Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Internet jako źródło informacji – jak się uczyć za pomocą komputera

W tym artykule:
  jak uczyć się za pomocą komputera
  Fot. Shutterstock
  Jeśli zapytam, ile kilometrów ma rzeka Nil, jaki tytuł nosi hymn Unii Europejskiej albo jak nazywa się dziesiąty prezydent Stanów Zjednoczonych, to do jakiego źródła sięgniesz? Gdy w Milionerach pojawia się kosmiczne pytanie o występowanie komórek eukariotycznych albo klatkę Faradaya, gdzie szukasz pomocy w znalezieniu odpowiedzi? Czy pomylę się, twierdząc, że Twoją pierwszą myślą było: „Jak to gdzie? – oczywiście, że w internecie!”.
  W dzisiejszych czasach powszechnie znany i lubiany „wujek Google” ma się bardzo dobrze 😉. W dobie cyfryzacji i komputeryzacji internet jest dominującym źródłem informacji, a coraz więcej materiałów edukacyjnych jest dostępnych w formie cyfrowej. Można więc chyba otwarcie powiedzieć, że komputer, tablet czy smartfon to genialne narzędzia do nauki, których nie można lekceważyć. Trzeba tylko nauczyć się z nich efektywnie korzystać i posiąść umiejętność krytycznego odsiewania tego, co wartościowe, od tego, co byle jakie. Każdy uczeń wie, że za sprawą ogólnego i nieograniczonego dostępu do internetu, staje się posiadaczem wszystkich niezbędnych informacji o świecie zamkniętych w małym urządzeniu na biurku. Trzeba tylko (albo aż!) nauczyć się z nich korzystać.

  Jak wykorzystać internet w edukacji?

  Co przychodzi ci do głowy, kiedy myślisz o źródłach informacji? Tylko encyklopedie i książki – tradycyjne źródła wiedzy szkolnej? Mam nadzieję, że nie! Edukacja w internecie może być fascynująca dzięki różnorodnym narzędziom, miejscom, materiałom i aktywnościom! Od czego zacząć? Przede wszystkim należałoby się zastanowić, w jaki sposób komputer pomaga w nauce.
  Dzięki komputerowi możemy tworzyć dokumenty tekstowe, projektować grafiki czy robić niezwykłe prezentacje. Najważniejsze jednak jest to, że bez narzędzia, jakim jest komputer (smartfon, laptop), nie mielibyśmy dostępu do sieci WWW, czyli World Wide Web (ang. ogólnoświatowa, rozległa sieć komputerowa), a tylko dzięki niej możemy wysyłać mailem stworzone przez nas dokumenty, ściągać grafiki z otwartych zasobów internetowych czy korzystać z niezwykłych szablonów do tworzenia prezentacji. Dzięki komputerowi i internetowi możliwe jest prowadzenie spotkań biznesowych online czy lekcji zdalnych. Trzeba zdać sobie sprawę, że w czasie pandemii i okresowego zamknięcia w domach internet był dla nas jedynym kanałem kontaktu w sferze prywatnej, edukacyjnej i zawodowej.

  Jak się uczyć za pomocą komputera

  Internet to nieograniczone źródło wiedzy i informacji dla ucznia. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z szybkością rozprzestrzeniania się ogólnodostępnych informacji pojawiła się także możliwość manipulowania nimi, tworzenia fałszywych treści i przeinaczania przekazu. Taka dezinformacja w internecie, znana jako fake news – fałszywe wiadomości, to jedno z największych niebezpieczeństw czyhających na uczniów korzystających ze stron WWW. Dlatego tak ważne jest, aby nie dać się nabrać i nie przyswajać nieświadomie fałszywych informacji i błędnych odpowiedzi. Bowiem internet jako źródło informacji, jak wszystko, ma swoje wady i zalety.

  Jak zatem ocenić prawdziwość treści i nie dać się zmanipulować?

  Przede wszystkim – zawsze trzeba sprawdzić źródło informacji, dociekać, czytać, a nie wchodzić na pierwszą lepszą stronę, do której, na dodatek, prowadzi podejrzany link. Przy wyszukiwaniu informacji zawsze warto przeczytać więcej niż tzw. direct answer (odpowiedź bezpośrednia), która pojawia się na górze strony w wyniku wpisania przez nas w wyszukiwarkę interesujących nas fraz albo pytań.
  dlaucznia.pl - dostęp do fiszek i quizów

  Zastosowanie komputera w nauce – internet jako źródło informacji

  Gdzie warto zaglądać, aby znaleźć rzetelne materiały, narzędzia i strony do rozwijania wiedzy o świecie, i jak wykorzystać komputer w nauce? Mam nadzieję, że poniższe miejsca sprawią, że wyrażenie „edukacja w internecie” nabierze innego wymiaru!

  • Portale edukacyjne

   • Portal Dla Ucznia to na pewno rzetelne źródło wiedzy. W przeciwieństwie do innych stron edukacyjnych, w których często znaleźć można tzw. user-generated content (treści tworzone bezpośrednio przez użytkowników, czyli samych uczniów), tutaj wiedza budowana jest przez ekspertów – nauczycieli, autorów i redaktorów z wydawnictwa Nowa Era. Co to oznacza? Że na bank materiały, które tam znajdziecie, są zweryfikowane i zgodne z treściami obowiązującej obecnie w szkole średniej podstawy programowej. Serwis Dla Ucznia to edukacyjny portal do nauki dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w którym można znaleźć krótkie lekcje z dziewięciu przedmiotów: matematyki, języka polskiego, języka angielskiego, języka niemieckiego, geografii, biologii, historii, chemii, fizyki. Wszystkie tematy przygotowane zostały w przejrzystej formule – są to „pigułki wiedzy”, które uczniowie mogą szybko przetestować dzięki interaktywnym fiszkom i quizom.

    Tutaj przeczytasz, jak skutecznie uczyć się z dlaucznia.pl.
   • Khan Academy
    To międzynarodowy portal dla uczniów, nauczycieli i rodziców, w którym można znaleźć materiały do samodzielnej nauki, m.in. z matematyki, nauk ścisłych, programowania komputerów, historii, historii sztuki, medycyny, fizyki, chemii czy ekonomii. Na stronie Akademii Khana znajduje się kilka tysięcy miniwykładów oraz praktycznych ćwiczeń, a także panel indywidualnych planów nauczania, który daje uczniom możliwość pracy we własnym tempie.
  • Aplikacje na telefon – nie zapominajmy, że równie popularnym jak komputer narzędziem wykorzystywanym w celach edukacyjnych jest smartfon! Te aplikacje na pewno niejednemu uczniowi ułatwią i umilą szkolny żywot.

  • Programy edukacyjne i aplikacje do nauki języków obcych znajdziesz w tym artykule.

  • Szkolenia, studia online, platformy e-learningowe, korepetycje, przygotowania do egzaminów – wszystkie te formy uczenia się znajdziesz w przestrzeni internetu. Chcesz nauczyć się przemawiać jak Brian Tracy albo gotować jak Jamie Oliver? Zajrzyj np. na platformę Udemy. Potrzebujesz szybkiego kontaktu z native speakerem, aby podszkolić angielski? – wskocz na Speaky. A może planujesz szybko zacząć pracę zawodową i potrzebny ci dobry kurs online w celu podniesienia kwalifikacji? – zajrzyj na strony uniwersytetów i szkół wyższych! Większość z nich proponuje obecnie model hybrydowy w nauce bądź studia i szkolenia online na platformach e-learningowych.


  Edukacja w internecie w dzisiejszych czasach to norma. Nikogo nie dziwią już korepetycje online czy wirtualne wycieczki po nieodkrytych miejscach kuli ziemskiej. Zastosowanie komputera w nauce jako ogólnodostępnego, wygodnego narzędzia pracy nauczycieli i uczniów to dziś oczywistość.

  Jak się uczyć za pomocą komputera i internetu? – podsumowanie

  • uważnie – przesiewaj informacje, znajduj rzetelne strony, portale i aplikacje

  • otwarcie – nie poprzestawaj na pierwszym linku, który się pojawi, drąż temat, dociekaj, odsiewaj fake newsy

  • systematycznie – trening czyni mistrza!

  • konkretnie – nie jesteś w stanie używać wszystkiego na raz – znajdź i wybierz swoje ulubione strony i narzędzia – skup się na nich

  • czynnie, nie biernie – nie marnuj czasu. Internet to świetne źródło rozrywki, ale też cichy pożeracz czasu. Gdy zaglądasz do internetu w celach edukacyjnych, skup się na tym, aby ten czas spożytkować konkretnie i efektywnie.


  XXI wiek charakteryzuje się bardzo dynamicznym rozwojem nowoczesnych technologii, które wkraczają praktycznie do każdej dziedziny naszego życia. Ta rewolucja informatyczna nie ominęła także szeroko rozumianej edukacji. Jeśli więc następnym razem ktoś zapyta cię, po co ci komputer/smartfon/laptop, zanim odpowiesz, że głównie do podglądania tiktokerów i bezmyślnego scrollowania fejsa – pomyśl o niezliczonych edu-możliwościach, które oferuje nam internet. Zaskocz swojego rozmówcę i udowodnij, że czas spędzony na stronach WWW może być fascynującą, edukacyjną przygodą!
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły