Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Ciekawe filmy dla młodzieży – lista propozycji dla każdego

W tym artykule:
  Ciekawe filmy dla młodzieży
  Fot. Shutterstock
  Wolicie chodzić do kina czy raczej oglądacie filmy na platformach internetowych? Macie swój ulubiony gatunek, a może zdajecie się na recenzje znalezione w sieci? Bez względu na to, jak dokonujecie wyboru, pamiętajcie, że nie może on być przypadkowy. Jeśli nie wiecie, co warto obejrzeć, skorzystajcie z naszych podpowiedzi. Przedstawiamy wam ciekawe filmy dla młodzieży.

  Dzisiaj kino nie ma już w sobie tej magii, co kiedyś. Wystarczy jedno kliknięcie, by znaleźć się w filmowym świecie. Plusem tej sytuacji jest to, że mamy dostęp do wielu filmów od zaraz. Wystarczy wybrać to, co się lubi. I tu pojawia się problem, bo wybór wcale nie jest łatwy – filmów, i tych nowych, i starszych, należących już do klasyki, jest tak dużo, że można chyba mówić o klęsce urodzaju. Zdarza się wam czasem tak długo oglądać trailery i czytać opisy i opinie, nim znajdziecie coś dla siebie, że tracicie ochotę na seans? Niech poniższe propozycje filmów dla nastolatków będą dla was inspiracją na kilka, jeśli nie kilkanaście wieczorów.
  W najlepszym gatunku – jakie są ciekawe filmy dla młodzieży?

  Filmy dla nastolatków opowiadające historie o miłości młodych ludzi

  Filmy dla nastolatków opowiadające historie o miłości młodych ludzi, zarówno komedie, jak i melodramaty, cieszą się dużą popularnością. Ogląda się je ze wzruszeniem i z nadzieją, że bohaterom uda się pokonać wszystkie przeciwności losu. Przeszkodą uniemożliwiającą wspólne szczęśliwe życie może być poważna choroba, jak w filmach Gwiazd naszych wina (2014) czy Earl, ja i umierająca dziewczyna (2015), albo coś bardziej zaskakującego, choćby… brak własnego ciała! Bohater filmu Każdego dnia (2018) codziennie budzi się jako kto inny. Mimo to dzień po dniu stara się zbudować głęboką relację ze swoją ukochaną. Uczuciowe perypetie bohaterek są także tematem filmów Love, Rosie (2014) oraz Do wszystkich chłopców, których kochałam (2018) i jego dwóch, już nie tak dobrze ocenianych, dalszych części: Do wszystkich chłopców: P.S. Wciąż cię kocham (2020) i Do wszystkich chłopców: Zawsze i na zawsze (2021).

  Filmy dla młodzieży przedstawiające problemy związane ze szkolną rzeczywistością, z relacjami rówieśniczymi i dorastaniem

  Godne polecenia są filmy dla młodzieży przedstawiające problemy związane ze szkolną rzeczywistością, z relacjami rówieśniczymi i dorastaniem. Wśród nich warto zwrócić uwagę na nominowany do Oscara obraz Lady Bird (2017) z doskonałą rolą Saoirse Ronan oraz na Łatwą dziewczynę (2010) z Emmą Stone. Ten drugi to zabawna historia o tym, że wystarczy jedno kłamstwo, by zepsuć sobie reputację, podczas gdy odzyskanie dobrej opinii wymaga znacznie więcej starań. Obejrzyjcie także film Twój Simon (2018) podejmujący tematykę homoseksualności, poznawania i akceptacji samego siebie.

  Dramaty psychologiczne

  Dramaty psychologiczne przedstawiają zwykle trudne tematy. Takie filmy dla nastolatków to na przykład Juno (2007) – opowieść o niespodziewanej ciąży i wczesnym macierzyństwie szesnastoletniej dziewczyny, Aż do kości (2017) – przejmująca historia bohaterki zmagającej się z anoreksją, ze wspaniałą Lily Collins w roli głównej, oraz film Charlie (2012), którego bohaterem jest zamknięty w sobie chłopak, stawiający pierwsze kroki w szkole średniej. Zdecydowanie warto!
  dlaucznia.pl - o portalu

  Ciekawe filmy dla rodziny

  A co można obejrzeć całą rodziną? Filmy dla nastolatków i dorosłych widzów mogą być bardzo różnorodne. Możemy do nich zaliczyć między innymi Boyhood (2014) – kręcony przez kilkanaście lat obraz, który przedstawia życie głównego bohatera od piątych do osiemnastych urodzin. Ciekawą, choć zupełnie inną propozycją jest film science-fiction Kraina jutra (2015), a także należący już do klasyki kina, niezapomniany Forrest Gump (1994), przy którym być może przyda się komentarz rodziców dotyczący wplecionych w fabułę wydarzeń z historii Stanów Zjednoczonych.

  Filmy dla nastolatków z gatunku fantastyki

  Filmy dla nastolatków (z gatunku fantastyki: fantasy, science-fiction) mają swoich wiernych wielbicieli. Wystarczy wspomnieć o słynnej pięcioczęściowej sadze Zmierzch (2008–2012), czteroczęściowych Igrzyskach śmierci (2012–2015) czy choćby długiej serii filmów o superbohaterach nakręconych na podstawie komiksów Marvel Comics i DC Comics. Co ciekawe, wciąż powstają nowe… Jeśli lubicie takie historie, możecie także wybrać się do kina. Na ekrany wchodzą właśnie film Eternals (2021) o nowej w świecie Marvela grupie superbohaterów oraz Diuna (2021) – adaptacja powieści Franka Herberta. Choć została napisana w latach 60. ubiegłego wieku, nie zdążyła się zestarzeć.

  Klasyka, czyli starsze filmy dla młodzieży

  Współczesne kino ma dla was mnóstwo propozycji. Jeśli jednak zechcecie na chwilę zmienić klimat, sięgnijcie po klasykę i obejrzyjcie starsze filmy dla młodzieży. Na pewno się nie rozczarujecie. Co gryzie Gilberta Grape’a (1993) z fantastycznymi kreacjami Johnny’ego Deppa i Leonarda DiCaprio, muzyczny film dla nastolatków Footloose (1984) czy dramat Buntownik z wyboru (1997) przeniosą was w czasie i pozwolą poznać problemy waszych rówieśników sprzed kilku dekad. Sami oceńcie, ile macie z nimi wspólnego. Warto wspomnieć jeszcze o jednym niezwykłym dziele filmowym. To Romeo i Julia (1996) – przeniesiona na ekrany tragedia Szekspira, która tym razem rozgrywa się współcześnie. W rolach głównych zobaczycie Leonarda DiCaprio i Claire Danes. Koniecznie zwróćcie uwagę na muzykę!

  Filmy dokumentalne

  Filmy dokumentalne trzeba lubić. A żeby polubić, warto zacząć je oglądać. Nie są to filmy dla młodzieży, raczej dla wszystkich zainteresowanych tematyką, którą akurat poruszają. Zwykle przedstawiają pewną rzeczywistość i wywołują emocje o wiele intensywniejsze niż filmy fabularne, skłaniają do refleksji i dyskusji, nie pozwalają pozostać obojętnym. Z uwagi na ich różnorodność łatwo znaleźć wśród nich propozycję dla siebie. Miłośników fotografii z pewnością zachwyci Sól ziemi (2014) przedstawiająca życie i twórczość znanego fotografa Sebastião Salgado. Z kolei Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham (2016) to film o trudnej relacji matki i córki. Kobiety uczestniczą w terapii, która ma im pomóc się porozumieć, a reżyser Paweł Łoziński pozwala widzowi z bardzo bliska obserwować emocje bohaterek. Na koniec przedstawiamy film o tak chętnie odwiedzanym dziś świecie social mediów. Wydaje wam się, że jest bezpieczny i wiecie o nim wszystko? Dylemat społeczny (2020) otworzy wam oczy na to, co media społecznościowe robią z nami i naszym życiem.

  Najciekawsze filmy dla młodzieży – wybierajcie i oglądajcie!

  Filmy dla nastolatków to ważna i bardzo zróżnicowana kategoria. Jak w zwierciadle możecie zobaczyć w nich samych siebie, dostrzec własne problemy w problemach bohaterów. Możecie też się przy nich pośmiać, wzruszyć, zrelaksować. Zaglądajcie do filmowego świata jak najczęściej, sami, z rodziną lub z przyjaciółmi.
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły