Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Dlaczego warto brać udział w konkursach szkolnych?

W tym artykule:
  Dlaczego warto brać udział w konkursach szkolnych
  Fot. Shutterstock
  Konkursy przedmiotowe i olimpiady szkolne to pole do popisu nie tylko dla zdolnych uczniów. Uwierz w siebie, dobrze się przygotuj i sprawdź, jak wiele da ci udział w konkursie szkolnym!

  Olimpiady szkolne, konkursy przedmiotowe, turnieje wiedzy – takie terminy kojarzą się z rywalizacją najzdolniejszych uczniów. Ale talent to nie wszystko, liczą się przede wszystkim chęć do nauki i systematyczna praca. Do konkursów szkolnych trzeba się przygotować: przeczytać odpowiednie lektury, poznać treść wskazanych podręczników, ćwiczyć rozwiązywanie zadań i różne rodzaje wypowiedzi. To spore wyzwanie, trzeba na nie poświęcić czas i siły. Zatem – czy warto brać udział w konkursach szkolnych?

  Konkursy szkolne i olimpiady wiedzy – zasady organizacji

  Konkursy szkolne obejmują różne rodzaje sprawdzianów wiedzy i umiejętności. Są to konkursy przedmiotowe, tematyczne, a także konkursy interdyscyplinarne, obejmujące elementy treści podstaw programowych różnych przedmiotów lub bloków przedmiotowych. Konkursy szkolne mogą mieć zasięg wojewódzki – wtedy są organizowane przed kuratora oświaty dla danego województwa. Są także konkursy ponadwojewódzkie, organizowane przez kilku kuratorów. Zakres tematyczny konkursów ogłaszany jest na stronach kuratoriów.
  Olimpiady szkolne organizuje się dla uczniów zarówno szkół podstawowych, jak i szkół średnich. Olimpiady mogą być organizowane przez uczelnie wyższe i różne placówki edukacyjne i naukowe. W organizacji olimpiad mogą też uczestniczyć kuratorzy oświaty. Szczegółowe informacje na temat zasad organizacji konkursów i olimpiad szkolnych znajdziesz w Dzienniku Ustaw.

  Konkursy przedmiotowe – zakres wiedzy i wytyczne

  W wytycznych do konkursów szkolnych podawany jest zakres wiedzy i materiału do opanowania. To może się wydawać bardzo trudne zadanie. Nie warto jednak się zniechęcać! Konkursy przedmiotowe i olimpiady szkolne mają po kilka etapów. Na początek warto się skupić na zakresie materiału wymaganym do pierwszego etapu i wyrobić sobie nawyk codziennego przygotowywania się. Trzeba też pamiętać, że w opisie używa się naukowego języka, ale określa on to wszystko, co i tak robisz w szkole. Przecież na co dzień czytasz i analizujesz podręczniki i lektury, uczysz się rozwiązywania złożonych zadań. Jeśli jakaś dziedzina wiedzy szczególnie cię interesuje, spróbuj swoich sił w konkursie.
  dlaucznia.pl - o portalu

  Dlaczego warto brać udział w konkursach?

  Oto 5 głównych powodów, dla których warto brać udział w konkursach szkolnych.

  1. Powtarzasz materiał i poznajesz literaturę

   W czasie przygotowań do konkursów szkolnych i olimpiad musisz poświęcić trochę czasu i energii na naukę. Nawet jeśli nie zostaniesz laureatem konkursu albo olimpiady, zyskasz wiedzę i umiejętności. Przeczytasz lektury, które przydadzą ci się w dalszej nauce, powtórzysz treści z podręcznika. To pomoże ci osiągnąć bardzo dobry wynik na egzaminie ósmoklasisty i zyskać lepsze wyniki podczas nauki w wymarzonej szkole średniej.

  2. Oswajasz się z formą egzaminu

   Konkursy szkolne to okazja do tego, by oswoić się nieco ze stresem i nabrać wprawy w skupieniu się na egzaminie. Na dalszych etapach konkursu sprawdziany odbywają się poza dobrze znaną szkołą, w obcym miejscu, wśród nieznanych ludzi, ale w przyjaznych okolicznościach (nauczyciele ci sprzyjają, bo doceniają twoje ambicje i starania). To dobre warunki do tego, by zyskiwać odporność psychiczną.

  3. Odkrywasz i pogłębiasz zainteresowania

   Z nauką jest tak – zaczynasz się interesować jakimś kawałkiem wiedzy, a kiedy już staje ci się bliski, pojawia się ciekawość, co dalej. Sięgasz do nowych źródeł wiedzy, oglądasz filmy, czytasz wykresy, mapy, tablice. Dowiadujesz się coraz więcej, także o sobie, o swoich zainteresowaniach. Łatwiej jest ci zastanawiać się nad wyborem zawodu, kierunku studiów, profilu klasy.

  4. Sprawdzasz swoją wiedzę

   Udział w nieobowiązkowych sprawdzianach to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś na temat poziomu swojej wiedzy. Czasem do konkursu przystępują osoby przekonane o tym, że świetnie sobie poradzą, ale podczas egzaminu orientują się, że mają braki w wiedzy. To dobrze, że przekonują się o tym wtedy, gdy porażka nie wiąże się z dużym stresem i poważnymi konsekwencjami. To także cenna informacja zwrotna: musisz jeszcze popracować, żeby zyskać dobry wynik. Czasem sytuacja jest odwrotna – osoba, która dotąd nie wierzyła w siebie, staje się finalistą lub laureatem konkursu albo olimpiady. To bardzo wzmacnia i daje zastrzyk pewności siebie.

  5. Możesz zyskać punkty w rekrutacji

   Wielu uczniów przystępuje do konkursów przedmiotowych i olimpiad szkolnych głównie z tego powodu: zajęcie wysokiego miejsca w konkursie albo olimpiadzie może stać się przepustką do wymarzonej szkoły średniej, nawet tej bardzo obleganej. Laureaci i finaliści olimpiad dla uczniów szkół średnich mogą dostać się bez problemu na określone kierunki studiów (poszczególne uczelnie informują na swoich stronach internetowych o zasadach przyjmowania olimpijczyków).
   Za osiągnięcia w różnych konkursach można zebrać od 2 do 10 punktów. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet jeśli ktoś brał udział w wielu różnych konkursach i osiągnął w nich liczne sukcesy, to nie może sumować punktów w sposób nieograniczony. Konkursy przedmiotowe, olimpiady szkolne i inne turnieje mogą dać ci w sumie maksymalnie 18 punktów rekrutacyjnych. Szczegółowe informacje o punktacji można znaleźć w par. 6 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 marca 2017 r.

   Jest jeszcze jeden bonus: laureaci i finaliści olimpiady przedmiotowej oraz laureaci konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu i dostają z niego maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia.

  Podsumowując: efekty udziału w konkursach są naprawdę warte zainteresowania. Dlatego zajrzyj na stronę kuratorium oświaty, sprawdź kalendarium olimpiad i zainwestuj w swoją przyszłość. Nic nie tracisz, a zyskać możesz wiele.
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły

  Jak uczyć się szybko i skutecznie – metody efektywnej nauki

  W życiu ucznia rzadko zdarza się tydzień bez niespodzianek w postaci sprawdzianów, kartkówek, wzywania do odpowiedzi. Ciągle musi się czegoś uczyć i utrwalać wiadomości. Na pewno nieraz zastanawialiście się nad tym, czy może być coś nudniejszego niż ślęczenie nad książką. Tymczasem nauka wcale nie musi być czasochłonna i nużąca. Podpowiemy wam, jak uczyć się szybko i skutecznie. Poznajcie metody efektywnej nauki.

  czytaj więcej