Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Jak dobrze przygotować się do egzaminu ósmoklasisty

W tym artykule:
  egzamin ósmoklasity
  Fot. Getty Images
  Już prawie wiosna. Kto jeszcze nie zabrał się do powtarzania materiału, powinien jak najszybciej pomyśleć o ułożeniu sensownego planu. Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty? Najważniejsze są organizacja pracy i systematyczność. Wcale nie trzeba każdej minuty spędzać nad książkami. Efektywna nauka sprawi, że będziecie mieć czas na swoje hobby i spotkania z przyjaciółmi.

  Jak dobrze zdać egzamin ósmoklasisty – plan nauki

  Przede wszystkim: bez paniki. Nie szkodzi, że do egzaminu ósmoklasisty pozostały dwa miesiące. To mnóstwo czasu, a wy przecież nie zaczynacie nauki od początku. Być może się nad tym nie zastanawialiście, ale od lat przygotowujecie się do tego egzaminu w szkole, na lekcjach języka polskiego, języka angielskiego i matematyki. Organizowane wiosną egzaminy próbne pozwolą wam się zorientować, jaki zakres materiału opanowaliście, a co sprawia wam trudność i co jeszcze musicie powtórzyć. Jeśli chcecie zacząć naukę do egzaminu wcześniej, możecie sprawdzić się sami. Skorzystajcie z arkuszy egzaminacyjnych, które znajdziecie w repetytoriach (książkach ułatwiających powtórzenie materiału, np. Teraz egzamin ósmoklasisty) oraz w internecie (choćby na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej lub wydawnictwa Nowa Era).

  11 kroków – jak dobrze przygotować się do egzaminu ósmoklasisty

  • Krok 1 – dobry plan

   Wiecie już, co umiecie, a czego nie. Teraz wszystko zależy od was. Samodzielna nauka do egzaminu wymaga planu. Wciąż chodzicie do szkoły i na bieżąco musicie się przygotowywać do sprawdzianów i kartkówek, a także odrabiać lekcje. Jak pogodzić codzienne obowiązki z powtórkami? Uczcie się mało (to nie żart 😊)! Ale… często. Najlepiej codziennie, o takiej porze, kiedy nauka przychodzi wam najłatwiej. Ustalcie czas. To, czy będzie to 40 minut czy godzina, zależy od was.
  • Krok 2 – małe porcje

   Jak rozplanować naukę do egzaminu? Podzielcie materiał na małe porcje. Skupcie się przede wszystkim na tym, co sprawia wam trudność. Korzystajcie z podręczników i zeszytów, ale także z własnych notatek i materiałów zgromadzonych w portalu dlaucznia.pl. Usystematyzowana wiedza łatwiej wchodzi do głowy.
  • Krok 3 – efektywna nauka

   Wykorzystujcie czas na naukę jak najlepiej. Uczcie się przy biurku. Pozycja siedząca nie rozleniwia. Usuńcie z zasięgu wzroku przedmioty, które mogłyby was rozproszyć. Wyciszcie albo schowajcie telefon.
  • Krok 4 – powtórki

   Co jakiś czas wracajcie do tego, co umiecie, i powtarzajcie, by utrwalić już przyswojone wiadomości.
  • Krok 5 – precz z nudą!

   Nie uczcie się przez długi czas jednego przedmiotu, ale przeplatajcie zagadnienia z języka polskiego zadaniami z matematyki i słówkami z angielskiego tak, by nauka nie była nużąca. Nasz mózg nie męczy się, lecz nudzi. Warto dostarczać mu wciąż nowych wyzwań.
  • Krok 6 – czas na test

   Co jakiś czas, na przykład raz w tygodniu, róbcie zadania z kolejnego arkusza egzaminacyjnego z wymienionych przedmiotów. Dzięki temu nie tylko się z nimi oswoicie, lecz także sprawdzicie swoje postępy w nauce.
  • Krok 7 – nauka przez… sen

   Nie zaniedbujcie snu, który jest bardzo ważny dla procesu uczenia się. To wtedy nasz mózg porządkuje to, z czym zetknął się w ciągu dnia i (UWAGA!) lepiej to zapamiętuje.
  • Krok 8 – niezbędny ruch

   Ruszajcie się. Spacer, krótka gimnastyka czy trening to doskonała przerwa w nauce. Nie wolno z nich rezygnować.
  • Krok 9 – zdrowe kalorie

   Jedzcie pełnowartościowe posiłki. Bardzo ważne jest śniadanie. Unikajcie cukru, który wpływa na mózg rozleniwiająco.
  • Krok 10 – napój tęgich głów

   Zadbajcie o to, by na biurku stała zawsze pełna szklanka wody. Nasz mózg składa się głównie z wody i to woda jest najlepszym napojem w czasie nauki. Warto wiedzieć, że pierwszym sygnałem świadczącym o niedostatecznej ilości elektrolitów w organizmie jest osłabiona koncentracja.
  • Krok 11 – nagroda dla wytrwałych

   Nagradzajcie się za wysiłek. Po zakończeniu nauki zróbcie dla siebie coś miłego i pomyślcie, że zasłużyliście 😊.
  dlaucznia.pl - dostęp do fiszek, quizów i lekcji

  Jak szybko przygotować się do egzaminu ósmoklasisty – moc powtórek

  Znane rzymskie przysłowie mówi: „Powtarzanie jest matką wiedzy”. To prawda. Dzięki temu zapamiętujemy lepiej i na dłużej. Dlatego przygotowania do egzaminu ósmoklasisty powinny opierać się właśnie na powtórkach. Czy zdarzyło wam się kiedyś spędzić nad podręcznikiem wiele godzin i dostać ze sprawdzianu słabszą ocenę? No właśnie. Uczyliście się długo, ale wasz umysł nie poradził sobie z natłokiem informacji. No i… nie powtórzyliście. Zatrzymanie wiedzy w głowie to także sztuka. Zatem…

  Jak samemu się uczyć do egzaminu ósmoklasisty, by się nauczyć – 7 skutecznych wskazówek

  1. Nie czytajcie w kółko tego samego. To strata czasu. O wiele lepsze wyniki uzyskacie, jeśli będziecie czytać krótkie fragmenty tekstu i opowiadać je sobie na głos, bez zaglądania do książki. Upewnijcie się, że wszystko rozumiecie. Jak powiedział niderlandzki filozof Baruch Spinoza: „Im bardziej coś jest zrozumiałe, tym łatwiej zapada w pamięć”. Jeśli nie rozumiecie, zwróćcie się do rodziców lub nauczycieli. Na pewno wam pomogą.

  2. Uczcie się w ruchu, na przykład chodząc po pokoju i mówiąc do siebie, gdy akurat opowiadacie sobie przeczytany akapit. Ruch wpływa pozytywnie na funkcjonowanie mózgu i usprawnia zapamiętywanie.

  3. Róbcie notatki. Pisanie także sprzyja zapamiętywaniu. Przy okazji dokonujecie selekcji informacji i odrzucacie te, które niepotrzebnie obciążyłyby waszą głowę. Twórzcie mapy myśli – na nich łatwiej zawrzeć to, co najważniejsze. Róbcie ściągi. Ale pamiętajcie – nie korzystajcie z nich! Są pomocne w czasie nauki (zmieszczą się na nich tylko absolutnie niezbędne informacje), ale ich używanie podczas egzaminu jest nieuczciwe i może się źle skończyć.

  4. Sięgnijcie po kolorowe markery, zakreślacze, karteczki samoprzylepne.

  5. Jeśli postanowicie uczyć się dłużej albo poczujecie nagłe znużenie, róbcie sobie przerwy. W tym czasie wasz mózg także będzie pracował (w tle jak komputer), więc nie będzie to czas stracony. Po przerwie trudne zagadnienie może wam się wydać znacznie łatwiejsze.

  6. Samodzielne przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty wymaga dyscypliny, a powtarzanie to klucz do sukcesu. Każdego dnia rozpocznijcie naukę od powtórki tego, czego nauczyliście się wczoraj, a kolejne powtórki zróbcie po tygodniu i po miesiącu. Powtarzane wiadomości zostaną z wami na dłużej.

  7. Przed samym egzaminem już niczego nie powtarzajcie. Jeśli pracowaliście systematycznie, zadbajcie o to, by się zrelaksować. Powodzenia!

  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły

  Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – język angielski

  Czy to już maj??! Naprawdę? Dla niektórych zbliżający się egzamin językowy to najczarniejszy koszmar i stres, dla innych zaś to kreatywna przygoda, która prowadzi do ambitnego celu: wypaść jak najlepiej! Jak skutecznie i efektywnie spożytkować majowy czas, na co zwrócić uwagę i na co nakierować energię podczas przygotowań do egzaminu ósmoklasisty – zapraszam do lektury artykułu.

  czytaj więcej
  Internet jako źródło informacji – jak się uczyć za pomocą komputera

  Internet jako źródło informacji – jak się uczyć za pomocą komputera

  Jeśli zapytam, ile kilometrów ma rzeka Nil, jaki tytuł nosi hymn Unii Europejskiej albo jak nazywa się dziesiąty prezydent Stanów Zjednoczonych, to do jakiego źródła sięgniesz? Gdy w Milionerach pojawia się kosmiczne pytanie o występowanie komórek eukariotycznych albo klatkę Faradaya, gdzie szukasz pomocy w znalezieniu odpowiedzi? Czy pomylę się, twierdząc, że Twoją pierwszą myślą było: „Jak to gdzie? – oczywiście, że w internecie!”.

  czytaj więcej