Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Wymiany uczniowskie – jak wyglądają i na czym polegają?

W tym artykule:
  wymiany szkolne - młodzież
  Fot. Shutterstock
  Lata spędzone w szkole średniej to dla wielu osób okres nawiązywania przyjaźni i gromadzenia nowych doświadczeń. A gdyby tak w tym czasie wybrać się w podróż i przeżyć niezapomnianą przygodę? Właśnie temu służą wymiany uczniowskie, w których ramach możecie wyjechać do szkoły za granicą. Każdy z takich wyjazdów to przyspieszony kurs samodzielności i możliwość poznania nowych ludzi, miejsc i kultur.

  Mówi się, że szkoła uczy, ale podróże kształcą. Wymiany uczniowskie są dzisiaj bardzo popularne wśród młodzieży z całego świata. Wyjechać można niemal wszędzie: nie tylko do Anglii, Hiszpanii czy Niemiec, lecz także do krajów bardziej odległych, jak Japonia, Tajwan, Chile, Kanada i wiele, wiele innych. Na krótko lub na długo: na kilka dni, tygodni, a nawet na  cały rok. Ta ostatnia alternatywa jest szczególnie atrakcyjna. Zamieszkanie w wybranym kraju na dłużej i nauka w tamtejszej szkole to najlepsza okazja, by dowiedzieć się o tym zakątku naszego globu naprawdę wszystkiego! A przy okazji poznać także… siebie.

  Wymiany zagraniczne dla licealistów – zalety wyjazdu w nieznane

  Jeśli zastanawiacie się, jakie zalety ma czas spędzony za granicą, pomyślcie o tym, że podczas wymiany zagranicznej dla licealistów:
  • będziecie mogli poznać nowe miejsca,

  • w czasie dłuższych wyjazdów zamieszkacie u zwykłej rodziny i staniecie się członkami nowej szkolnej społeczności – dzięki temu lepiej poznacie nie tylko język, lecz także obyczaje, tradycje i kulturę wybranego kraju,

  • nawiążecie znajomości, które mogą się przerodzić w przyjaźnie na całe życie,

  • z dala od domu staniecie się bardziej samodzielni i odpowiedzialni za swoje sprawy,

  • nabierzecie pewności siebie wynikającej z poczucia, że potraficie sami poradzić sobie w nowych okolicznościach i trudnych sytuacjach; to przekonanie przyda wam się w  dorosłym życiu.

  Jak to zrobić? Wymiany uczniowskie krok po kroku

  Aby wziąć udział w wymianie uczniowskiej, musicie być uczniami szkoły średniej (15–17 lub 18 lat), mieć dobre i bardzo dobre wyniki w nauce, a także znać język w stopniu umożliwiającym komunikację. Jeśli myślicie o rocznym wyjeździe, powinniście także cieszyć się dobrym zdrowiem i przygotować się na długą rozłąkę z rodziną. Zdecydowani na wyjazd? Pomyślcie, dokąd chcielibyście się wybrać, i rozpocznijcie poszukiwania 😊.
  1. W internecie znajdziecie firmy i stowarzyszenia, które organizują wymiany uczniowskie od wielu lat. Zapoznajcie się z propozycjami co najmniej kilku z nich, by przekonać się, jakie kierunki podróży wchodzą w grę, jakich formalności należy dopełnić i jakie dokumenty będą wam potrzebne.

  2. Dokładnie przeanalizujcie koszty wyjazdu. Pobyt u rodziny goszczącej zwykle nic nie kosztuje, ale musicie wziąć pod uwagę koszty przelotu, ewentualne opłaty za naukę i zajęcia dodatkowe, opłaty administracyjne, ubezpieczenie, kieszonkowe i inne.

  3. Możliwy jest także wyjazd zagraniczny połączony ze stypendium. Jeśli interesuje was takie rozwiązanie, szukajcie w sieci instytucji, które zapewniają dofinansowanie.

  4. Wypełnijcie formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie internetowej wybranej organizacji zajmującej się wymianą uczniowską.

  5. Po zakwalifikowaniu do programu (na podstawie złożonych dokumentów, czasem także rozmowy kwalifikacyjnej) organizacja pośrednicząca w wymianie uczniowskiej skontaktuje was z rodziną, która będzie was gościć w wybranym kraju. Poznacie też opiekuna, z którym będziecie mogli się kontaktować w czasie całego pobytu za granicą w różnych bieżących sprawach.

  6. Następnie dowiecie się, do jakiej szkoły będziecie chodzić. Będziecie musieli zaakceptować także obowiązujący regulamin, w którym znajdą się m.in. wasze obowiązki i zasady bezpieczeństwa.

  7. Często przed wyjazdem konieczne jest odbycie serii spotkań (stacjonarnych lub wyjazdowych) przygotowujących do podróży – udział w nich jest obowiązkowy i na ogół płatny.

  8. Decyzja o wyjeździe wiąże się z koniecznością podpisania umowy z agencją/organizacją pośredniczącą. Jeśli nie macie ukończonych 18 lat, oprócz was dokumenty będą musieli podpisać wasi rodzice lub opiekunowie prawni.

  dlaucznia.pl - przydatne materiały do nauki

  Wymiany dla licealistów a rodzicielskie obawy

  Wasi rodzice na pewno zdają sobie sprawę z tego, że zbliżacie się do progu dorosłości. Mimo to wasza samodzielna podróż za granicę może wzbudzać ich obawy. Czy sobie poradzicie? Jak zniesiecie okres rozłąki? Czy będziecie bezpieczni? By przekonać ich do wyjazdu w ramach wymiany dla licealistów, porozmawiajcie z nimi otwarcie:
  • powiedzcie, ile ten wyjazd dla was znaczy, jakie są jego zalety, co możecie zyskać,

  • zapytajcie, czego rodzice najbardziej się obawiają, a jeśli podadzą konkretne przykłady trudnych sytuacji, postarajcie się przedstawić swoje rozwiązania,

  • przypomnijcie, że podczas wyjazdu będziecie mogli liczyć na pomoc opiekuna,

  • uświadomcie rodzicom, że w dzisiejszych czasach odległość nie jest już problemem, obiecajcie, że będziecie się z nimi kontaktować telefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej czy mediów społecznościowych,

  • przekonajcie ich, że wyjazd zagraniczny nie przeszkodzi wam w ukończeniu szkoły średniej w Polsce.

  Jak rozwiązać problem nauki w kraju podczas wymiany uczniowskiej?

  No właśnie, co z waszą szkołą, zapytacie. Przecież nie możecie, ot tak po prostu, zniknąć! Kilkumiesięczna lub dłuższa przerwa w nauce wymaga pewnych uzgodnień.

  Przede wszystkim zgłoście dyrektorowi waszej szkoły, że bierzecie udział w rekrutacji do programu wymiany i poproście o zgodę na wyjazd.

  Ustalcie także warunki waszego powrotu do szkoły po programie (powinny mieć one formę pisemną). Macie kilka możliwości:

  • w przypadku rocznych wyjazdów dobrym rozwiązaniem jest urlop szkolny, czyli przerwa w nauce w polskiej szkole – musicie jednak pamiętać, że po powrocie traficie do innej klasy i ukończycie liceum czy technikum rok później,

  • jeśli wyjazd jest krótszy, możecie samodzielnie opanować materiał i zaliczyć go przed wyjazdem lub po powrocie,

  • czasem zakres materiału nauczanego w polskiej i zagranicznej szkole może się pokrywać; o tym, czy oceny z niektórych przedmiotów mogą być uznane w waszej szkole, zawsze decyduje dyrektor.

  Ile kosztuje wymiana uczniowska?

  Koszty wyjazdów odbywających się w ramach wymiany uczniowskiej są bardzo różne i zależą przede wszystkim od celu podróży oraz długości pobytu. Zatem – ile kosztuje wymiana uczniowska? W przypadku wyjazdów rocznych należy liczyć się z wydatkiem rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy euro lub dolarów. Czasem możliwe jest uzyskanie stypendium pokrywającego wydatki związane z podróżą i utrzymaniem na miejscu. Tak jest np.:
  • w programie Future Leaders Exchange Program (FLEX) finansowanym przez Departament Stanu USA, dla uczniów szkół średnich, którzy wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych na cały rok,

  • w programie organizacji AFS Poland,

  • w programie Erasmus+,

  • w programie Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata.

  Na czym polega wymiana uczniowska? Linki, od których można zacząć

  Organizacje pośredniczące w wymianach uczniowskich dla młodzieży ze szkół średnich często prowadzą działalność globalną i mają swoje przedstawicielstwa w wielu krajach na świecie. To znacznie ułatwia logistykę tego przedsięwzięcia. Poniżej kilka stron, z których dowiecie się, na czym polega wymiana zagraniczna, oraz na których znajdziecie wiele przydatnych informacji o wymianach uczniowskich do wielu krajów na całym świecie, na wakacje, semestr czy cały rok szkolny:
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły
  Jak pokonać nieśmiałość i poznawać nowych ludzi?

  Jak pokonać nieśmiałość i poznawać nowych ludzi?

  Podobno nieśmiałość utrudnia życie połowie ludzi na świecie. Wy też na pewno ją znacie. Powoduje pustkę w głowie, gdy macie odpowiadać przy tablicy albo chcecie powiedzieć coś błyskotliwego i zrobić wrażenie na osobie, na której wam zależy. To zmora wielu nastolatków, którzy źle się czują w towarzystwie. Czy można sobie z nią poradzić? Jak pokonać nieśmiałość i poznawać nowych ludzi?

  czytaj więcej