Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Ekologia – Dzień Ziemi powinien trwać cały rok!

W tym artykule:
  Dzień Ziemi
  Fot. Getty Images
  Ziemia jest tylko jedna. To nasz dom i skarb, o który powinniśmy dbać każdego dnia. Właśnie o tym ma nam przypominać Dzień Ziemi obchodzony w wielu krajach 22 kwietnia. Na pewno nieraz uczestniczyliście w wydarzeniach organizowanych z tej okazji, ale czy na pewno wiecie, dlaczego ekologia jest tak ważna?

  Co to jest ekologia?

  Dla przypomnienia warto zadać sobie pytanie, co to jest ekologia. Ekologia to nauka o przyrodzie, badająca relacje między organizmami, a także oddziaływania między nimi a środowiskiem, w którym żyją. To dziedzina interdyscyplinarna, w której znajdziecie elementy innych nauk, takich jak:
  • botanika,

  • zoologia,

  • mikrobiologia,

  • etologia (nauka o zachowaniach zwierząt),

  • fizjologia,

  • genetyka,

  • ewolucjonizm,

  • biogeografia (nauka badająca rozmieszczenie przestrzenne roślin),

  • geochemia (nauka zajmująca się badaniem składu chemicznego Ziemi).

  Termin „ekologia” wprowadził w 1866 roku niemiecki biolog Ernst Haeckel. Dzisiaj słowo to jest używane także dla określenia wszelkich działań propagujących ochronę środowiska.

  Dzień Ziemi a ekologia

  Dzień Ziemi (także Międzynarodowy Dzień Ziemi albo Światowy Dzień Ziemi) to święto, którego celem jest:
  • zwrócenie uwagi ludzi na stan naszej planety, związane z nim problemy i zagrożenia,

  • promowanie postaw proekologicznych,

  • podejmowanie szeregu działań mających na uwadze dobro Ziemi, inicjowanych przez wiele organizacji i instytucji, a także angażujących osoby z różnych środowisk i w różnym wieku; akcje te odbywają się każdej wiosny na całym świecie.

  dlaucznia.pl - o portalu

  Dzień Ziemi – 21 marca czy 22 kwietnia?

  Ludzie od początku rozumieli, jak ważne jest to święto, dlatego historia ustanowienia Dnia Ziemi jest krótka. Zapamiętajcie kilka faktów:
  1. Pomysłodawcą ustanowienia Dnia Ziemi był Amerykanin John McConnell, który wystąpił z tą propozycją w 1969 roku na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego.

  2. Dzień Ziemi po raz pierwszy ogłosił burmistrz San Francisco Joseph Alioto. Było to 21 marca 1970 roku.

  3. W następnym roku sekretarz generalny ONZ U Thant podpisał dokument mówiący o tym, że Dzień Ziemi będzie obchodzony w momencie równonocy wiosennej. 20 lub 21 marca zwiastuje ją Dzwon Pokoju bijący w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

  4. W 1970 roku w Stanach Zjednoczonych Gaylord Nelson, żywo zainteresowany problemem zanieczyszczenia środowiska naturalnego, postanowił stworzyć ruch edukacyjny na rzecz jego ochrony i zgromadził wokół siebie kilkadziesiąt innych zaangażowanych osób. Pierwsze akcje promujące tę ideę odbyły się 22 kwietnia i także zostały określone wspólnym mianem – Dzień Ziemi. Wzięło w nich udział 20 milionów Amerykanów, którzy protestowali przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego! Od tamtej pory takie wydarzenia odbywały się co roku.

  5. W 1990 roku zorganizowano Światowy Dzień Ziemi. W jego obchodach wzięło udział 200 milionów ludzi ze 141 krajów.

  6. W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowało, że 22 kwietnia przypadać będzie Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Po raz pierwszy obchodzono go w 2010 roku.

  Możecie się zastanawiać, czy Dzień Ziemi obchodzimy jeden raz czy dwa razy do roku, prawda jest jednak taka, że to święto powinno trwać nie dwa dni, lecz dwanaście miesięcy. Ziemia w centrum uwagi przez okrągły rok? Dlaczego nie? Na pewno wyszłoby jej to na dobre.

  W domu i w szkole – dlaczego ekologia jest ważna?

  Na pewno wiele razy słyszeliście, że jesteście przyszłością. Bez przesady, powiecie. Ale jest w tym sporo prawdy. Jesteście przyszłością tej planety. Spędzicie na niej wiele lat, więc musicie myśleć o niej jak o domu, o który trzeba dbać. Łatwo wyremontować mieszkanie, to kwestia funduszy i sprawdzonej ekipy remontowej. Ale jak wyremontować Ziemię? Znacznie łatwiej nie dopuścić do jej zniszczenia. Im wcześniej zdacie sobie z tego sprawę, tym lepiej. To dlatego zagadnienia związane z ekologią już dawno zostały uwzględnione w programie szkoły podstawowej i szkoły średniej, są tematem wielu konkursów, pojawiają się nawet na maturze. W domu i w szkole od najmłodszych lat uczycie się, jak żyć ekologicznie, by jak najmniej szkodzić Ziemi. To dlatego wciąż słyszycie o:
  • sortowaniu śmieci,

  • zakręcaniu wody,

  • gaszeniu światła, gdy go nie potrzebujemy,

  • używaniu roweru lub komunikacji miejskiej zamiast samochodu,

  • wymianie pieców na nowoczesne i bezpieczne dla środowiska.

  To tylko kilka działań, które mogą mieć wpływ na nasze (wasze!) życie. Zastanówcie się, co się stanie, gdy zabraknie wody zdatnej do picia albo powietrza, którym da się oddychać. To dlatego ekologia jest ważna. Ekologiczny styl życia jest obowiązkiem każdego z nas. Dzisiaj to nie moda. To konieczność. Czasem wystarczy zmienić nawyki lub sposób myślenia, by uruchomić lawinę zmian na lepsze.

  Dzień Ziemi w Polsce

  22 kwietnia obchody Dnia Ziemi jednoczą ludzi na całym świecie. Podobnie jest w Polsce. Wszystkim zależy na tym, by błękitna planeta cieszyła się dobrą kondycją. Jeśli dotąd nie angażowaliście się w kwietniowe wydarzenia, pomyślcie, co możecie zrobić, i przyłączcie się do tych, którzy aktywnie spędzają Dzień Ziemi w Polsce. Zaproście kolegów z klasy, znajomych, przyjaciół i rodzinę. Chociaż polskie akcje nie są tak spektakularne jak wielomilionowe demonstracje odbywające się w Stanach Zjednoczonych pół wieku temu, to na pewno wyniknie z nich wiele dobrego.
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły