Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Kłótnie z rodzicami – jakie są ich przyczyny i czy można ich uniknąć?

W tym artykule:
  konflikty z rodzicami
  Fot. Shutterstock
  Kłótnie z rodzicami to często codzienność w życiu nastolatka. „Nie rozumieją mnie” – myślisz, gdy krytykują twój wygląd, gonią cię do nauki albo zabraniają ci iść na imprezę. Kiedy codziennie słyszysz pytanie: „Jak było w szkole?”, nie masz ochoty odpowiadać. Czy tylko to ich interesuje? Dlaczego wciąż cię kontrolują? Przecież nie jesteś już dzieckiem!

  Bycie nastolatkiem nie jest łatwe. Tyle się wtedy zmienia. Twoje ciało, nastroje i emocje, twój sposób myślenia… Ledwie nadążasz za tymi zmianami i czasem trudno ci zrozumieć, skąd się biorą. Przydałaby się instrukcja pozwalająca zrozumieć samego siebie. Jeśli ty masz z tym problem, to pomyśl, co muszą przeżywać twoi rodzice, którzy mogą się tylko domyślać, co cię gryzie, gdy opryskliwie odpowiadasz na pytania i gdy zaczynasz krzyczeć, aby bronić swojego zdania…

  Problemy nastolatków z rodzicami, czyli bunt wpisany w dorastanie

  Kłótnie z rodzicami często wybuchają wtedy, gdy próbujesz zaznaczyć swoją niezależność. Czujesz się dorosły(-a) i pragniesz podejmować własne decyzje. Chcesz dokonywać wyborów bez oglądania się na to, co powiedzą rodzice. Masz wrażenie, że oni tego nie rozumieją i wciąż traktują cię jak dziecko. Cóż, musisz zrozumieć, że dla nich będziesz nim zawsze, nawet gdy osiągniesz pełnoletność. Z czasem na pewno przyzwyczają się do tego, że dorastasz i potrzebujesz więcej przestrzeni. Nie przestaną się jednak o ciebie troszczyć (czy nie byłoby dziwne, gdyby tak postąpili?).
  Nie myśl, że tylko ty kłócisz się z rodzicami. Robi to wielu twoich rówieśników. Buntowanie się przeciwko rodzicom to dość naturalne zjawisko związane z dojrzewaniem. Młodzi ludzie na progu dorosłości nie chcą, by mówiono im, co mają robić… Nie słuchają starszych i wolą uczyć się na własnych błędach.

  Najczęstsze powody kłótni z rodzicami

  Czasem masz wrażenie, że to się dzieje samo. W pierwszej chwili nic nie zapowiada burzy, ale wystarczy jedno słowo dorosłych, jedno twoje i awantura nabiera rumieńców.
  Wybucha, gdy rodzice:
  • czegoś ci zakazują, np. wyjścia do kina, na imprezę, siedzenia w internecie,

  • każą ci robić coś, na co nie masz ochoty, np. uczyć się, wynieść śmieci czy iść po zakupy,

  • w czymś się z tobą nie zgadzają,

  • są niezadowoleni, bo nie spełniasz ich oczekiwań; może to dotyczyć twoich wyników w nauce, zachowania, sposobu wywiązywania się z obowiązków, kontaktów z rówieśnikami.

  Kłótnie, których powodem są zwykle bieżące wydarzenia, sprawiają, że masz rodzicom coraz więcej do zarzucenia.
  • Kiedy próbujesz z nimi rozmawiać, wcale cię nie słuchają. Powtarzają w kółko: „Jak tam w szkole?”, „Odrób lekcje”, „Zostaw ten telefon”.

  • Są niesprawiedliwi i używają stwierdzeń, które są dla ciebie krzywdzące: „ty to zawsze…”, „nigdy nie można na ciebie liczyć”, „jak zwykle mnie nie słuchasz”.

  • Nie mają dla ciebie czasu.

  • Udzielają rad, które tylko wyprowadzają cię z równowagi. Uważają, że korzystanie z ich doświadczeń to najlepszy sposób na uniknięcie błędu, a przecież nie mogą przeżyć życia za ciebie.

  • Nie rozumieją, co jest dla ciebie ważne, i skupiają się na rzeczach, które – twoim zdaniem – nie mają znaczenia. Czepiają się drobiazgów.

  • Ograniczają twoją wolność i kontrolują cię, jakby nie mieli do ciebie zaufania.

  • Oceniają cię, zamiast doceniać wysiłki, co działa na ciebie demotywująco. Po co się starać, skoro i tak znajdą dziurę w całym?


  Kiedy masz żal do rodziców, nie zastanawiasz się nad tym, czy twoje pretensje są uzasadnione. Ani nad tym, czy twoje postępowanie jest bez zarzutu. Może warto o tym pomyśleć i szczerze odpowiedzieć na te pytania?
  dlaucznia.pl - o portalu

  Kto jest zwycięzcą, a kto przegranym? Czy można wygrać kłótnię z rodzicami?

  Pewnie sądzisz, że rodzice w każdym sporze są górą, ale to nieprawda. W waszej kłótni nie ma zwycięzców. Ostra wymiana zdań jest nieprzyjemna dla obu stron, padają w niej krzywdzące słowa, które potem trudno zapomnieć. Na pewno nieraz po takiej domowej burzy 
  odczuwałeś(-aś):
  • frustrację z powodu niezrozumienia przez najbliższe ci osoby,

  • smutek czy żal do rodziców,

  • bezsilność,

  • złość na rodziców za to, że nie liczyli się z twoim zdaniem przy podejmowaniu jakiejś decyzji.

  Musisz wiedzieć, że oni czuli się podobnie. To, że stawiają granice, nakazują i zakazują, często wynika z troski i obawy, że ich nastoletniemu dziecku może stać się krzywda. Gdy młody człowiek dokonuje jakiegoś wyboru, zwykle nie myśli o konsekwencjach, przed którymi chcieliby go uchronić.

  Porozmawiaj z nimi! Na to nigdy nie jest za późno

  To najlepsze, co możesz zrobić, zarówno gdy jest już po kłótni z rodzicami, jak i zanim do niej dojdzie, kiedy można jeszcze jej uniknąć. Jeśli chcesz ich do czegoś przekonać, zbierz argumenty, które zamierzasz przedstawić. Pamiętaj jednak, że negocjacje nie polegają jedynie na wysuwaniu żądań, ale na umiejętności wypracowania kompromisu. Co możesz zaproponować rodzicom, by wasza codzienność stała się bardziej znośna? Na jakie ustępstwa jesteś gotowy(-a), by osiągnąć porozumienie?

  Szczera i rzeczowa rozmowa pozwala zobaczyć kwestie sporne w nowym świetle. Opanuj emocje i zadbaj o to, by przebiegła w spokojnej atmosferze:
  1. Wybierz taki moment, kiedy rodzice nie są zajęci. Powiedz, że chcesz porozmawiać. Taki wstęp na pewno skłoni ich do odsunięcia na bok innych spraw.

  2. Spokojnie przedstaw swój punkt widzenia.

  3. Opowiedz o swoich uczuciach.

  4. Wysłuchaj, co mają do powiedzenia, czego się obawiają, jakie są ich oczekiwania.

  5. Przedstaw swoje rozwiązanie i posłuchaj, co oni proponują.

  6. Przedyskutujcie te pomysły i spróbujcie znaleźć rozwiązanie, które zadowoli obie strony.

  Może trudno ci w to uwierzyć, ale kłótnie są potrzebne w każdej rodzinie: rozładowują napięcie, pomagają uwolnić emocje, oczyszczają atmosferę. Powinny jednak prowadzić do rozwiązania konfliktu. Dorastanie to długi okres. Przed tobą i twoimi rodzicami jeszcze wiele burzliwych chwil. Musicie mieć dla siebie dużo szacunku i mnóstwo cierpliwości. I udowodnić sobie nawzajem, że zasługujecie na zaufanie.
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki