Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Dlaczego warto uczyć się języków obcych – Europejski Dzień Języków

W tym artykule:
  podróżowanie
  Fot. Shutterstock
  Czy warto uczyć się języków obcych? Wiadomo – wszyscy wokół opowiadają, że należy znać języki obce i że życie z umiejętnością posługiwania się choćby angielskim jest lepsze i łatwiejsze. A ty i tak ciągle zastanawiasz się, po co zakuwać obce słówka i regułki gramatyczne… Może zebrane poniżej argumenty przekonają cię, że jednak warto się pomęczyć 😊.
  Żyjemy w erze cyfryzacji i otwartych granic – oczywistym jest, że umiejętności życiowe i zdolność radzenia sobie z problemami współczesnego świata są ważniejsze od wiedzy podręcznikowej. Wyobraźmy sobie waszą przyszłość, czyli wasze życie za kilka i kilkanaście lat – tak naprawdę nie wiemy, jak będzie wyglądał świat, a eksperci od foresightu (czyli przewidywania przyszłości na podstawie badań naukowych) twierdzą, że 60% zawodów, w których ludzie będą pracować w ciągu najbliższych 10 lat, jeszcze nie powstało. Najlepiej zaś będą sobie radzili ci, którzy potrafią się dostosować i zmieniać oraz… swobodnie komunikować w co najmniej jednym języku obcym!

  W niedalekiej przyszłości wiele czynności będą wykonywać za nas maszyny (to w sumie już się dzieje – popatrz na samoobsługowe kasy w supermarketach czy automatyczne samochody!) i z tego względu na rynku pracy poszukiwane będą osoby wyróżniające się wysokim poziomem tzw. life skills – umiejętności XXI wieku, do których zalicza się m.in. swobodną komunikację oraz posługiwanie się językami obcymi. Współpraca między ludźmi różnych narodowości i kultur staje się coraz bardziej powszechna, a umiejętność radzenia sobie w środowisku online już dziś jest niezbędna!

  Dlaczego warto znać języki obce?

  • Naucz się języka, który dominuje na świecie!

   Jakie są najpopularniejsze języki? Najczęściej używanym językiem świata jest język chiński, zaraz za nim znajdują się język hiszpański i język angielski (źródło: TUTAJ). Nie jest też tajemnicą, że to właśnie angielski jest dziś dominującym językiem świata technologii, mediów, popkultury, ale i nauki, biznesu, dyplomacji oraz turystyki. Angielskim posługuje się ok. 2 mld ludzi na świecie.

  • Otwarte granice – otwarte możliwości rozwoju!

   Jeszcze nigdy nie stworzono tak sprzyjających warunków wszystkim, którzy pragną podjąć pracę bądź studia za granicą. Jednak brak odpowiednich umiejętności językowych sprawia, że wielu ludzi nie jest w stanie z tych możliwości skorzystać.

  • Nigdy nie jest za późno!

   Uczenie się języków daje wymierne korzyści ludziom zarówno młodym, jak i starszym – nigdy nie jest za późno na naukę języków i korzystanie z możliwości, jakie ta nauka stwarza. Jeśli poznamy choć kilka słów w języku kraju, który odwiedzamy w czasie wakacji, będziemy mogli zawrzeć nowe znajomości i zyskać nowych przyjaciół.

  Po co uczyć się języków obcych?

  Zastanówmy się, jakimi argumentami moglibyśmy zachęcić młodych ludzi do poważnego podejścia do nauki języków obcych. Pewnie ilu ludzi, tyle motywacji, ale przeanalizujmy te najpopularniejsze powody.
  1. Podróżowanie – staje się przyjemniejsze, jeśli możesz swobodnie komunikować się w języku obcym. Tak naprawdę nie masz wtedy żadnych ograniczeń, nie interesują cię biura podróży i utarte szlaki turystyczne. Możesz zastanowić się także nad przeprowadzką do innego kraju i podjęciem tam nauki lub pracy!

  2. Nowe znajomości – szersze horyzonty. Poznawanie nowych kultur i ludzi jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Szczególnie w dobie internetu – często znajomości z sieci przenoszą się do realu i kończą wzajemnymi wizytami w obcych krajach!

  3. Praca – czy znajomość języków obcych to szansa na lepszą pracę? Oczywiście, dzięki tej umiejętności możesz mieszkać i pracować, gdzie tylko chcesz! Telekonferencja z Dubajem, wyjazd służbowy do Londynu czy spotkanie z nowym klientem z Finlandii nie zrobią na tobie wrażenia 😉.

  4. Rozwijanie zainteresowań – szeroki dostęp do wiedzy z całego świata? „Guglujesz” i masz! Dotrzesz do potrzebnych informacji, a ponadto obejrzysz film w oryginale czy zaśpiewasz ulubioną piosenkę w języku obcym!

  5. Ćwiczenie pamięci i kreatywności – a co za tym idzie dłuższa młodość! To potwierdzone licznymi badaniami fakty. Uczysz się języków? Dzięki temu trenujesz mózg, a on uwielbia fitness!

  dlaucznia.pl - przydatne materiały do nauki

  Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?

  Zobaczcie, co może się przytrafić, gdy nie znamy języka obcego (ku przestrodze, oczywiście z przymrużeniem oka 😉).

  Wielka Brytania. Polak pyta swojego kolegę (także Polaka) o dobrego stomatologa. Tamten odpowiada:
  – Znam świetnego, ale on jest Anglikiem.
  – Spoko, spoko, poradzę sobie. Przychodzi więc na wizytę, siada w fotelu i, pokazując lekarzowi szczękę, mówi:
  – Tu! Dentysta wyrwał mu dwa zęby. Na drugi dzień znów spotykają się obaj Polacy i pierwszy mówi:
  – Kurczę, jakiś głupi ten dentysta. Ja mu pokazuje bolący ząb, mówię mu „tu”, o on wyrywa mi dwa…
  – Ale ty głupi jesteś. „Two” po angielsku znaczy „dwa”!
  – Aaa, było tak od razu, następnym razem coś wymyślę.
  Przychodzi na drugą wizytę, siada w fotelu, wskazuje ząb i mówi:
  – Ten!


  Jeśli chcesz zacząć już dziś i szybko podszkolić angielski i niemiecki – zajrzyj na portal dlaucznia.pl i powtórz gramatykę oraz słownictwo 😊.

  ANGIELSKI
  NIEMIECKI

  Dzień języków obcych – co możesz zrobić, aby szerzyć ideę nauki języków obcych?

  Czy wiesz, że co roku 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków?
  To europejskie święto różnorodności językowej od dłuższego czasu zaskarbia sobie rzesze wielbicieli oraz osób chętnych do zorganizowania obchodów tego wydarzenia w szkole. Imprezy klasowe, szkolne, a nawet powiatowe pojawiają się w kalendarzach nauczycieli oraz uczniów. Może warto zorganizować taką imprezę w waszej szkole albo w trakcie spotkań jakiegoś kółka zainteresowań?
  Na głównej stronie EDJ przeczytasz o podstawowych celach Europejskiego Dnia Języków. Są nimi m.in.:
  • ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków obcych, szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami,

  • promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować, oraz propagowanie uczenia się języków przez całe życie,

  • propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.

  Warto zajrzeć na stronę główną Europejskiego Dnia Języków – dowiesz się m.in., co przygotować na dzień języków obcych, oraz sprawdzisz swoje umiejętności językowe.
  Bardzo interesująca jest zakładka z ciekawostkami językowymi. Możesz sprawdzić, czy poznasz język ze słuchu, albo rozwiązać quiz językowy. Ale atrakcji jest tam o wiele więcej.

  Na zakończenie sprawdź, czy umiesz powiedzieć (i napisać) „Dzień dobry” w różnych językach 😊. Powodzenia!
  dzień dobry w różnych językach
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły

  10 TOP sposobów – jak szybko nauczyć się gramatyki języka angielskiego

  Z czym kojarzy ci się nauka angielskiego? Często pierwsza myśl to tony słówek do zapamiętania i okropne gramatyczne regułki do wykucia? Jak nauczyć się angielskiego, jeśli nienawidzisz czasów gramatycznych i najlepiej byłoby, gdyby… nie istniały? A może nie chodzi o angielski – nauka tego przedmiotu była zawsze jedną z najprzyjemniej spędzonych chwil w szkole – ale po prostu nie potrafisz zmusić się do nauki angielskiego w domu? Mamy dla was kilka uniwersalnych rozwiązań – wypróbuj jedną, dwie lub wszystkie i przekonaj się, że samodzielna nauka angielskiego potrafi być wciągająca!

  czytaj więcej

  Samodzielna nauka – jak nauczyć się angielskiego w domu

  Wielu rzeczy w życiu możemy nauczyć się zupełnie sami, bez pomocy nauczycieli, doradców, podręczników ani instrukcji – tak jest na przykład, gdy uczymy się chodzić, jeździć na rowerze albo pływać. Oczywiście bardzo często ktoś nam pomaga na początku (tłumaczy co, gdzie i jak, albo podtrzymuje, gdy możemy upaść), ale ostatecznie robotę musimy wykonać zupełnie sami. Podsumowując – bardzo wiele umiejętności nabywamy zupełnie samodzielnie, ale na początku bardzo dobrze, jeśli towarzyszy nam nauczyciel (albo – jeśli wolisz – mentor, edukator, instruktor, belfer 😉).

  czytaj więcej