Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Czas na twoje mocne strony i talenty – 5 kroków do ich poznania

W tym artykule:
  Poznaj swoje mocne strony
  Fot. Shutterstock
  Umiesz wymienić swoje mocne strony i opowiedzieć o swoich talentach? Myślisz, że warto posiąść taką umiejętność? Zapraszam cię na wyzwanie! Nauczymy się dziś razem odkrywać mocne strony ucznia, bo są one potencjałem, który wpływa na emocje, myśli, zachowanie i poczucie własnej wartości! Jeśli wiesz, w czym jesteś dobry(-a) i jaki typ osobowości reprezentujesz, masz większe szanse na podjęcie właściwych decyzji w życiu.

  Mocne strony – co to takiego?

  Mocne strony to twoje plusy, zalety, atuty. Mocne strony to siła, która w tobie drzemie, i potęga, którą powinni dostrzegać inni. To talenty i predyspozycje, na których możesz opierać się w codziennych działaniach.
  Zastanów się, czy potrafisz wymienić swoje mocne strony i talenty. Czy bardziej skupiasz się na tym, co nie wyszło, np. na słabszych ocenach na świadectwie, czy może bardziej cieszysz się z sukcesów i (nawet) małych osiągnięć?
  Niestety, często mamy tendencję do demonizowania porażek i kierowania uwagi na to, co wymaga poprawy. Brakuje nam czasu, by stawiać na pierwszym miejscu sukcesy i tematy, w których czujemy się ekspertami, a czasami nie umiemy tego robić. Może dzieje się tak dlatego, że nie znamy swoich mocnych stron?

  Mocne strony – dlaczego trudno dostrzec je w sobie?

  W jednym z artykułów w sieci na temat odkrywania potencjału przeczytałam, że ludzie, którzy nie umieją sobie znaleźć pracy, są w tej sytuacji nie dlatego, że nie znają rynku i zbyt mało o nim wiedzą, ale dlatego, że zbyt mało wiedzą o sobie. Stop! Nie możemy do tego dopuścić 😉!

  Dlaczego trudno zobaczyć i docenić swoje mocne strony i talenty?
  • Nie jesteś w stanie spojrzeć na siebie oczami innych osób (inni ludzie widzą „mistrza rozprawki”, „czempiona skoku w dal” albo „zawsze pomocną dłoń”, ty widzisz kulisy swoich działań, które często oznaczają ciężką pracę albo wyrzeczenia – nie dostrzegasz pozytywów).

  • Dostrzeganie swoich atutów (i mówienie o nich) odbierasz jako chwalenie się („przecież to nie wypada” 😉).

  • Jeśli coś przychodzi ci z łatwością (nauka języka, udzielanie korepetycji, sprzątanie kuchni), to trudno ci uznawać te działania za coś ważnego, czym warto się chwalić i co warto traktować jako mocne strony.

  • Porównujesz się do innych – nietrudno znaleźć kogoś, kto jest od ciebie lepszy.

  • Błędnie myślisz, że mocne strony i predyspozycje oznaczają tylko i wyłącznie coś wielkiego i ambitnego, inaczej są to po prostu zwyczajne umiejętności.

  dlaucznia.pl - przydatne materiały do nauki

  Jak poznać swoje mocne strony? – najpierw poznaj siebie!

  Najpopularniejszym sposobem pozwalającym poznać twoje naturalne talenty jest badanie CliftonStrengths®, potocznie nazywane w Polsce testem Gallupa®. Jest to narzędzie płatne, można wybrać albo wersję „Top 5”, która wykaże 5 dominujących talentów, albo pełne badanie profilu talentowego.
  Takie testy pokazują, jakie działania są dla ciebie najbardziej naturalne, przez co – najprostsze do wykonania, i gdzie (w jakich obszarach) trzeba szukać w sobie potencjału. Bo właśnie obszar potencjału to obszar, w którym najłatwiej osiąga się mistrzostwo!

  Oczywiście nie musisz korzystać z płatnych narzędzi, aby lepiej poznać swoje mocne strony. Na początek proponuję ci kilka pomocnych pytań. Najlepiej, jeśli zanotujesz sobie odpowiedzi – będzie ci łatwiej zrobić potem ich analizę i wyciągnąć wnioski.
  1. Co sprawia ci największą radość?

  2. Do jakich zadań rwiesz się sam/sama?

  3. Co naprawdę dobrze ci wychodzi?

  4. Co daje ci największą satysfakcję, radość, największe spełnienie?

  5. Kiedy ostatnio poczułeś(-aś) się dumny(-a) z tego, co zrobiłeś(-aś)? Co to było? Co cię do tego doprowadziło?

  6. Jeśli w przyszłości miał(a)byś znaleźć się na okładce poczytnego czasopisma – jakie to byłoby czasopismo? Z jakiej dziedziny?

  7. W jaki sposób i gdzie najchętniej spędzasz czas?

  8. Przy robieniu jakich rzeczy tracisz poczucie czasu?

  9. Jakie czynności wykonujesz szybciej niż inni?

  10. Za co jesteś wdzięczny(-a)?


  A teraz pora na analizę odpowiedzi:
  • Co rzuca się w oczy w odpowiedziach?

  • Które umiejętności, cechy, czynności pojawiają się najczęściej?

  • Jakie cechy, umiejętności, dobre strony kryją się za zajęciami, które uwielbiasz wykonywać i które przychodzą ci łatwo?

  • Czy wykorzystujesz je w szkole, pracy lub w swoich działaniach?

  • W jakich innych zajęciach możesz wykorzystać swoje talenty i mocne strony?

  Odkryj swoje mocne strony – 5 bezpłatnych testów z sieci

  Zrobiłam małe poszukiwania w sieci i znalazłam kilka bezpłatnych testów pomagających odkryć typ osobowości, który reprezentujesz, a co za tym idzie – przeanalizować cechy dominujące, talenty i mocne strony. Wszystkie są bezpłatne i możesz je zrobić w języku polskim.

  Po co mam robić testy na swoje mocne strony?

  Pamiętasz zdanie z początku artykułu mówiące o efektywnym poszukiwaniu pracy? I o tym, że aby zrobić to skutecznie, musisz lepiej poznać siebie? Jeśli poznasz mocne strony swojej osobowości, to:
  • lepiej poradzisz sobie ze stresem i z wyzwaniami,

  • lepiej i szybciej rozwiniesz się zawodowo, towarzysko i prywatnie,

  • dowiesz się, na co warto przeznaczyć czas, a na co nie,

  • będziesz świadomy(-a), czego potrzebujesz od innych,

  • dowiesz się, czym możesz się podzielić z innymi,

  • lepiej poradzisz sobie z zaspokajaniem własnych potrzeb,

  • będziesz szczęśliwszy(-a)!


  POWODZENIA!
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły