Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Jak spędzać czas z nastolatkiem w domu? Pomysły na rodzinne aktywności

W tym artykule:
  Jak spędzać czas wolny z nastolatkiem w domu?
  Fot. Shutterstock
  Wyszukiwanie ciekawych miejsc i sposobów spędzania czasu poza domem wymaga inwencji, organizacji i aktywności ze strony rodziców, ale i nastolatków. Tymczasem bywają takie dni, gdy ani dorośli, ani dzieci nie mają siły i ochoty na podróże, aktywność fizyczną czy choćby krótkie wyściubienie nosa z domu. Co wtedy? Jak spędzać czas z nastolatkiem w domu?

  Ciekawe pomysły na spędzenie wolnego czasu z nastolatkiem: WSPÓLNA GRA

  Szukasz sposobu na kreatywne spędzenie czasu w domu z nastolatkiem? Zagrajcie razem w grę – planszową (polecamy np. Dixit lub Wsiąść do pociągu) albo komputerową. Wspólne rozgrywki, choć wymagają pewnego przygotowania (choćby przeczytania instrukcji gry!), to dobry pomysł na kreatywne spędzanie czasu w domu z nastolatkiem, ale nie tylko. Gry planszowe w równym stopniu wciągają młodzież jak dorosłych, a im więcej graczy, tym rozgrywki stają się bardziej interesujące i dostarczają więcej emocji.
  Wspólne rozgrywki w świecie wirtualnym to także niezły pomysł na kreatywne spędzanie czasu w domu z nastolatkiem, szczególnie jeśli to ulubiona aktywność twojego dziecka. Nie znasz się na grach komputerowych i grach wideo, twoje dziecko zaś gra nieustannie? Spróbuj zdobyć nieco więcej informacji na temat tego, którą grę twoje dziecko lubi najbardziej albo która gra jest najbardziej popularna wśród jego znajomych. Poproś o wytłumaczenie zasad i… spróbujcie zagrać razem.

  Ciekawe pomysły na spędzenie wolnego czasu z nastolatkiem: WSPÓLNE OGLĄDANIE

  Innym sposobem na kreatywne spędzenie czasu w domu z nastolatkiem jest zaplanowanie wspólnych projekcji filmowych. I w tym warto zadbać o pewną regularność oraz o to, żeby wasze wspólne oglądanie było czymś wyjątkowym, innym niż codzienne oglądanie kolejnego odcinka ulubionego serialu. Co chciałoby obejrzeć twoje dziecko? Może ma ulubiony film, którego nie znasz? A może zainteresuje je twój ulubiony film z dzieciństwa, klasyk lub nowość doceniona na ważnym festiwalu filmowym?
  Możecie też wspólnie poszukać nowości – zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych – które będą odpowiedzią na zainteresowania nastolatka. Wiele festiwali i kin w czasie pandemii stworzyło swoje platformy VOD z filmami dostępnymi przez cały rok. Ciekawe tytuły (także filmy krótkometrażowe i dokumentalne, które mogą być dobrym punktem wyjścia do ciekawej rozmowy) znajdziecie m.in. na stronach:

  • vod.mdag.pl/pl/

  • nowehoryzonty.pl/vod

  • mubi.com

  • arte.tv

  • e-kinopodbaranami.pl

  Jak spędzać czas z rodziną? WSPÓLNE WSPOMINANIE

  Powrót do przeszłości to świetny pomysł na spędzenie czasu z rodziną w domu i wyciszające aktywności. Oglądanie starych zdjęć lub slajdów wiąże się zawsze z ciekawymi opowieściami. Czekają was jeszcze ciekawsze rozmowy i być może rodzinne odkrycia, jeśli uda wam się na wasz rodzinny pokaz zaprosić osoby ze starszego pokolenia z waszej rodziny.
  Oglądanie zdjęć działa na młodzież inspirująco także w aspekcie estetycznym. Może wasz nastolatek robi zdjęcia i taki wspólny wieczór będzie dobrą okazją do ich zaprezentowania?

  Jak przyjemnie spędzić czas z rodziną? WSPÓLNE SŁUCHANIE

  Niegdyś wspólne rodzinne muzykowanie, śpiewanie i tańczenie było tradycyjną aktywnością łączącą pokolenia i zwyczajowo właśnie w ten sposób spędzano czas z rodziną w domu. Dziś z muzyką obcujemy nieco inaczej, najczęściej oddajemy się słuchaniu jej w pojedynkę, przez słuchawki.
  W jaki sposób w takiej sytuacji słuchać muzyki razem? Możecie wybierać na zmianę wasze ulubione utwory i opowiadać w kilku słowach o jakiejś sytuacji czy jakimś zdarzeniu, które wam się z daną piosenką bądź danym utworem kojarzą, albo przytoczyć kilka faktów o wykonawcy. A może nie masz pojęcia, czego właściwie słucha twoje dziecko i dlaczego tak mu się podoba dany rodzaj muzyki? Zapytaj o jego ulubione playlisty na Spotify (lub w analogicznej aplikacji, z której korzysta twoje dziecko), daj się zainspirować! Możesz też sięgnąć do tradycyjnych sposobów odtwarzania muzyki – kaset, płyt CD lub winyli. To dla współczesnych nastolatków coraz bardziej egzotyczny sposób obcowania z muzyką!
  dlaucznia.pl - dostęp do fiszek i quizów

  Aktywne formy spędzania wolnego czasu: WSPÓLNE ĆWICZENIE

  A może szukasz bardziej aktywnych form spędzania wolnego czasu z rodziną? Żeby aktywnie spędzać wolny czas z nastolatkiem, wcale nie trzeba wychodzić z domu. Po tym, jak wszyscy doświadczyliśmy wielotygodniowych lockdownów, zdążyliśmy przywyknąć, że ulubione ćwiczenia i treningi ogólnorozwojowe można wykonywać wspólnie… przed ekranem komputera, telewizora lub smartfona. Dostępność do treningów online poszerza nasze możliwości, jeśli chodzi o wybór trenerów i odpowiedniej grupy ćwiczeniowej. Bez większego trudu można przyłączyć się do zajęć jogi u mistrzyni z Indii lub autorskiego treningu prowadzonego regularnie przez ulubionego sportowca z Kanady. Przeszkodę mogą stanowić jedynie różnice czasowe.
  Możecie też spróbować ćwiczyć we własnym towarzystwie. Wybierzcie dwa wieczory w tygodniu, w które będziecie wspólnie ćwiczyć. Pokazujcie sobie ćwiczenia, dzielcie się swoją wiedzą – nic tak nie motywuje do aktywności fizycznej, jak wspólne działanie i nowe, inspirujące wyzwania.

  Aktywne formy spędzania wolnego czasu: WSPÓLNY ROZWÓJ

  Przez to, że nauka wielu nastolatkom kojarzy się z nudą lub przykrym obowiązkiem, początkowo może być ci trudno przekonać dziecko, że uczenie się nowych rzeczy to ciekawa i aktywna forma spędzania wolnego czasu. Są miejsca, w których każdy, niezależnie od poziomu dotychczasowego wykształcenia, może się uczyć tego, co go interesuje i co najbardziej lubi. Jednym z takich miejsc jest Uniwersytet Otwarty. To rodzaj zajęć prowadzonych na wielu uczelniach wyższych w Polsce, dostępnych dla osób spoza uczelni, za niewielką opłatą. Warunkiem udziału w kursach jest ukończenie 16. roku życia. Tematyka kursów jest bardzo zróżnicowana – od zajęć językowych, przez sportowe, filozoficzne, teatralne, fotograficzne, filmowe, aż po te specjalistyczne, związane z poszczególnymi dziedzinami nauki.
  Przejrzyjcie razem ofertę wybranego Uniwersytetu Otwartego i wybierzcie interesujące was zajęcia. Może razem zaczniecie się uczyć jakiegoś języka?
  Obecnie trwa rekrutacja na pierwszy trymestr nowego roku akademickiego. Część zajęć wciąż będzie dostępna online, tak więc z Uniwersytetu Otwartego mogą skorzystać także te osoby, które mieszkają w mniejszych miejscowościach.

  Aktywne formy spędzania wolnego czasu: WSPÓLNE GOTOWANIE

  Przygotujcie razem wyjątkowy posiłek, trzymając się zasady, że nie ma składników zakazanych. Pamiętaj, że możecie uczyć się od siebie wzajemnie. Daj się zaskoczyć inwencji nastolatka!
  To oczywiście tylko garść propozycji i inspiracji na temat tego, jak spędzać czas z nastolatkiem w domu. Niezależnie od tego, które z tych aktywności są wam najbliższe, warto w codziennym biegu i natłoku obowiązków zadbać o wspólny, rodzinny czas. Wszak nie chodzi w nim o to, by poradzić sobie z nudą – to przede wszystkim sposób na wzmacnianie więzi z dorastającymi dziećmi.
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły