Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Stypendia dla uczniów szkół średnich

W tym artykule:
  Stypendia dla uczniów szkół średnich
  Fot. Shutterstock
  Czy wiecie, że jako uczniowie szkół średnich możecie ubiegać się o stypendia za wyniki w nauce lub inne osiągnięcia, a jeśli jesteście w trudnej sytuacji życiowej – także o stypendia socjalne? Stypendia te są przyznawane w różnych okresach roku. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej, sprawdzić, komu przysługują i jak z nich skorzystać.

  Stypendia dla uczniów szkół średnich – kto za tym stoi?

  Zacznijcie poszukiwania od zwrócenia uwagi na to, kto ogłasza programy stypendialne dla uczniów liceów i techników, a także – jaki jest ich zasięg: ogólnopolski czy lokalny (wojewódzki, regionalny). Szukajcie informacji na stronach:
  • instytucji rządowych – stypendia o zasięgu ogólnopolskim,

  • instytucji samorządowych właściwych dla waszego miejsca zamieszkania – stypendia prezydentów miast, marszałków województw, władz gmin, urzędów dzielnic,

  • instytucji oświatowych – stypendia kuratoriów, fundacji oświatowych i wyższych uczelni.

  Jakie są stypendia dla uczniów?

  Z pewnością znacie swoje mocne strony i wiecie, że każdy talent trzeba pielęgnować. Szukajcie więc stypendiów, które wam na to pozwolą.
  • Jeśli możecie się pochwalić bardzo dobrymi ocenami, być może czekają na was stypendia za wyniki w nauce dla uczniów zdolnych i wybitnych. Zwykle ubiegający się o nie powinni wykazać się konkretnymi osiągnięciami: bardzo wysoką średnią, tytułem laureata olimpiady międzynarodowej czy laureata lub finalisty konkursu przedmiotowego o zasięgu krajowym. Takie stypendium to forma nagrody za dotychczasowe wysiłki i motywacji do dalszej pracy.

  • Jeśli macie talent i chcecie go rozwijać, możecie starać się o stypendium artystyczne. Taka forma pomocy być może pozwoli wam na zakup niezbędnych narzędzi, ukończenie specjalistycznego kursu czy realizację własnego projektu. Stypendia tego rodzaju często są adresowane do uczniów szkół artystycznych: plastycznych czy muzycznych, którzy mogą zaprezentować swoje dotychczasowe dokonania.

  • Stypendia sportowe przeznaczone są dla uczniów aktywnie uprawiających wybraną dyscyplinę sportu i odnoszących sukcesy w zawodach na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Jeśli się do nich zaliczacie, możecie spróbować swoich sił. Często takie stypendia są przyznawane także przez fundacje wspierające rozwój młodych sportowców.

  • Stypendia socjalne są przyznawane zdolnym uczniom, którzy mają dobre wyniki w nauce, ale pochodzą z uboższych rodzin, na co dzień borykających się z trudnościami finansowymi. Zwykle istotnym kryterium przyznania takiej pomocy jest dochód przypadający na członka rodziny.

  Doskonałym źródłem wiedzy o stypendiach dla licealistów jest oczywiście internet. Dzięki portalom zbierającym i porządkującym informacje z sieci, takim jak mojestypendium.pl, łatwo znajdziecie te odpowiednie dla was.
  dlaucznia.pl - dostęp do fiszek i quizów

  Stypendia dla uczniów szkół średnich – formalności krok po kroku

  Ubieganie się o stypendium wiąże się z koniecznością dopełnienia różnych formalności. Jeśli nie wiecie, jak się do tego zabrać, poproście o pomoc osobę dorosłą albo skorzystajcie z naszych podpowiedzi.
  1. Realnie oceńcie swoje osiągnięcia i wybierzcie stypendium, które pomoże wam rozwijać wasze zainteresowania.

  2. Uważnie przeczytajcie regulamin, w którym znajdziecie informacje o tym, kto może ubiegać się o stypendium. Upewnijcie się, że na pewno spełniacie wszystkie warunki.

  3. Pobierzcie wzór wniosku i zapoznajcie się z nim. Zwykle nie wystarczy podać danych osobowych, ale trzeba w nim opisać swoje zainteresowania i osiągnięcia (np. udział w konkursach albo zawodach sportowych, zdobyte nagrody i wyróżnienia), a także plany dotyczące rozwijania uzdolnień (np. szkoły, w których zamierzacie dalej się kształcić, warsztaty, w których chcecie uczestniczyć). Może pojawić się także pytanie o to, w jaki sposób chcecie wykorzystać środki wypłacone w ramach stypendium. Starannie przygotujcie odpowiedzi na wszystkie pytania. Jeśli naprawdę zależy wam na uzyskaniu dofinansowania, dobrze przemyślcie każde zdanie.

  4. W zależności od tego, czym się zajmujecie, być może będziecie musieli dołączyć do wniosku dodatkowe dokumenty: świadectwo szkolne albo zaświadczenie o uzyskanej średniej ocen, dokumenty poświadczające odniesione sukcesy, a także zdjęcia, prezentacje, filmy, pliki tekstowe. Zadbajcie o to, by wszystkie dokumenty miały odpowiednie nazwy (dobrze, jeśli będą zawierać np. wasze imię i nazwisko).

  5. W niektórych przypadkach, a w sytuacji, gdy będziecie się starać o stypendium socjalne – zawsze, konieczne będzie podanie informacji o miesięcznym dochodzie na członka waszej rodziny. Poproście o nie rodziców.

  6. Pamiętajcie o podpisie pod wnioskiem. Jeśli nie ukończyliście 18 lat, niezbędny będzie też podpis rodzica lub opiekuna prawnego.

  7. Jeśli wybraliście stypendium, ale termin składania wniosków już minął, zapiszcie sobie daty w kalendarzu, a stronę internetową w ulubionych. Zajrzyjcie na nią za jakiś czas. W  większości przypadków stypendia przyznawane są co roku o podobnej porze.

  Stypendia zagraniczne dla uczniów szkół średnich

  Niestety częściej spotyka się oferty stypendiów zagranicznych dla studentów niż dla uczniów liceów i techników. Jednak nie martwcie się – to oznacza, że za kilka lat będziecie mieć w czym wybierać. Jeśli interesuje was wyjazd do innego kraju i nauka w nim, przydatne informacje znajdziecie na blogu Dla Ucznia. Przeczytajcie artykuł „Wymiany uczniowskie – jak wyglądają i na czym polegają?”. Może zainspiruje was do dalszych poszukiwań 😊?
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły