Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Jak opanować stres? Poznaj nawyki, które w tym pomogą

W tym artykule:
  Jak opanować stres?
  Fot. Shutterstock
  Czas ważnych egzaminów zbliża się wielkimi krokami, a ty stresujesz się coraz bardziej. Co z tym zrobić? Sprawdź, co pomaga zminimalizować stres przed egzaminem i co warto zmienić, by stresować się mniej.

  7 dobrych nawyków, które pomagają pokonać stres przed egzaminem

  Zastanawiasz się, co robić, by uczyć się efektywniej, dłużej zachować koncentrację i pokonać stres przed egzaminem? Oto, o czym warto pamiętać podczas codziennej nauki w ramach przygotowań do egzaminu.
  1. Rób częste przerwy. Poziom koncentracji potrzebny do efektywnej nauki możemy utrzymać najwyżej przez 30–45 minut. Przerwa jednak nie oznacza przełączenia karty w przeglądarce internetowej ani odpalenia filmu czy gry. To ma być prawdziwa przerwa, podczas której zmienisz pozycję i oderwiesz wzrok od ekranu, zeszytu bądź książki. Wstań, wyjdź z pokoju, napij się wody, przejdź się na spacer, pogłaszcz kota. Pozwól odpocząć mózgowi, oczom i całemu ciału.

  2. Pij dużo wody. Ludzie często nie doceniają tego, jak bardzo w wysiłku umysłowym pomaga odpowiednie nawodnienie!

  3. Wybierz dobrą porę i miejsce na naukę. Zastanów się, kiedy i gdzie uczy ci się najlepiej. Nie każdy jest rannym ptaszkiem, nie wszyscy lubią uczyć się siedząc przy biurku. Nie ma jednego najlepszego miejsca ani czasu do pracy – spróbuj określić, co jest najlepsze dla ciebie.

  4. Bądź aktywny fizycznie. Ćwiczenia fizyczne to jeden z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na odstresowanie się. Wystarczy kilka przysiadów i pajacyków w przerwie w czasie nauki. Postaraj się też codziennie wychodzić przynajmniej na 20-minutowy spacer – jeśli masz możliwość wyjdź do ogrodu lub do parku. Świeże powietrze i kontakt z przyrodą działają relaksująco i dodają energii.

  5. Postaraj się spać 8 godzin na dobę. Kiedy wypoczniesz i się wyśpisz, nie tylko łatwiej się skoncentrujesz na nauce, lecz także wyraźnie obniży ci się poziom napięcia i stresu, który odczuwasz przed zbliżającymi się egzaminami. Dodatkowo głęboki, dobry sen pomaga utrwalać się nowym informacjom i porządkuje świeżo nabytą wiedzę.

  6. Słuchaj muzyki. Muzyka potrafi zdziałać cuda, jeśli chodzi o obniżenie poziomu stresu egzaminacyjnego. Słuchanie muzyki poprawia nastrój i wpływa na pozytywne myślenie. A może stworzysz własną playlistę utworów, które działają na ciebie relaksująco i pozwalają ci się odstresować?

  7. Pogłaszcz kota, pobaw się z psem. A może w pobliżu są jakieś inne zwierzęta? Naukowo udowodniono, że bliski fizyczny kontakt ze zwierzętami zwiększa poczucie szczęścia, a zmniejsza napięcie i stres egzaminacyjny, nie tylko wśród uczniów.

  dlaucznia.pl - dostęp do fiszek, quizów i lekcji

  5 nawyków, które warto zmienić, by lepiej sobie poradzić ze stresem

  Robisz to wszystko, co opisaliśmy powyżej, ale nadal się martwisz i nie wiesz, jak sobie poradzić ze stresem przed egzaminem? Przeczytaj, co jeszcze możesz zrobić, by zminimalizować stres przedegzaminacyjny.
  Pamiętaj, że odrobina stresu przed ważnymi wydarzeniami jest nieunikniona i dodatkowo może działać mobilizująco i motywująco.
  Upewnij się jednak, że nie popełniasz poniższych błędów. To złe nawyki, które tylko utrudniają uporanie się z nadmiernym stresem egzaminacyjnym.

  1. Jak radzić sobie ze stresem? Nie ignoruj go!
   Niektórzy ludzie mają skłonność do ignorowania stresu. Chcąc poradzić sobie ze stresem, za wszelką cenę starają się nie myśleć o tym, co wywołuje w nich napięcie. Tak długo, jak to możliwe, nie zajmują się w ogóle tematem stresujących egzaminów, w myśl zasady „jakoś to będzie”. Sprawiają wrażenie zadowolonych, beztroskich i zrelaksowanych. Czas jednak mija i stres coraz mocniej daje o sobie znać, by w końcu dojść do głosu ze zdwojoną mocą, często w przeddzień egzaminu, kiedy na planowanie i racjonalne przygotowania jest już zwykle za późno. Jeśli należysz do osób, którym trudno jest zaplanować naukę i odkładasz przygotowania na ostatnią chwilę – przyjrzyj się temu nawykowi. Uświadomienie sobie, że masz skłonność do ignorowania stresu to pierwszy krok do zmiany tego nawyku. Teraz możesz wrócić do początku tego artykułu i spróbować zastosować konstruktywne sposoby na pokonanie stresu.
  2. Jak opanować stres? Skończ z samokrytyką i perfekcjonizmem
   Na drugim krańcu są osoby, które stresują się wiele tygodni przed egzaminem. I choć o przygotowaniach do egzaminów przeczytały już chyba wszystko, nadal nie wiedzą, jak opanować stres. Pomimo tego, że bardzo dobrze zaplanowały sobie kolejne etapy nauki, wciąż mają poczucie, że nie pracują wystarczająco dużo i wystarczająco efektywnie. Obwiniają się za każdą przerwę w nauce, opóźnienia względem założonego planu. Takie podejście wzmaga negatywne emocje i zwiększa stres. A to, jak już wiecie, działa paraliżująco, a nie motywująco. Czas na relaks bez poczucia winy!
  3. Jak opanować stres? Daj mózgowi odpocząć
   Żeby opanować stres przedegzaminacyjny, uczysz się do nadchodzącego egzaminu niemal bez przerwy, przez wiele godzin każdego dnia? Może się to wydawać rozsądne – w końcu, jeśli pozytywny wynik egzaminu jest dla ciebie ważny, warto dać z siebie wszystko. Jednak twój mózg też musi kiedyś odpocząć! Nie pozwól, by przygotowania do ważnego egzaminu pozbawiły cię radości z życia.
   Podobnie jak nadmierna samokrytyka, całkowite oddanie się nauce i powtórkom, kosztem innych – ważnych dla ciebie – aktywności, może przynieść odwrotny skutek. Poświęcenie czasu na robienie rzeczy wyłącznie dla przyjemności jest absolutnie niezbędne, aby pozwolić mózgowi się zregenerować, odpocząć i uporządkować nowe informacje. Dodatkowo skutecznie zwiększa poziom energii, której teraz bardzo potrzebujesz. Zadbaj o to, by w ciągu dnia mieć czas na ulubione aktywności i przyjemności. To może być spacer, wyjście na boisko, na rower, rozmowa z przyjaciółmi, oglądanie filmu, słuchanie muzyki, gra w ulubioną grę, czytanie.
  4. Jak opanować stres? Wyznaczaj sobie racjonalne cele
   Znów zabrakło ci czasu, żeby nauczyć się wszystkiego, co masz zaplanowane na dany dzień, i w związku z tym jeszcze trudniej jest ci opanować stres? Pamiętaj, że nikt nie jest w stanie powtórzyć porządnie dziesięciu tematów lub zagadnień jednego dnia! No chyba, że jest Supermanem lub Supermanką. W rzeczywistości takie osoby nie istnieją. Żeby uniknąć obwiniania się i negatywnego myślenia, trzeba realistycznie spojrzeć na to, ile rzeczywiście możesz zrobić oraz ile warto zrobić, by praca przyniosła oczekiwane efekty. Doceniaj własne wysiłki (wszystkie!) i powtarzaj sobie, że pracujesz wystarczająco dobrze.
  5. Jak opanować stres? Unikaj kofeiny i energetyków
   Gdy nadchodzi czas intensywnej nauki, wiele osób sięga po dodatkową kawę, colę lub napój energetyzujący. Spodziewają się, że dodatkowy zastrzyk energii da im przewagę, pomoże opanować stres i pozwoli im dłużej się uczyć. Tymczasem kofeina i różnego rodzaju energetyki na dłuższą metę osłabiają koncentrację. Wpływają także negatywnie na jakość snu (a teraz potrzebujesz go bardziej niż kiedykolwiek!). Kofeina powoduje dodatkową produkcję kortyzolu, zwanego hormonem stresu. A tego przecież i tak ci nie brakuje! Zamiast kawy pij dużo wody, aby utrzymać nawodnienie organizmu i staraj się dobrze wysypiać.
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły
  spacer w lesie

  Jak odpoczywać, żeby odpocząć, czyli sztuka relaksu

  Tempo życia, nadmiar obowiązków i towarzyszący nam stres sprawiają, że każdy dzień zmienia się w małą bitwę, którą staczamy nie tylko ze światem, lecz także często ze sobą. Zajęci codziennymi sprawami zapominamy o czymś niezmiernie ważnym – o odpoczynku. Czy to możliwe? Okazuje się, że odpoczywanie to sztuka, której my, ludzie XXI wieku, musimy się uczyć. Jak odpoczywać, żeby odpocząć? Oto jest pytanie!

  czytaj więcej