Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

10 TOP sposobów – jak szybko nauczyć się gramatyki języka angielskiego

W tym artykule:
  gramatyka
  Fot. Shutterstock
  Z czym kojarzy ci się nauka angielskiego? Często pierwsza myśl to tony słówek do zapamiętania i okropne gramatyczne regułki do wykucia? Jak nauczyć się angielskiego, jeśli nienawidzisz czasów gramatycznych i najlepiej byłoby, gdyby… nie istniały? A może nie chodzi o angielski – nauka tego przedmiotu była zawsze jedną z najprzyjemniej spędzonych chwil w szkole – ale po prostu nie potrafisz zmusić się do nauki angielskiego w domu? Mamy dla was kilka uniwersalnych rozwiązań – wypróbuj jedną, dwie lub wszystkie i przekonaj się, że samodzielna nauka angielskiego potrafi być wciągająca!

  Gramatyka języka angielskiego – nauka angielskiego w domu

  Nauka angielskiego w domu – czy to w ogóle możliwe? Tak, jeśli mądrze zorganizujecie pracę i zabierzecie się do działania:

  1. Metoda małych kroków, czyli zacznij od banałów
  Wyobraźcie sobie tornado albo odwróconą piramidę. Gramatyka języka angielskiego tak właśnie wygląda! To znaczy, że uczymy się jej spiralnie – zaczynamy od najprostszych rzeczy i wspinamy się do coraz trudniejszych, aby cały czas powtarzać wszystko razem. Na przykład, jeśli nie znacie zasad tworzenia czasów teraźniejszych, raczej nie poradzicie sobie ze stroną bierną, a jeśli nie wiecie, co to czas przeszły – nie opiszecie wczorajszych przygód na dyskotece! Samodzielna nauka angielskiego i powtarzanie gramatyki ma zacząć się od najprostszych zagadnień.

  2. Trening czyni mistrza, czyli gramatyczny minutnik
  Co, jeśli powiem: uczcie się gramatyki angielskiej CODZIENNIE! Czyżbym słyszała niezadowolenie i pojękiwania? To powiem tak: uczcie się codziennie 15–20 minut albo załóżcie, że każdego dnia zrobisz 3 ćwiczenia gramatyczne z repetytorium lub w ulubionej aplikacji do nauki angielskiego. To tak naprawdę tylko chwila w ciągu dnia, a bardzo szybko może przynieść widoczne efekty i postępy. Jak to mówią: „Co zasiejesz, to zbierzesz!”.
  Słyszeliście o tym, że częściej znaczy efektywniej? Dlaczego pamiętacie niektóre czasowniki nieregularne w czasie przeszłym, za to niektórych zupełnie nie potraficie sobie przypomnieć, mimo że wszystkie wkuwaliście w tym samym czasie? Dzieje się tak, bo niektóre z nich są bardziej popularne, używa się ich codziennie, w naturalny sposób, a co za tym idzie – zostawiają tzw. „trwały ślad w pamięci długotrwałej” (to właśnie jest ZAPAMIĘTYWANIE!). Kto pamięta 3. formę nieregularną od „eat”? Czy z „fly” poszło wam podobnie?

  3. Zrozum, a nie wkuwaj
  Uczcie się gramatyki języka angielskiego w kontekście, tzn. napiszcie idealne, przykładowe zdania z każdego czasu lub zagadnienia gramatycznego. Zdania powinny dotyczyć was, waszego życia, nawyków. Gramatyka nie ma żadnej wartości, jeśli nie idzie w parze z komunikacją i praktycznym użyciem w kontekście! Przykładowo:
  • If I’m hungry, I always eat a banana (to o mnie – zawsze jem banana, gdy jestem głodna 😉 – tym samym zapamiętuję zerowe zdanie warunkowe).

  • My house was built by my father in 1980 (to prawda – mój dom został wybudowany przez mojego tatę w 1980 roku – w ten sposób zapamiętałam stronę bierną w czasie przeszłym).

  • Albo: She is always forgetting her car keys! (to o mojej siostrze – to, że ciągle zapomina kluczyków do samochodu, jest bardzo irytujące – a właśnie w ten sposób mówimy o czyichś denerwujących nawykach).

  dlaucznia.pl - kup dostęp

  Gramatyka angielskiego w szkole, czyli język angielski – nauka za darmo!!

  4. Może to, co napiszę nie przysporzy mi fanów, ale… spójrzcie przychylnie na lekcje angielskiego w szkole! Nie marnujcie czasu na zajęciach – wykorzystajcie każdą minutę, róbcie ćwiczenia, próbujcie odpowiadać, jednym słowem – angażujcie się! Średnio mamy pewnie ok. 3–4 godzin angielskiego w tygodniu – to już ok. 16 w miesiącu! Plus kilka minut dziennie w domu podczas samodzielnej nauki angielskiego (gramatyki) – wychodzi całkiem imponujący czas przeznaczony na otaczanie się językiem obcym i praktyczne ćwiczenia! Warto to wziąć pod uwagę 😊.

  Aplikacje do nauki angielskiego – gramatyka angielska

  5. Aby zaprzyjaźnić się z gramatyką języka angielskiego, wykorzystujcie wszystkie materiały, które w prosty i przyjazny sposób językiem ucznia tłumaczą zawiłości gramatyczne – mogą to być aplikacje do nauki angielskiego, książki i programy. Ważne, aby towarzyszyła im możliwość sprawdzenia wiedzy, np. w postaci quizów, fiszek czy testów wraz z informacją zwrotną (lub kluczem), które zadania wykonaliśmy dobrze, a w których popełniliśmy błąd.
  • Warto zalogować się do bezpłatnych aplikacji quizowych do nauki angielskiego, np. Kahoot, Quizizz czy Bamboozle – to baza tysięcy materiałów i możliwość samodzielnego sprawdzenia wiedzy gramatycznej.

  • Zajrzyjcie na portal dlaucznia.pl – jeśli potrzebujecie prostego wytłumaczenia gramatyki angielskiej w pigułce i przećwiczenia wszystkich zagadnień z podstawy programowej szkoły średniej.

  • Polecam też wartościowe strony www, np. Perfect English Grammar z ćwiczeniami interaktywnymi.

  • Nie zapomnijcie o Engly.pl – wspaniałej kopalni zadań do samodzielnej nauki angielskiego.

  Zamiast zakończenia – konkrety! Gramatyka języka angielskiego może być fajna!

  Wiecie już, CO robić. Przeczytajcie jeszcze, JAK się do tego zabrać:

  6. Róbcie ściągi! Własnoręczne robienie ściąg to powtórne przetwarzanie informacji (np. z lekcji) i synteza najważniejszych wiadomości, co na pewno ułatwia zapamiętywanie, np. trzech form czasownika. To, że zrobicie domową ściągę, wcale nie oznacza, że musicie jej użyć na sprawdzianie!

  7. Używajcie map myśli, rysujcie, bawcie się kolorami! Czasami zapamiętanie danego czasu gramatycznego znacznie ułatwi śmieszna oś czasu albo inne zobrazowanie danego zagadnienia gramatycznego, np.:

  w lekcji: Rzeczowniki występujące tylko w lp. lub tylko w lm. (B1)
  Zdanie ze słowem 'pyjamas', które w języku angielskim zawsze występuje w liczbie mnogiej
  Porównanie "will" i "going to", przykłady zdań
  8. Personalizujcie gramatykę, czyli odnieście jej przykładowe użycie do siebie – np. aby poćwiczyć czasy przeszłe, opiszcie dzień, który właśnie minął; gdy trzeba przypomnieć mowę zależną – zrelacjonujcie, o czym ostatnio opowiadała największa gaduła w klasie; a żeby potrenować czas przyszły, zaplanujcie w myślach nadchodzący weekend.

  9. Załóżcie „codziennik gramatycznej aktywności” i zapisujcie w nim wszystko, co jest związane z gramatyką angielską – zdania, wyrażenia, przykłady użycia danej konstrukcji w praktyce, ciekawostki. Ważne, aby zaznaczać ilość czasu spędzonego na danej językowej aktywności dziennie.

  10. To samo na różne sposoby! Ucząc się czasów gramatycznych, napisz takie samo zdanie we wszystkich czasach, które znasz – zaobserwuj, co się zmienia i na co trzeba zwrócić uwagę, podkreśl charakterystyczne wyrażenia:

  She never drinks Cola. (Present Simple)

  She drank Cola yesterday! (Past Simple)

  She’s just drunk some Cola. (Present Perfect)

  She’s going to drink some Cola later. (going to)

  Powiedz, zapytaj, zaprzecz – czyli wariacje ze zdaniami. To samo zdanie zapisz jako: twierdzenie, przeczenie i pytanie, np.

  (+) If I were you, I’d go to a doctor!

  (?) Would you go to a doctor if you were me?

  (-) If I were you, I wouldn’t go to a doctor!

  Który z powyższych top 10 sposobów na naukę gramatyki języka angielskiego zasługuje na oklaski? Pamiętajcie, że przyswajanie języka obcego to ciężka robota, ale determinacja, mądre działanie i dobre materiały mogą zdziałać cuda!
  POWODZENIA!
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły
  Wypracowanie po angielsku w 4 krokach

  Wypracowanie po angielsku w 4 krokach

  Tworzenie wypowiedzi pisemnej to element wielu egzaminów językowych, popularne zadanie domowe, a także ćwiczenie przeprowadzane w ramach zajęć w szkole. Jak nauczyć się pisać wypracowania po angielsku? Poznaj uniwersalne zwroty, dowiedz się, jak unikać popularnych błędów podczas pisania oraz na co zwrócić największą uwagę. W tym artykule pokażę ci, jak sprawnie i dobrze napisać wypracowanie po angielsku.

  czytaj więcej