Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Pomysły na własnoręczny prezent na święta

W tym artykule:
  prezenty DIY
  Fot. Shutterstock

  Prezenty DIY na święta

  Jeśli w tym roku, zamiast kupowania upominków, zamierzasz przygotować prezenty DIY na święta, zacznij od podjęcia decyzji, dla kogo jaki prezent chcesz przygotować, a następnie zgromadź wszystkie potrzebne materiały i zaplanuj swoją pracę. Kiedy przygotowujesz upominki DIY, dobry plan działania to połowa sukcesu.

  Jak zrobić własnoręczne prezenty na święta? Pomysły na upominki dla przyjaciół

  To, co na pewno będzie ci potrzebne, jeśli chcesz w tym roku zrobić własnoręczne prezenty na święta, to twój czas i oczywiście kilka naprawdę dobrych pomysłów. Spośród tych najbardziej uniwersalnych pomysłów na efektowne, ale i łatwe w przygotowaniu upominki dla przyjaciół, wybraliśmy dla ciebie 7 wyjątkowych. Oto one:
  1. Ciekawy pomysł na prezent DIY na święta: girlanda ze zdjęciami.

   Wybierz kilkanaście zdjęć, wydrukuj je i przyczep małymi drewnianymi klamerkami do ozdobnego sznurka. W wersji „ekskluzywnej” (droższej) możesz zastąpić drewniane klamerki i sznurek gotowym łańcuchem LED ze świecącymi klamerkami (koszt takiej girlandy to około 20–30 zł).

  2. Innym prezentem DIY na święta Bożego Narodzenia może być spersonalizowana gra „Zgadnij, kim jestem?”.

   Z papieru i tektury łatwo przygotujesz odpowiednik oryginalnej gry „Zgadnij, kim jestem?”. Fikcyjne postaci zastąp zdjęciami znajomych. W uproszczonej (dla osoby przygotowującej) wersji możesz kupić gotową grę tego typu (najprostsze wersje kosztują kilkanaście złotych) – wówczas pozostanie ci jedynie wklejenie zdjęć znajomych w miejsce fikcyjnych postaci.

  3. Magnesy ze zdjęciami przyjaciół lub idoli to własnoręcznie zrobiony prezent na święta Bożego Narodzenia, który na pewno zachwyci twoich bliskich.

   Najprostszy sposób na przygotowanie takich spersonalizowanych magnesów to wydrukowanie wybranych elementów (zdjęć lub rysunków) na specjalnym magnetycznym papierze. Możesz też kupić specjalny magnetyczny papier i przygotować magnesy z własną grafiką.

  4. Oryginalnym pomysłem będzie też koszulka z grafiką własnego autorstwa.

   W zwykłym supermarkecie możesz kupić koszulkę w dowolnym kolorze i wyszyć na niej lub namalować specjalnymi farbami (albo flamastrami) do tkanin to, co uznasz za stosowne i atrakcyjne. Dobrym pomysłem jest zastosowanie tekturowych szablonów.

  5. Kolejnym pomysłem na własnoręczny prezent na święta może być samodzielnie ozdobiony kubek.

   Tu rzecz ma się podobnie jak z T-shirtem. Kup kubek w jednolitym kolorze i ozdób go za pomocą specjalnych farbek do ceramiki lub permanentnych markerów. W tym przypadku także możesz zastosować własnoręcznie przygotowane szablony.

  6. A może jako własnoręcznie przygotowany prezent na święta sprawdzi się bransoletka?

   Podpowiedzi, jak wykonać własnoręcznie bransoletkę bez trudu, znajdziesz w serwisie YouTube. Możesz wykorzystać sizalowy sznurek, rzemyki, muliny, pocięte na cienkie paseczki stare T-shirty, a nawet kolorowe torebki foliowe. Oprócz rodzaju materiału wybierz wzór splotu, który wykorzystasz.

  7. Słoik wdzięczności to również świetny pomysł na prezent DIY na święta dla przyjaciółki lub przyjaciela. Jak go wykonać?

   Przygotuj słoik, kolorowe karteczki, wstążkę i etykietkę. Na każdej karteczce wypisz, za co lubisz daną osobę. Im więcej zwiniętych karteczek włożysz do słoika, tym lepiej. Możesz np. przygotować tyle karteczek z pozytywną treścią, ile jest dni w roku – po jednej dobrej wiadomości na każdy dzień roku.

  dlaucznia.pl - o portalu

  Prezent DIY dla mamy na święta

  Dobrym pomysłem na prezent DIY dla mamy na święta jest piling cukrowy na dłonie.

  To będzie potrzebne:
  • ¼ słoiczka mydła do rąk w płynie z balsamem,

  • ¾ słoiczka cukru,

  • niewielki szklany słoik z nakrętką (najlepiej niski i z odpowiednio szerokim otworem, by łatwo można było korzystać z pilingu),

  • naklejane papierowe etykiety,

  • wstążka lub sznurek,

  • łyżka do wymieszania.


  Wsyp cukier do słoiczka – powinien zająć maksymalnie ¾ naczynia. Następnie powoli dolej mydło w płynie z balsamem i wymieszaj je z cukrem. Proporcje możesz odpowiednio dostosować do potrzeb swoich (lub osoby obdarowywanej) – niektórzy wolą gęstszy piling, inni – o bardziej płynnej konsystencji. Po wypełnieniu słoiczka zakręć go i obwiąż ozdobną wstążką lub ozdobnym sznurkiem. Przygotuj etykietę i przyklej na słoiczek.
  Innym pomysłem na prezent DIY dla mamy na święta jest oryginalny stojak na biżuterię. Możesz go zrobić na kilka różnych sposobów.

  Sposób pierwszy: uformowanie niby-ludzika z gliny samoutwardzalnej.

  To będzie potrzebne:
  • opakowanie gliny samoutwardzalnej lub masa gipsowa,

  • farbki akrylowe w tubkach (wybrany kolor),

  • srebrny i złoty marker,

  • klej z brokatem (opcjonalnie),

  • cienki sznurek sizalowy (opcjonalnie).

  Nadaj masie kształt stożka z rękami (właściwie im więcej będzie miał rąk, tym lepiej). Te rączki będą służyły do zawieszania na nich łańcuszków i bransoletek.
  Gdy stożek będzie już uformowany, pomaluj go farbą akrylową i odstaw do wyschnięcia. Następnie flamastrami lub brokatem ozdób dodatkowo ten stożkowy stojak.
  Do dwóch wypustek możesz przywiązać cienki sznureczek – będzie można na nim powiesić kolczyki.

  Sposób drugi: wykorzystanie klasycznej ramki na zdjęcia

  To będzie potrzebne:
  • ramka na zdjęcia z podstawką (stojąca),

  • sznurek sizalowy,

  • klej.

  Do przygotowania tego stojaka jest potrzebna sama ramka, bez szybki.
  Od tyłu przyklej sznurek w kilku rzędach. Sznurek musi przebiegać poziomo, równolegle, w pewnych odstępach od siebie i być dość napięty. To na nim będzie można zawiesić kolczyki i łańcuszki.
  Dodatkowo możesz ozdobić ramkę błyszczącymi flamastrami lub farbkami.

  Prezent DIY dla taty na święta

  Jeśli masz zacięcie plastyczne, dobrym pomysłem na prezent DIY dla taty na święta jest… obraz ze starych (najlepiej ulubionych) T-shirtów.
  W ten sposób nie będzie musiał się rozstawać z ukochanymi koszulkami (np. z wizerunkiem ulubionego zespołu), które nadgryzł już ząb czasu.

  To będzie potrzebne:
  • tkaniny (np. stare T-shirty, możesz poszukać ich w sklepie z używaną odzieżą),

  • podobrazie wybranej wielkości,

  • ostre nożyczki,

  • klej do tekstyliów.


  Z tkanin można tworzyć figuratywne obrazy lub kolaże. Można też postawić na bardziej abstrakcyjne wzory. Wystarczy powycinać z nich odpowiednie kształty i następnie przyklejać je do podobrazia. Możesz skupić się na treści przekazu lub np. wyłącznie na kolorach. Jeśli wybierzesz mały format obrazów, łatwo stworzysz całą kolekcję.
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły
  Czas na twoje mocne strony i talenty – 5 kroków do ich poznania

  Czas na twoje mocne strony i talenty – 5 kroków do ich poznania

  Umiesz wymienić swoje mocne strony i opowiedzieć o swoich talentach? Myślisz, że warto posiąść taką umiejętność? Zapraszam cię na wyzwanie! Nauczymy się dziś razem odkrywać mocne strony ucznia, bo są one potencjałem, który wpływa na emocje, myśli, zachowanie i poczucie własnej wartości! Jeśli wiesz, w czym jesteś dobry(-a) i jaki typ osobowości reprezentujesz, masz większe szanse na podjęcie właściwych decyzji w życiu.

  czytaj więcej