Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Speaking Skills Lab – jak ćwiczyć mówienie po angielsku?

W tym artykule:
  jak ćwiczyć mówienie po angielsku
  Fot. Shutterstock

  Angielskiego nie da się nie lubić 😉! Rozwiązujesz już skomplikowane zadania gramatyczne, znasz wyszukane słówka, śpiewasz z pamięci najnowszą piosenkę ulubionego artysty, a nawet oglądasz filmy w oryginale! Ale… nadal zatyka cię, gdy musisz porozmawiać z obcokrajowcem podczas wymiany uczniowskiej w twojej szkole? Pokażemy ci kilka sposobów na to, jak ćwiczyć w domu mówienie po angielsku!

  Jak nauczyć się mówić po angielsku? – kilka ważnych pytań

  Na początek zadaj sobie pytanie: dlaczego boję się mówić po angielsku i z czego wynika ten stres? W odnalezieniu odpowiedzi pomoże ci nasz artykuł: Jak nie bać się mówić po angielsku? Wskazówki, jak przełamać lęk. Kolejna sprawa – powtarzaj i ćwicz angielskie słówka i gramatykę tak często, jak to możliwe. Zajrzyj na portal dlaucznia.pl!

  Jak ćwiczyć mówienie po angielsku w domu – 5 przydatnych miejsc w sieci

  Płynne mówienie po angielsku to cel, do którego wiedzie żmudna droga. Ale jej przebycie jest jak najbardziej wykonalne! Potrzebujesz tylko wysiłku, systematyczności i wsparcia. Takim supportem, oprócz dobrego nauczyciela, mogą być wartościowe miejsca w sieci, które dostarczą ci tematów, a nawet wirtualnych partnerów do dyskusji!
  Wszystkie propozycje z artykułu są w swojej podstawowej wersji bezpłatne, niektórych można używać bez zakładania konta, ale kilka z nich wymaga zalogowania się.
  Speak in Levels – niekwestionowany numer 1!

  Projekt Speak in Levels jest połączony ze stroną News in Levels, o której pisaliśmy w artykule „Listening Skills Lab – czego słuchać po angielsku?”. Przypomnij go sobie, zanim ruszysz dalej.
  Aby w pełni korzystać z funkcjonalności platformy, należy zarejestrować się i wpisać na listę członków – na stronie znajduje się obecnie ponad 10,3 tys. osób, które chcą prowadzić konwersacje na żywo w języku angielskim przez Skype’a lub pisać e-maile. Wyszukujesz osobę z danego kraju i gotowe! Na stronie startowej znajduje się lista pytań pomocniczych do rozmów (gdybyś jakimś cudem nie wiedział(-a), o czym rozmawiać 😉). Zaletą tej strony jest możliwość połączenia live i konwersacji z osobami z niemalże każdego zakątka świata w wybranym przez ciebie miejscu i czasie!
  speak in levels app logo
  ESL Discussions

  To ponad 14 tys. pytań podzielonych alfabetycznie na kilkaset tematów. Po kliknięciu w interesujące nas zagadnienie tematyczne pojawia się 10 pytań dla ucznia A oraz 10 dla ucznia B. Chcesz porozmawiać o… pingwinach? Proszę bardzo: esldiscussions.com/p/penguins.
  ESL Discussions - screen from app
  Takie gotowe pytania to genialny trening przed rozmową wstępną na maturze ustnej albo początek ciekawej wymiany zdań z kimś z platformy Speak in Levels (patrz powyżej).

  Podobnym miejscem jest Conversation Starters, czyli listy pytań na przeróżne tematy podzielone na kategorie (m.in. funny, first date, would you rather, ice breakers, weird, open ended). Na tej stronie znajduje się również niezwykle pomocny generator pytań online. Działa on w ten sposób, że po kliknięciu za każdym razem pojawia się nowe pytanie.
  Learn English Teens – speaking

  Świetny kurs konwersacyjny oparty na krótkich filmikach podzielonych na poziomy (A1–B2). W filmikach są prezentowane konwersacje na wybrany temat (do połowy nagrania). Od połowy widzimy tę samą konwersację, ale już bez jednego bohatera – tutaj musisz się wczuć w jego rolę i albo samodzielnie odpowiadać na pytania, albo czytać (np. na głos) odpowiedzi, które pojawiają się na ekranie.
  Każdemu filmowi towarzyszą instrukcje oraz interaktywne zadania: preparation (przed oglądaniem), matching, gap-fill, reordering. Te same zadania można także pobrać w formacie PDF.
  Learn english teens - screen from app
  All Things Topics

  To kolejny nasz ulubieniec wśród stron z ćwiczeniami na konwersacje. Jak nazwa wskazuje, można na niej znaleźć tematy rozmów i słownictwo na niemalże każdy temat podzielone alfabetycznie na kategorie (tematy codzienne, np. beach, food, crime, directions, hotels, jobs and work, learning English, shopping, travel, zoo, oraz lekcje okolicznościowe: Christmas, Halloween, Thanksgiving). Towarzyszą im przepiękna, kolorowa grafika oraz niezwykle zróżnicowane typy zadań do pobrania w formacie PDF, m.in. topics discussion, question strips, categories, vocabulary games, crosswords, vocabulary building, reading&grammar, word banks, word games, word search).

  Na zakończenie pytamy: czy warto nagrywać własny głos? Tak! Może wydaje ci się, że doskonale go znasz – przecież słyszysz go codziennie 😉! Namawiamy cię jednak do nagrania własnej wypowiedzi! Podczas odsłuchiwania jej stoisz niejako „z boku”, więc możesz ocenić swój akcent oraz wypowiadaną treść i mieć namiastkę tego, jak odbierają cię inni.

  Vocaroo – online voice recorder
  vocaroo screen from app
  To niezwykle proste narzędzie do nagrywania wypowiedzi głosowych. Pobaw się w dziennikarza i nagraj urywek wiadomości, prognozę pogody albo dialog z kumplem z ławki!
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły
  Reading Skills Lab – co czytać po angielsku?

  Reading Skills Lab – co czytać po angielsku?

  Czytanie po angielsku ma niezwykłą moc – utrwalasz słownictwo, poznajesz nowe wyrażenia, lepiej zapamiętujesz i rozwijasz wyobraźnię. Sekcja „Reading” jest obecna na każdym egzaminie językowym – począwszy od egzaminu ósmoklasisty, poprzez maturę, a kończąc na egzaminach państwowych. Dlatego warto ćwiczyć umiejętność czytania ze zrozumieniem – dzisiaj ci w tym pomożemy!

  czytaj więcej