Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Jak spędzać wolny czas z nastolatkiem? Pomysły na aktywność poza domem

W tym artykule:
  Jak spędzić czas wolny z nastolatkiem
  Fot. Shutterstock
  Młodzież w wieku nastoletnim zazwyczaj coraz mniej chętnie spędza czas z rodzicami – to naturalna kolej rzeczy. To jednak wcale nie znaczy, że odtąd nie uda wam się już spędzać wolnego czasu wspólnie. Podpowiadamy, jak spędzać czas wolny z nastolatkiem – aktywnie i w plenerze.

  Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii w latach 2010–2013 na grupie kilkuset młodych ludzi w wieku 10–15 lat wykazały, że czas, który nastolatki spędzają z rodzicami, jest dla nich znacznie bardziej inspirujący, jeśli chodzi o wybór późniejszych studiów i aktywności, niż czas spędzany na odrabianiu prac domowych czy zorganizowanych zajęciach pozalekcyjnych.
  W dużej mierze to od twojego podejścia i propozycji, które przedstawiasz nastolatkowi, zależy, czy młoda osoba chętnie spędzi z tobą swój wolny czas.

  Jak spędzić wolny czas aktywnie, nie tylko w wakacje

  Wakacje oczywiście sprzyjają rodzinnym aktywnościom, ale warto zadbać o ten wspólny czas wolny także w roku szkolnym. Tylko jak spędzić czas wolny aktywnie w natłoku obowiązków zawodowych i szkolnych? Dobrze jest wyznaczyć w tygodniu jeden, stały dzień, którego część będzie należała wyłącznie do was. Takie ustalenie ułatwi wam wspólne i konsekwentne planowanie kolejnych aktywności.
  Tylko co właściwie może zainteresować w równym stopniu nastolatka i osobę dorosłą?

  Ciekawe pomysły na spędzenie wolnego czasu z nastolatkiem – próbujemy nowości

  A gdyby tak wspólnie z dzieckiem zrobić coś całkiem nowego, czego żadne z was dotąd nie próbowało? Jeśli poszukujesz ciekawych pomysłów na spędzenie wolnego czasu z nastolatkiem, nie musisz od razu planować skoku na spadochronie czy lotu szybowcem – to zresztą dość drogie aktywności.
  Zastanów się, jakie interesujące i jednocześnie łatwo dostępne aktywności wymagają współpracy i współdziałania i możesz się w nie zaangażować razem z dzieckiem.
  I niech nie zniechęca cię fakt, że nie masz w czymś doświadczenia. Tym lepiej – zdobędziesz je wspólnie z dzieckiem. Takie aktywności stwarzają niepowtarzalną okazję do tego, by na moment wyjść z codziennych ról społecznych (np. mama i dziecko) i wejść w nowe (np. partnerzy wspinaczkowi, zespół wioślarski lub zespół w rajdzie na orientację). To sposób na wzbogacenie waszej relacji i krok w stronę partnerstwa.
  Najlepiej wspólnie wybierzcie rodzaj aktywności i razem zaplanujcie wasz całodniowy lub weekendowy wypad.
  dlaucznia.pl - o portalu

  Aktywne formy spędzania wolnego czasu

  Nawet jeśli nie jesteś typem sportowca, to właśnie różne dyscypliny sportowe są często świetnym źródłem ciekawych pomysłów na spędzenie wolnego czasu z nastolatkiem.
  Wszak wszelkie sporty można z powodzeniem uprawiać nie w wyczynowej, a w rekreacyjnej wersji.


  Jak spędzić wolny czas aktywnie?

  • Spływ kajakiem

   To wcale nie musi być kilkudniowy wyjazd. Można łatwo zorganizować spływ, który trwa
   2–3 godziny. W dużych miastach coraz częściej pojawia się możliwość zwiedzania z perspektywy przepływających przez nie rzek – krótkie wycieczki są organizowane zazwyczaj przez wypożyczalnie kajaków. Tam też znaleźć można mapy szlaków wodnych z propozycjami tras. Planowanie spływu warto więc zacząć od znalezienia wypożyczalni kajaków w najbliższej okolicy.

  • Wspinaczka sportowa z liną

   To aktywność, która jest możliwa przede wszystkim w plenerze, np. na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a pod dachem – na ścianie wspinaczkowej. Potrzebny sprzęt można wypożyczyć, nie jest też potrzebne wcześniejsze doświadczenie. Instruktor wspinaczki nauczy was, jak wzajemnie się asekurować i jak się komunikować w czasie wspinania. To doskonałe ćwiczenie współdziałania i wzmacnianie wzajemnego zaufania.

  • Udział w imprezie na orientację

   Rajdy, marsze i biegi na orientację to jeszcze dość mało popularna w Polsce aktywność, idealnie sprawdzająca się jako hobby rodzinne. To połączenie sportu z aktywnością turystyczną i krajoznawczą. Uczestnicy rajdów na orientację (lub całe zespoły) muszą w określonym czasie potwierdzić swoją obecność w danym punkcie kontrolnym na kilkudziesięcio- lub nawet kilkusetkilometrowej trasie, wpisując się na umieszczoną w punkcie listę bądź zbliżając w punkcie specjalny chip lub telefon z aplikacją.
   Inaczej niż w zawodach sportowych, tutaj współzawodnictwo schodzi na dalszy plan. Każdy uczestnik lub każda drużyna pokonują daną trasę we własnym tempie, choć oczywiście na końcu można porównać wyniki czasowe. Rajdy na orientację odbywają się w całej Polsce – w zależności od charakteru imprezy, wyznaczoną trasę pokonuje się pieszo, na rowerach, kajakiem, motorem, na rolkach, a nawet konno.

  • Wyjazd pod namiot, wyprawa w góry, wyprawa rowerowa, wyprawa żeglarska

   Współdziałania wymaga właściwie każda wspólna podróż na łono przyrody. Czy będzie to dwudniowy wyjazd pod namiot, czy kilkudniowa włóczęga żeglarska po mazurskich jeziorach – to już zależy od waszych chęci, upodobań i możliwości. Warto jednak korzystać z okazji, kiedy rodzinny czas możecie spędzić w plenerze, w miejscu innym niż to, w którym mieszkacie. Zmieniające się warunki pogodowe, wybieranie miejsca do spania, przygotowywanie posiłków w okolicznościach innych niż zazwyczaj… To wszystko zbliża, ale też pozwala spojrzeć na członków rodziny z zupełnie innej perspektywy.

  • Skoki na trampolinie

   Parki trampolinowe to miejsca, w których pod dachem lub w plenerze można uprawiać aktywność fizyczną, zorganizować imprezę lub po prostu się zrelaksować i odprężyć. To świetna aktywność angażująca w równym stopniu ludzi w różnym wieku. Dodatkowo dorośli mogą łatwo poczuć się tam jak dzieci. Terapia śmiechem gratis!

  Ciekawe pomysły na spędzenie wolnego czasu z nastolatkiem – wolontariat

  Coraz więcej ludzi angażuje się w wolontariat – dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i nastolatków. Wspólne dbanie o otaczających nas ludzi i o środowisko to jeden z ciekawszych pomysłów na spędzenie wolnego czasu z nastolatkiem. Jeśli zależy ci, żeby twoje dziecko miało odpowiednią wrażliwość społeczną, zamiast pouczających pogadanek i wykładów samemu zaangażuj się w działania pomocowe. A może uda się wam znaleźć takie miejsce, w którym z przyjemnością będziecie działać razem?
  Oferty dla wolontariuszy łatwo znajdziecie na stronach urzędów miast, a także w serwisie ngo.pl.


  Przykłady miejsc, w których można angażować się jako wolontariusz:

  • schroniska dla zwierząt,

  • kawiarnie lub kluby międzypokoleniowe,

  • fundacje i stowarzyszenia wspierające seniorów,

  • stowarzyszenia lub kluby sąsiedzkie,

  • fundacje i stowarzyszenia zajmujące się ekologią (np. Akcja Bałtycka, jestemnaptak.pl, greenpeace.org, extinctionrebellion.pl),

  • fundacje i stowarzyszenia zajmujące się obroną praw człowieka.

  Kreatywne spędzanie czasu w domu

  Spływy kajakowe, rowerowe wyprawy, wspinaczka skalna – to wszystko świetne pomysły na spędzanie czasu wolnego z nastolatkiem pod warunkiem, że sprzyja nam pogoda. Jesienią, kiedy plenerowe aktywności stają się nieco większym wyzwaniem – zarówno ze względu na warunki atmosferyczne, jak i na obciążenie młodzieży obowiązkami szkolnymi – przydadzą się pomysły na kreatywne spędzanie czasu w domu i pod dachem. Propozycje takich aktywności opublikujemy na naszej stronie już w przyszłym tygodniu.
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły
  Zaburzenia zachowania u nastolatków – jak i kiedy reagować?

  Zaburzenia zachowania u nastolatków – jak i kiedy reagować?

  Problemy z nastolatkiem to częsty kłopot, na który skarżą się rodzice. Każdy, kto ma kilkunastoletnie dziecko, wie, że życie z nastolatkiem pod jednym dachem to sport ekstremalny. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest w zasadzie prosta: nastolatek to gejzer różnorodnych – często sprzecznych – emocji, buntuje się przeciwko całemu światu, miewa huśtawki nastrojów i zwykle nie panuje nad swoimi reakcjami, które często są nieadekwatne do sytuacji.

  czytaj więcej