Zwykle myślenie o wyborze szkoły średniej zaczyna się długo przed końcem ósmej klasy. Decyzja zależy od wielu spraw: zainteresowań ucznia, uzdolnień, ambicji, marzeń, wiary we własne siły, a także od dotychczasowych wyników w nauce. Jednak nawet ci uczniowie, którzy już się wstępnie zdecydowali, powinni dobrze poznać całą ofertę edukacyjną.
Liceum, technikum czy szkoła branżowa?
Nauka w liceum i technikum kończy się egzaminem maturalnym i uzyskaniem wykształcenia średniego. Edukację w technikum wieńczy także zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w danym zawodzie. Szkołę branżową pierwszego stopnia także należy zakończyć zdaniem egzaminu zawodowego. Absolwent szkoły branżowej pierwszego stopnia może dalej kształcić się w dwuletniej szkole branżowej drugiego stopnia i przystąpić do egzaminu maturalnego. Po ukończeniu liceum, technikum lub szkoły branżowej drugiego stopnia można uczyć się dalej w szkołach policealnych lub na studiach wyższych.
Niezależnie od tego, czy wybierze liceum, technikum czy szkołę branżową, uczeń ma szansę zdobyć średnie, a potem także wyższe wykształcenie, ale w przypadku szkół przygotowujących do konkretnego zawodu droga do matury trwa o rok dłużej.
Jakie profile są w liceum?
Po liceum uczniowie będą zdawać maturę z przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka, język obcy) i z wybranego przedmiotu dodatkowego. Żeby dobrze przygotować się do matury, należy uczyć się tego przedmiotu w zakresie rozszerzonym.
Warto pamiętać, że wyniki z egzaminu maturalnego będą się liczyły w czasie rekrutacji na studia. To znaczy, że kandydat do szkoły średniej, wybierając profil klasy (a więc przedmioty rozszerzone), powinien wiedzieć, choćby w przybliżeniu, jaki kierunek studiów go interesuje. Oczywiście trudno ze stuprocentową pewnością planować swoją karierę zawodową, gdy ma się czternaście lat i wybiera profil klasy. Ale warto dobrze przemyśleć swoją decyzję i sprawdzić, które przedmioty maturalne są punktowane przy naborze na różne rozważane kierunki studiów.
Punkty za oceny i dodatkowe egzaminy do liceum
Warto wiedzieć, że do niektórych klas (czyli tzw. oddziałów) w liceach obowiązują dodatkowe egzaminy. Chodzi np. o klasy o profilu sportowym (wtedy kandydaci muszą przejść test sprawności fizycznej), oddziały dwujęzyczne (miejsce w nich czeka na osoby, które pomyślnie zdadzą sprawdziany kompetencji i predyspozycji językowych) czy artystyczne (do nich obowiązują egzaminy z uzdolnień kierunkowych). Dokładne daty takich egzaminów wyznaczają dyrektorzy szkół, trzeba więc śledzić informacje na stronie wybranej szkoły.
Jaki kierunek technikum lub szkoły branżowej?
Dobra przyszłość rysuje się dla uczniów z zainteresowaniami technicznymi i informatycznymi. Ale w wielu województwach poszukiwani są także np. cukiernicy, piekarze, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, opiekunowie dzieci, technicy weterynaryjni, ortopedyczni, krawcy, technolodzy żywności czy optometryści.
Jak wybrać najlepszą szkołę dla siebie?
-
Nauka których przedmiotów sprawia ci przyjemność?
-
W jakiego rodzaju pracy widzisz się w przyszłości?
-
Czy chcesz mieć wyższe wykształcenie?
-
Czy wybór szkoły to spełnienie twoich własnych marzeń, czy raczej oczekiwań rodziców (dobrze jest brać pod uwagę opinie i rady bliskich osób, ale też własne odczucia)?
-
Jak daleko jest do wybranej przez ciebie szkoły? Jaki masz do niej dojazd? Jaką ma opinię? Jaki tam panuje klimat? Co mówią o niej znajomi?
-
Co zrobisz, jeśli nie dostaniesz się do wymarzonej klasy?