniami interaktywnymi. Systematycznie powtarzaj leksykę oraz gramatykę i przeplataj naukę z codziennym, np.
  10-minutowym, słuchaniem po angielsku na jednej ze stron zaproponowanych poniżej.

  7 miejsc, które pomogą ci ćwiczyć listening po angielsku

  Listen a minute – krótkie, 60-sekundowe „słuchanki” na przeróżne tematy z towarzyszącymi im zadaniami (wypełnianie luk, poprawianie literówek w słowach, wyszukiwanie słów, dyskusje). Na stronie znajdziesz setki tematów pogrupowanych alfabetycznie, a towarzyszące im zadania możesz ściągnąć w formacie Word i PDF. Ponadto dostępne są quizy interaktywne online, które można wypełniać w trakcie słuchania.
  listen a minute screen from app
  Aplikacja 6 Minute English wprost od BBC – zbiór „słuchanek” na współczesne, bliskie ci tematy na różnych poziomach zaawansowania, z wyszczególnieniem słownictwa, transkrypcją (zapisem) nagrania oraz pytaniami do dyskusji. Możesz ściągnąć audio lub podcast na dysk komputera lub używać aplikacji na telefonie komórkowym.
  6 minute english screen from app
  News In Levels – platforma z krótkimi wiadomościami do posłuchania na trzech poziomach trudności. Tutaj również możesz skorzystać z transkrypcji, na której końcu znajdują się wypisane najtrudniejsze słowa z objaśnieniami. Dzięki temu ćwiczysz też umiejętność czytania ze zrozumieniem!
  News in leves screen from app
  Breaking News English – platforma z materiałem do słuchania (czytania) na siedmiu poziomach zaawansowania. Towarzyszą mu zadania, m.in.: łączenie wyrażeń, uzupełnianie luk w zdaniach, odpowiadanie na pytania otwarte czy zagadnienia do tzw. „free writing”. Wszystkie ćwiczenia możesz wykonywać online bądź pobrać w formacie PDF.
  Breaking news english screen from app
  Na tej stronie zwróć uwagę na sekcje Multi-Speed Listening Lessons oraz Dictation Lessons:
  • Multi-Speed Listening Lessons – to teksty na pięciu poziomach szybkości (slowest, slower, medium, faster, fastest), które można samodzielnie wybierać, zatrzymywać i powtarzać.

  • Dictation Lessons – uzupełnianie krótkiego tekstu (składającego się z samych gwiazdek) słowami, które usłyszysz w trakcie trwania nagrania. Nagranie można odsłuchiwać wielokrotnie (wpisujemy słowa, klikamy „check” i słowa pojawiają się w miejsce gwiazdek).

  screen from app
  ESL Cyber Listening Lab  – „słuchanki” podzielone na poziomy trudności: easy, medium oraz difficult. Każdemu spośród dziesiątek tematów towarzyszą ćwiczenia pre-, while- i post-listening online (można od razu sprawdzić poprawność wykonania). Ponadto dostępne są zadania na słownictwo występujące w tekście, a także powtórzenie gramatyki.
  ESL screen from app
  Deep English – możliwość odsłuchania tekstów na trzech poziomach prędkości: slow, normal i fast. Do każdej „słuchanki” dołączone są słownictwo na pasku z boku strony oraz Vocabulary Quiz w aplikacji Quizlet.
  Deep english screen from app

  Nauka słuchania z Ted Talks
  ted talks logo
  Co to są Ted Talks?
  TED (Technology, Entertainment and Design – Technologia, Rozrywka i Design) to spotkania naukowe organizowane co roku przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Celem konferencji jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych propagowania” („ideas worth spreading”). Są to mniej więcej 20-minutowe prezentacje, a prelegentami są eksperci w różnych dziedzinach – edukacji, technologii, zdrowia, psychologii czy biznesu i marketingu. Zachęcam do ćwiczenia listeningu właśnie z tymi wystąpieniami – poruszane są w nich naprawdę fascynujące tematy!

  Przyjemnego słuchania!
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły

  Motywacja do nauki języka angielskiego – 7 sprawdzonych patentów

  O co chodzi z tą motywacją do nauki języka obcego? Najprościej mówiąc, jest to poszukiwanie odpowiedzi na odwiecznie pojawiające się pytanie: „co zrobić, aby mi się chciało chcieć?” 😉. Kiedy zaczynamy uczyć się języka obcego, często towarzyszą nam entuzjazm i ogromna energia. Na początku łatwo nam zauważyć progres, a jeśli coś jest nowe, to zazwyczaj nas intryguje. Ale w pewnym momencie, przychodzi naturalny etap – znużenie i zmęczenie, a co za tym idzie – brak motywacji do nauki. Każdy człowiek potrzebuje motywacji do działania. Jak zatem znaleźć motywację do nauki?
  Umówmy się, że motywacja = chęć do działania. I tak motywację do nauki języka obcego będziemy tutaj traktować.

  czytaj więcej