Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Writing Skills Lab – jak ćwiczyć pisanie po angielsku

W tym artykule:
  jak ćwiczyć pisanie po angielsku
  Fot. Shutterstock

  Czy pisania po angielsku można nauczyć się samodzielnie? Jak ćwiczyć pisanie różnych form po angielsku? Czy aby robić to bezbłędnie, zawsze potrzebujemy wsparcia nauczyciela? Dziś zajrzyj z nami do ciekawych, bezpłatnych miejsc w sieci, które pomagają doskonalić WRITING.

  Story Starters

  Czasami najtrudniej postawić pierwszy krok. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć pisanie po angielsku… użyj generatora!

  W sieci istnieje mnóstwo generatorów pierwszych zdań wypowiedzi pisemnej, tzw. story starters/first sentences/story ideas.

  Są to gotowe zdania, których możesz użyć na początku wypowiedzi, np. „A stranger was knocking at the door” lub „Something moved in the cupboard”. Twoim kolejnym krokiem jest dopisanie (lub dopowiedzenie) dalszej części historii. Dobrym pomysłem są też czytanie kolejnych, przypadkowych zdań i próba wplecenia ich w fabułę, którą właśnie tworzysz.

  Sprawdź:

  Creative Writing Prompts

  Creative Writing Prompts ze strony BusyTeacher.org – to aż 600 pomysłów na kreatywne tematy wypracowań w formie nieoczywistych pytań, prowokacyjnych stwierdzeń lub wyzwań! Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, jeśli chodzi o temat wypracowania lub fascynującej rozmowy.
  busy teacher app - logo

  Plot Generator

  Plot Generator to niesamowity generator fabuły wypowiedzi pisemnych – nowel, scenariuszy filmowych, bajek, romansów, fantasy, listów, piosenek i wielu, wielu innych. Historie tworzy się po wpisaniu w puste okienka słów zaproponowanych przez system (np. wpisz trzy przymiotniki opisujące miejsce lub dwa rzeczowniki związane z domem). Platforma przeprowadza piszącego przez wszystkie etapy historii.
  plot generator screen form app

  Słowniki online

  Ważnym aspektem przygotowania do tworzenia prac pisemnych jest poznanie dobrych słowników online, w których znajdziecie, oprócz tłumaczenia słowa, m.in. definicje, kolokacje, synonimy i antonimy. Przydają się one do „podciągania” w wypracowaniu poprawności i bogactwa językowego.
  Jeśli nie jesteś pewien/pewna, jak korzystać z takich słowników – koniecznie porozmawiaj z nauczycielem lub kimś, kto ich używa.

  Writing od British Council

  Zarówno Learn English, jak i Learn English Teens przygotowane przez British Council zawierają zakładki SKILLS, które kryją w sobie przeróżne ćwiczenia wzmacniające wszystkie umiejętności językowe. W sekcji WRITING znajdziesz:
  • learnenglishteens.britishcouncil.org/skills/writing – pisanie na potrzeby szkolne oraz przygotowanie do egzaminów (poziomy A1–C1). W zależności od poziomu można znaleźć przeróżne formy (m.in. pocztówka, zaproszenie, wpis na bloga, CV, rozprawka, recenzja filmu, list formalny) wraz z interaktywnymi ćwiczeniami oraz handoutem w PDF;

  british council writing - screen from page
  • learnenglish.britishcouncil.org/skills/writing – „Writing for a purpose” (dla uczniów zaawansowanych, na poziomie C1 oraz C2, głównie zagadnienia uniwersyteckie, wyjaśniające, jak nabyć tzw. „academic skills” w pisaniu) oraz „English for e-mails” (poziom A2–B1, ćwiczenia w pisaniu e-maili z interaktywnymi ćwiczeniami).

  Grammarly

  Grammarly to usługa sprawdzania pisowni i gramatyki języka angielskiego. Można ją zainstalować jako aplikację – rozszerzenie do przeglądarki. Dzięki niej w niesamowicie szybki i prosty sposób sprawdzisz nie tylko gramatykę i ortografię w danym tekście, lecz także dobór słów czy interpunkcję. Narzędzie jest intuicyjnie proste i darmowe. Nie tylko wskazuje błędy, lecz także proponuje sposób ich poprawienia (można to zrobić jednym kliknięciem!). Za sprawą algorytmów opracowanych przez czołowe światowe autorytety w dziedzinie technologii lingwistycznej Grammarly wykracza poza ramy sprawdzania podstawowej gramatyki oraz pisowni i dzięki temu staje się najlepszym przyjacielem autorów tekstów.
  grammarly - screen from app
  Pamiętaj, że podczas matury lub innego egzaminu językowego nie będziesz mógł/mogła korzystać z takich udogodnień. Warto cały czas powtarzać słówka i ćwiczyć gramatykę w ciekawy i „życiowy” sposób.
  Zajrzyj na portal dlaucznia.pl, naucz się zasad i sprawdź wiedzę:

  Write & Improve

  Ta strona to prawdziwy skarb dla ambitniaków!! Piszesz pracę po angielsku, która jest automatycznie sprawdzana, a co więcej – dostajesz natychmiastowy feedback z platformy. W zakładce „Learners” wybierz Write & Improve Free, kliknij „Start writing” – znajdziesz tam gotowe pomysły na wypracowania wraz z poleceniami, z podziałem na poziomy (Beginner, Intermediate, Advanced, Business, Just for fun).
  write&improve - screen form app
  Po napisaniu wypracowania po angielsku po prawej stronie, w zakładce „Feedback” pojawia się krótka informacja zwrotna (niestety system nie generuje jej do wszystkich wypracowań). Natomiast zawsze pojawiają się informacje o przyznanej liczby punktów (0–5) oraz postęp (gdybyśmy pokusili się o ponowne napisanie i poprawienie albo wzbogacenie wypowiedzi) pokazany na wykresie.
  write&improve - screen from app

  Free English Writing Lessons

  Free English Writing Lessons ze strony Oxford Online English to kopalnia wideolekcji na temat tego, jak ćwiczyć pisanie po angielsku. Podczas krótkiego tutorialu prowadzący wyjaśnia zasady tworzenia danej wypowiedzi pisemnej. Pod każdym filmem znajduje się quiz sprawdzający zrozumienie. Free English Writing Lessons to ciekawa platforma z teoretycznymi informacjami. Można poćwiczyć słuchanie ze zrozumieniem oraz nabyć wiedzę dotyczącą umiejętności pisania.
  Free English Writing Lessons - screen form app

  40 Useful Words and Phrases for Top-Notch Essays

  40 Useful Words and Phrases for Top-Notch Essays – artykuł ze strony Oxford Royale Academy to zbiór 40 chwytliwych i uniwersalnych słów i wyrażeń niezbędnych do napisania „top-notch essay” – idealnego wypracowania. Wszystkie wyrażenia podzielono na grupy: „General explaining”, „Adding additional information to suport a point”, „Words and phrases for demonstrating contrast”, „Adding a proviso or acknowledging reservations”, „Giving examples”, „Signifying importance” oraz „Summarising”. To niezwykłe wsparcie w ulepszaniu bogactwa językowego oraz spójności i logiki w tworzeniu tekstów pisanych.  Czy wiesz już, jak ćwiczyć pisanie po angielsku?
  Co powiesz na dopisanie kolejnego zdania do takiego początku?
  She took a deep breath and said to her boss…
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły
  Reading Skills Lab – co czytać po angielsku?

  Reading Skills Lab – co czytać po angielsku?

  Czytanie po angielsku ma niezwykłą moc – utrwalasz słownictwo, poznajesz nowe wyrażenia, lepiej zapamiętujesz i rozwijasz wyobraźnię. Sekcja „Reading” jest obecna na każdym egzaminie językowym – począwszy od egzaminu ósmoklasisty, poprzez maturę, a kończąc na egzaminach państwowych. Dlatego warto ćwiczyć umiejętność czytania ze zrozumieniem – dzisiaj ci w tym pomożemy!

  czytaj więcej