Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Pomysły na prezent dla nastolatków. 23 wyjątkowe inspiracje

W tym artykule:
  Prezent dla nastolatka
  Fot. Getty Images
  Jeśli szukasz pomysłów na prezent dla nastolatków, do wyboru masz kilka kierunków.
  Sprawa jest w zasadzie podobna do poszukiwań trafionego prezentu dla osoby dorosłej: im więcej wiesz o zainteresowaniach osoby, którą chcesz obdarować, tym więcej pomysłów i możliwości rysuje się na horyzoncie.

  Ciekawe prezenty dla nastolatków poszukujących nowych wrażeń i doświadczeń

  Żyjemy w kulturze konsumpcyjnej, otoczeni na co dzień setkami przedmiotów, a wielu młodych ludzi zdaje się mieć wszystko – najbardziej ciekawe prezenty dla nastolatków mogą nie zrobić na nich wrażenia. Na pytanie o to, co chcieliby dostać w prezencie, odpowiadają, że wszystko mają i niczego nie potrzebują. Przesyt i nadmiar rodzą swego rodzaju minimalistyczne podejście do życia.
  Jaki prezent spodoba się takiej osobie? Raczej nie ucieszy jej kolejny przedmiot. W takiej sytuacji warto poszukać dostępu do aktywności, która przerodzi się w wyjątkowe doświadczenie, a być może, w przyszłości, w nową pasję.

  Oto propozycje prezentów umożliwiających przeżycie czegoś nowego:
  • bilet na niewidzialną wystawę lub kolację w ciemności,

  • lot szybowcem, balonem lub paralotnią,

  • godzina z instruktorem na ścianie wspinaczkowej,

  • szaleństwo w parku trampolin,

  • voucher do tunelu aerodynamicznego, czyli kilka minut w stanie nieważkości,

  • nurkowanie w naturalnym akwenie z instruktorem,

  • szaleństwo na torze gokartowym,

  • lekcja gry na wymarzonym instrumencie / lekcja innej wymarzonej aktywności.

  Fajne prezenty dla nastolatków – miłośników przyrody, młodych ekologów i podróżników

  Młodzi są dziś wyjątkowo uwrażliwieni na kwestie przyrody, ekologii czy katastrofy klimatycznej. Jeśli szukasz fajnych prezentów dla nastolatków ekologicznie zaangażowanych, uwzględniaj wszelkie certyfikaty ekologiczne, zasady fair trade, staraj się szukać lokalnych produktów i takich, które poddają się recyklingowi (lub pochodzą z recyklingu).
  Nastolatkowi przyrodnikowi spodobają się książki przyrodnicze, albumy ze zdjęciami ukochanych zwierząt, sprzęt ułatwiający przetrwanie ekologowi: namiot, lornetka, wielofunkcyjny scyzoryk, latarka czołówka, wygodny plecak. W sklepach outdoorowych znaleźć można wiele atrakcyjnych i praktycznych gadżetów, które ucieszą młodego
  przyrodnika i podróżnika.
  Można też podążać tropem prezentów niematerialnych, gwarantujących nowe doświadczenia. Oto kilka propozycji:
  • wizyta na farmie z alpakami, końmi, świnkami lub owcami albo u hodowcy psów bądź w schronisku, w parku dzikich zwierząt czy w fokarium,

  • jazda konna w terenie,

  • noc w górach pod namiotem, na nowoczesnym glampingu lub w domku na drzewie,

  • profesjonalna wspinaczka na wysokie drzewa na linach z instruktorami arborystami,

  • udział w Akcji Bałtyckiej (dla starszych nastolatków) – to wyjazd nad morze dla miłośników ptaków. Uczestnicy dwa razy w roku obserwują i obrączkują ptaki migrujące i w ten sposób kontrolują ich populacje. O szczegółach można przeczytać na stronie akbalt.ug.edu.pl.

  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp

  Oryginalne prezenty dla nastolatków zafascynowanych przeszłością

  Dla współczesnych nastolatków do przeszłości (całkiem dla nas, dorosłych, nieodległej!) należą lata 90. XX w. i początek obecnego stulecia. Wystarczy z uwagą przyjrzeć się wspomnieniom z młodości, by z odmętów naszej pamięci wyłoniły się pomysły na oryginalne prezenty dla nastolatków.
  W ciągu 30 lat zmieniła się nie tylko moda (a ta, jak wiadomo, lubi powracać). Lata 90. to muzyka na kasetach i płytach CD, filmy z magnetowidu na taśmach VHS, pierwsze podręczne kamery rejestrujące obraz na minikasetach V8, aparaty na kliszę, budki telefoniczne z aparatami na karty.
  Dziś potrzeby, które niegdyś zaspokajaliśmy za pomocą różnorodnych urządzeń, zaspokaja nam jeden niewielki smartfon. To na nim słuchamy muzyki, oglądamy seriale i filmiki, rejestrujemy obrazy i dźwięki. To oczywiście wygodne, ale… Retro sprzęt zdaje się mieć w sobie nieco więcej magii. Być może stąd boom wśród nastolatków na adaptery i płyty winylowe, walkmany, analogowe aparaty fotograficzne.

  Nastolatek lubiący klimaty retro ucieszy się z:
  • aparatu fotograficznego na kliszę – automatycznego lub lustrzanki, oczywiście z kompletem różnych filmów,

  • adapteru i czarnych płyt – podręczne modele zamykane w poręcznej walizce z wbudowanymi głośniczkami nie wymagają, jak niegdyś, dodatkowego wzmacniacza. Dodatkowo nowoczesne adaptery można łatwo podłączyć do komputera, niektóre odtwarzają także pliki mp3 i umożliwiają miksowanie – z takim sprzętem można się poczuć profesjonalnym DJ-em lub profesjonalną DJ-ką;

  • boomboksa z funkcją nagrywania – kasety magnetofonowe mają w sobie coś niezwykłego. Do tego jeszcze możliwość rejestrowania na nich dźwięków! To dziwne i wciągające zarazem;

  • maszyny do szycia – w dobie ekologicznego podejścia do świata i postawy zero waste wiele nastolatków ma świadomość tego, że zakupy w sklepach sieciowych przyczyniają się do zagłady naszej planety. Dlatego coraz więcej młodych zajmuje się upcyklingiem – przerabianiem używanych ubrań, naprawą tych, które się zniszczyły. Dzięki temu mogą cieszyć się nimi dłużej. Co ważne – dziś szyją i chłopcy, i dziewczyny, a więc maszyna do szycia to prezent uniseks;

  • wrotek – dziś po ulicach miast śmigamy na hulajnogach, deskorolkach, rowerach miejskich, minimalistycznych hooverboardach. Z dużym prawdopodobieństwem nastolatek, którego zamierzasz obdarować, już z tego sprzętu korzysta. Ale wrotki mogą go zaskoczyć – spodobają się tym, którzy doceniają urok sprzętów retro.

  Gadżety, czyli prezent dla nastolatków do 100 zł

  Minimalizm czasem ma bardzo konkretny wymiar – niejednokrotnie podczas poszukiwań fajnego prezentu dysponujemy określonym budżetem. Czy da się znaleźć fajny prezent dla nastolatka do 100 zł? Naturalnie. Są tacy, którym prezent kojarzy się nieodmiennie z pięknie opakowanym, wyszukanym przedmiotem. Czasem użytecznym i praktycznym, innym razem wręcz odwrotnie – niepotrzebnym, ale wyjątkowym. To nie musi być nic drogiego. Liczą się oryginalność, a także sposób i okoliczności podania.
  Tu rzecz jasna możliwości jest nieskończenie wiele. Od przytulanek, kocyków, kubków i imbryków, przez figurki, obrazki i plakaty, świece zapachowe, po akcesoria papiernicze, kalendarze, notesy. Długo można wymieniać. Wiele znów zależy od upodobań tej konkretnej osoby – nastolatki bądź nastolatka.
  Do uniwersalnych, sprawdzonych prezentów należą m.in.:
  • różnego rodzaju gry planszowe/edukacyjne, np. Wsiąść do pociągu – gwarantuje emocje i kilkugodzinną rozgrywkę dla nawet sześciu osób (w zależności od wersji),

  • wieloelementowe puzzle Heye, znakomite, unikatowe grafiki cieszące oko przez długie godziny,

  • gra karciana w rozwiązywanie zagadek kryminalnych, np. Sleuth&Solve,

  • zestaw do farbowania ubrań,

  • kolorowanka relaksująca i zestaw profesjonalnych brushpenów.

  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki