Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Praca wakacyjna dla młodzieży, czyli co trzeba wiedzieć, by ją znaleźć

W tym artykule:
  Praca na wakacje
  Fot. Shutterstock
  Latem na wszystko jest czas. Na odpoczynek, podróżowanie, a nawet na zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych. Praca w wakacje ma wiele plusów, a polskie prawo zezwala na zatrudnianie nastolatków. Jeśli szukacie zajęcia na lato, dowiedzcie się, od ilu lat możecie pracować i jakie warunki musicie spełnić, by zostać pracownikami?

  W świetle prawa… Od ilu lat można pracować i w jakim charakterze

  Kodeks pracy bardzo szczegółowo określa warunki zatrudniania osób niepełnoletnich, a także precyzuje, jakie prace mogą wykonywać. By pracować na podstawie umowy o pracę, trzeba:
  • mieć ukończone 15 lat,

  • być absolwentem ośmioletniej szkoły podstawowej,

  • mieć zaświadczenie lekarskie, że podejmowana praca nie wpływa negatywnie na zdrowie.

  Jako nastolatki możecie zatrudnić się do wykonywania tzw. prac lekkich – niezagrażających waszemu życiu, zdrowiu i rozwojowi (nie mogą one kolidować z obowiązkami szkolnymi). Wyjątkiem od tej reguły jest zatrudnienie się w celu zdobycia przygotowania zawodowego. Jeśli nie macie jeszcze 18 lat, praca, o którą się staracie, nie może figurować w wykazie prac wzbronionych młodocianym w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 1990 roku.
  A co z osobami poniżej 15 roku życia? Nie martwcie się! Czternastolatki, a nawet trzynastolatki także mogą pracować, choć tylko na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło i wyłącznie dla firm z określonych branż: kulturalnej, artystycznej, sportowej oraz reklamowej. W takiej sytuacji konieczna jest zgoda opiekuna prawnego i zezwolenie inspektora pracy.

  Dlaczego warto pracować w wakacje

  Na to pytanie jest wiele odpowiedzi. Każdy może wybrać tę, która najbardziej go przekonuje. Praca w czasie wakacji:
  • daje pewną niezależność finansową,

  • pozwala zdobyć nowe umiejętności i doświadczenie zawodowe,

  • stwarza okazję do zawierania znajomości,

  • uczy samodzielności i odpowiedzialności.

  Praca sezonowa nad morzem i nie tylko – uwaga na godziny!

  W wakacje popyt na młodych pracowników rośnie. Wiele prac sezonowych polega na obsłudze rzesz turystów. Tak jest na przykład nad morzem, na Mazurach czy w górskich kurortach. Pamiętajcie jednak, że jeśli jesteście niepełnoletni, nie możecie pracować od świtu do nocy. Wasz czas pracy także został ściśle określony.
  • Poniżej 16 roku życia możecie pracować 6 godzin dziennie, powyżej 16 roku życia – 8 godzin.

  • Jako osoby niepełnoletnie nie możecie pracować w godzinach nadliczbowych ani w nocy (między 22.00 a 6.00).

  • W każdym tygodniu musicie mieć 2 dni wolne (jeden po drugim).

  • W okresie roku szkolnego możecie pracować tylko przez 2 godziny dziennie i 12 godzin w tygodniu.

  • Po upływie 4,5 godziny przysługuje wam półgodzinna przerwa wliczana do czasu pracy.

  Praca dla uczniów. Jak znaleźć pracę na wakacje

  Od wielu lat podstawowym źródłem informacji jest internet. Miejcie jednak oczy i uszy otwarte. Poszukiwania pracy na wakacje możecie prowadzić na kilka sposobów:
  • za pomocą wyszukiwarek internetowych i słów kluczowych (jak „praca dla nieletnich” albo „praca sezonowa” i nazwa miejscowości),

  • w mediach społecznościowych, publikując np. na Facebooku ogłoszenie „Szukam pracy”, a także dołączając do różnych lokalnych grup z ofertami,

  • w terenie, szukając ogłoszeń na drzwiach lokali usługowych i sklepów, na słupach i tablicach ogłoszeniowych czy na przystankach,

  • informując przyjaciół i znajomych o tym, że szukacie pracy (ktoś może usłyszeć o interesującej ofercie),

  • z pomocą najbliższego Młodzieżowego Biura Pracy, którego adres znajdziecie w sieci; biura te gromadzą oferty pracy, a także dysponują informacjami o tym, kiedy organizowane są targi pracy, na które warto się wybrać, by osobiście porozmawiać z pracodawcami.

  dlaucznia.pl - dostęp do fiszek

  Jak napisać CV i list motywacyjny

  Dokumenty aplikacyjne to wizytówka przyszłego pracownika. Muszą być napisane w sposób rzeczowy, uporządkowany i przejrzysty. Aby je przygotować, skorzystajcie z gotowych szablonów dostępnych w sieci. Wówczas będą miały podobny układ graficzny oraz spójną kolorystykę.

  W waszym CV, czyli życiorysie, muszą się znaleźć:
  • dane osobowe (imię i nazwisko, telefon, e-mail, adres)

  • wykształcenie: nazwy szkół z datami ich rozpoczęcia i ukończenia (w pierwszej kolejności wymieńcie szkołę, do której jeszcze chodzicie),

  • doświadczenie zawodowe: kolejne prace od ostatniej do najwcześniejszej,

  • umiejętności: informacje o poziomie znajomości języków obcych oraz ukończonych kursach,

  • zainteresowania,

  • klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych (jej treść także znajdziecie w sieci).


  Przyszły pracodawca często wymaga od kandydata, by prócz CV przesłał także list motywacyjny. Powinniście go napisać bez względu na to, czy macie doświadczenie zawodowe, czy nie. Taki list świadczy o tym, że poważnie traktujecie daną ofertę pracy.
  • U góry strony po lewej umieśćcie swoje dane, po prawej – dane pracodawcy i datę.

  • Zacznijcie od zwrotu grzecznościowego: „Szanowni Państwo” lub „Szanowny Panie / Szanowna Pani”, jeśli wiecie, kim jest osoba, do której wysyłacie dokumenty.

  • W pierwszym zdaniu napiszcie, na jakie stanowisko aplikujecie.

  • Następnie podkreślcie swoje mocne strony – umiejętności i/lub osiągnięcia, które sprawiają, że wspomniane stanowisko wydaje się dla was idealne.

  • Podzielcie się pomysłami, w jaki sposób możecie wykorzystać swoje atuty w pracy, o którą się staracie. Innymi słowy – przekonajcie, dlaczego warto was zatrudnić.

  • Wyraźcie chęć przybycia na spotkanie.

  • List zakończcie zwrotem „Z poważaniem” lub „Z wyrazami szacunku” i podpisem.

  • Sprawdźcie, czy nie popełniliście błędów, i podzielcie list na akapity, żeby był bardziej czytelny.

  10 pomysłów na to, jak zarabiać w wakacje

  To, gdzie można pracować w wieku 15 czy 16 lat, zależy od miejsca zamieszkania, możliwości wyjazdu do miejscowości wypoczynkowych oraz indywidualnych umiejętności. W regionach rozwiniętych turystycznie ofert dla młodzieży jest więcej. Jeśli jednak nie możecie pozwolić sobie na wyjazd, poszukajcie zatrudnienia w najbliższej okolicy. Oto kilka pomysłów.
  1. Praca w gastronomii

   W lecie nie tylko nadmorskie restauracje i bary potrzebują kelnerów czy osób obsługujących kasę. Dzięki otwartym ogródkom lokale mogą przyjąć więcej klientów. Wzmożony ruch można zaobserwować także w sieciówkach oferujących jedzenie typu fast food, cukierniach czy lodziarniach. Uwaga! Pracownicy gastronomii muszą mieć ważną książeczkę sanepidowską!

  2. Obsługa lokalnych atrakcji

   Płatne place zabaw dla dzieci, parki rozrywki, muzea, wystawy, kina potrzebują bileterów i osób pilnujących porządku. Najwięcej ofert jest w miejscowościach wypoczynkowych. Niektóre muzea zatrudniają uczniów także w charakterze przewodników. Taka praca wymaga jednak przygotowania, np. znajomości lokalnej historii.

  3. Praca w sklepie

   Z takimi obowiązkami jak wykładanie towaru, metkowanie czy obsługa kasy poradzi sobie każdy nastolatek, ale z pewnością łatwiej znaleźć zatrudnienie tam, gdzie ruch turystyczny jest duży, a sklepy są wiecznie oblegane przez wczasowiczów.

  4. Wyprowadzanie psów

   Dla osób, które lubią zwierzęta, bycie petsitterem, czyli opiekunem psów, będzie raczej przyjemnością niż obowiązkiem. Warto popytać sąsiadów, czy nie potrzebują kogoś, kto wyprowadzi pupila na spacer. Można też rozwiesić ogłoszenia, że szuka się pracy w takim charakterze.

  5. Drobne prace po sąsiedzku

   Do tego nie potrzeba specjalnych kwalifikacji. Wystarczy grono stałych klientów, potrzebujących pomocy w sprzątaniu, koszeniu ogródka czy zrobieniu zakupów.

  6. Sezonowa zbiórka warzyw i owoców

   Kiedy wszystko zaczyna rosnąć i dojrzewać, potrzebni są pracownicy sezonowi, którzy zbiorą plony: truskawki, ogórki, maliny, jabłka… Trzeba jednak pamiętać, że to ciężka praca fizyczna, w dodatku często w pełnym słońcu. Nie każdy może ją wykonywać.

  7. Rozdawanie ulotek

   To zajęcie najczęściej oferowane nastolatkom. Wydaje się proste, ale tak naprawdę wymaga wytrwałości, zwłaszcza w czasie upałów.

  8. Letnie korepetycje dla zdeterminowanych

   W czasie wakacji niewiele osób myśli o nauce, są jednak uczniowie, którzy muszą zmierzyć się z egzaminem poprawkowym albo chcą nadrobić zaległości. Letnie korepetycje to praca dla tych nastolatków, którzy doskonale sobie radzą z danym przedmiotem i mogą pomóc młodszym kolegom.

  9. Rękodzieło

   To propozycja dla utalentowanych. Robienie bransoletek, szycie poduszek i maskotek, malowanie obrazków na szkle… pomysłów może być wiele. Własne wyroby można sprzedawać w mediach społecznościowych lub przez własną stronę internetową nie tylko w wakacje, lecz także przez cały rok.

  10. Transkrypcja tekstów

   W naszej rzeczywistości coraz większą rolę odgrywają wszelkiego rodzaju nagrania audio i video. Dotyczy to nie tylko filmików z YouTube’a czy tak popularnych podcastów, lecz także utrwalanych w ten sposób wywiadów, szkoleń czy konferencji. Pojawiające się w nagraniach treści często są zapisywane. Stąd zapotrzebowanie na transkrybentów spisujących nagrania. To doskonałe zajęcie dla osób dokładnych, znających zasady ortografii i interpunkcji, a przy tym szybko piszących na klawiaturze.

  To tylko wybrane propozycje. Być może tam, gdzie mieszkacie, natkniecie się na inne i tylko od was będzie zależeć, czy z nich skorzystacie.
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły
  Jak napisać CV po angielsku, kiedy szukasz pierwszej pracy

  Jak napisać CV po angielsku, kiedy szukasz pierwszej pracy

  Starasz się o pracę w Liverpoolu lub chcesz pojechać na wolontariat do Oxfordu. Bardzo chcesz, aby twoje CV po angielsku znalazło się w czołówce dokumentów, które wybierze pracodawca. Niestety, obawiasz się, że bez doświadczenia zawodowego nie ma sensu w ogóle aplikować na dane stanowisko. Nic bardziej mylnego! Poniżej znajdziesz konkrety, jak napisać taki dokument krok po kroku, nawet jeśli to twoja pierwsza praca za granicą.

  czytaj więcej