Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Reading Skills Lab – co czytać po angielsku?

W tym artykule:
  Aplikacje do nauki czytania po angielsku
  Fot. Shutterstock
  Czytanie po angielsku ma niezwykłą moc – utrwalasz słownictwo, poznajesz nowe wyrażenia, lepiej zapamiętujesz i rozwijasz wyobraźnię. Sekcja „Reading” jest obecna na każdym egzaminie językowym – począwszy od egzaminu ósmoklasisty, poprzez maturę, a kończąc na egzaminach państwowych. Dlatego warto ćwiczyć umiejętność czytania ze zrozumieniem – dzisiaj ci w tym pomożemy!

  Tym razem proponujemy sześć wartościowych miejsc w sieci (aplikacji i stron WWW), które pomogą ci doskonalić umiejętność CZYTANIA. Wszystkie propozycje w swojej podstawowej wersji są bezpłatne i można ich używać bez zakładania konta.

  Zanim zaczniesz… Czy wiesz, że z dlaucznia.pl możesz szybko powtórzyć słownictwo i gramatykę z zakresu podstawowego w szkole średniej? Znajomość najważniejszych wyrażeń i konstrukcji gramatycznych to wielki krok do sukcesu w czytaniu po angielsku ze zrozumieniem!

  Co czytać po angielsku? – sześć aplikacji, które musisz znać

  Breaking News English

  Platforma z artykułami oraz całymi lekcjami do pobrania, podzielonymi na poziomy zaawansowania (0–6). Materiałom towarzyszą różne zadania do tekstu (before/after reading), m.in.: łączenie wyrażeń, uzupełnianie luk w zdaniach, zadawanie pytań czy zagadnienia do tzw. „free writing” (pisanie do polecenia), a także zadanie domowe.
  screen from Breaking News app

  Wszystkie zadania można wykonywać online bądź pobrać w formacie PDF.

  Na tej stronie polecam też SPEED READING (zakładka Reading nad czytanką) – każdy tekst można otworzyć w widoku promptera (ekran z ruchomym tekstem), który wyświetla tekst na trzech poziomach prędkości (ćwiczenie czytania na głos). Warto też zwrócić uwagę na TEXT JUMBLE ACTIVITY interaktywne układanie kawałków artykułu w odpowiedniej kolejności.
  British Council Learning English

  Fantastyczna strona dla nastolatków z tekstami po angielsku do czytania ze zrozumieniem. W prawym panelu znajdują się poziomy do wyboru. Jeśli nie wiesz, jaki poziom znajomości języka prezentujesz – przeczytaj nasz artykuł: Od A1 do C2 – jakie są poziomy znajomości języka i co oznaczają?. Po wybraniu tekstu pojawiają się zadanie wstępne (preparation), następnie tekst właściwy (reading text), a na końcu – interaktywne zadania do wykonania (tasks).
  screen from British council app
  All Things Topics (zajrzyj też TUTAJ)

  Kopalnia tekstów po angielsku do czytania podzielona na poziomy od podstawowego do średniozaawansowanego (A1, A2, B1). Teksty dostępne są w formacie PDF wraz z ciekawymi i różnorodnymi ćwiczeniami sprawdzającymi ich zrozumienie oraz znajomość słownictwa. Czytankom towarzyszą nagrania z możliwością wyboru akcentu amerykańskiego lub brytyjskiego oraz klucz odpowiedzi i dodatkowe źródła wiedzy na dany temat.
  screen from all things topics app
  Famous People Lessons

  Bardzo prosta, przejrzysta strona z tysiącami tekstów po angielsku na temat życia sławnych osób. Teksty są uszeregowane alfabetycznie według nazwisk. Każdemu tekstowi towarzyszą nagranie audio oraz wiele różnorodnych ćwiczeń na słownictwo (synonym/phrase match, gap fill, choose the correct word), dotyczących tekstu (układanie wydarzeń w odpowiedniej kolejności, układanie rozrzuconych słów w zdaniu z tekstu itp.) oraz zachęcających do dyskusji. Jest także zadanie domowe obejmujące różne umiejętności językowe, motywujące do twórczego poszukiwania informacji lub przeprowadzenia projektu. Na dole strony znajduje się klucz odpowiedzi.
  Jedynym minusem jest to, że zadania nie są interaktywne (niemożliwe jest natychmiastowe sprawdzenie odpowiedzi od razu po kliknięciu). Wyjściem z sytuacji jest praca z kartami odpowiedzi – nanoszenie rozwiązań na kartce lub w zeszycie.
  screen from Famous people app

  Dwie aplikacje na telefon do czytania po angielsku – sprawdź je!

  English Reading Comprehension – do ściągnięcia z Google/Apple Store

  Szeroki wybór interesujących, współczesnych tematów. W miarę nauki można przechodzić na kolejne poziomy zaawansowania i długości tekstów. Aplikacja zawiera też zadania z egzaminów państwowych TOEFL oraz TOEIC.
  screen from English Reading Comprehension app
  Readable – Google Store

  Historie fikcyjne i wiadomości po angielsku na czterech poziomach (A1, A2, B1, B2). Aplikacja na pewno pomoże w rozwoju czytania i słuchania, a także w poszerzaniu zasobu słownictwa. Wszystko dzięki nagraniom artykułów i pełnej interaktywności, jeśli chodzi o tłumaczenie. Możemy wskazywać pojedyncze słowa lub całe akapity, do których, po kliknięciu, od razu wyświetla się tłumaczenie.
  screen from Readable app
  Wybrane słowa i wyrażenia można od razu dodawać do tzw. Word Buildera (wypunktowana lista słówek do nauczenia). To bardzo przyjemna darmowa aplikacja, która może umilić np. oczekiwanie w kolejce .
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły

  Dlaczego warto uczyć się języków obcych – Europejski Dzień Języków

  Czy warto uczyć się języków obcych? Wiadomo – wszyscy wokół opowiadają, że należy znać języki obce i że życie z umiejętnością posługiwania się choćby angielskim jest lepsze i łatwiejsze. A ty i tak ciągle zastanawiasz się, po co zakuwać obce słówka i regułki gramatyczne… Może zebrane poniżej argumenty przekonają cię, że jednak warto się pomęczyć 😊.

  czytaj więcej