Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Muzyka do nauki – słuchać, nie słuchać… oto jest pytanie

W tym artykule:
  muzyka do nauki
  Fot. Shutterstock
  Trudno wyobrazić sobie życie bez muzyki. Wpływa ona na emocje, wprawia w dobry nastrój, sprawia przyjemność, aktywizuje lub wycisza. Nie bez powodu mówi się też, że łagodzi obyczaje. Może zastanawiacie się, czy muzyka pomaga w nauce? Czy jej rodzaj ma znaczenie? Przy jakiej muzyce odrabiać lekcje, uczyć się matematyki lub polskiego? I czy w ogóle słuchanie muzyki podczas nauki może poprawić koncentrację i pamięć i sprawić, że przyswajanie wiedzy będzie łatwiejsze?

  Efekt Mozarta, czyli cudów nie ma

  W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku cały świat obiegła wieść, że dzięki słuchaniu utworów Mozarta można stać się inteligentniejszym. Skutek ten, nazwany efektem Mozarta, potwierdzały badania, które szybko zyskały tylu zwolenników, co przeciwników. Kwestia ta nie dawała naukowcom spokoju. Na kolejne badania nie trzeba było długo czekać. Dowiodły one, że wpływ muzyki genialnego kompozytora jest słaby i przemijający, więc nie należy przywiązywać do niego wagi.
  Szkoda, prawda? Byłoby o wiele łatwiej, gdyby efekt Mozarta naprawdę działał. Niestety muzyka nie może sprawić, że wiadomości same wejdą wam do głowy, ani wpłynąć na wzrost waszych umiejętności, jeśli sami nie przyłożycie się do pracy. Może wam jednak pomóc w inny sposób.

  Muzyka motywująca do nauki – na czym polega jej działanie

  Bułgarski psychiatra Georgi Łozanow po latach badań doszedł do wniosku, że każdy człowiek może osiągnąć stan sprzyjający nauce. Wystarczy, że zostaną zsynchronizowane częstotliwości jego oddechów, uderzeń serca i fal mózgowych. Wydaje się to skomplikowane, ale taki stan można osiągnąć w prosty sposób – dzięki słuchaniu muzyki o rytmie 50–70 uderzeń na minutę. Działa ona zbawiennie na nasz organizm:
  • obniża poziom stresu,

  • relaksuje (ale, co ważne, nie usypia!),

  • wprowadza umysł w stan koncentracji i gotowości do przyswajania nowych informacji,

  • poprawia pamięć.

  Łozanow stwierdził, że w ten sposób działa na nas muzyka barokowa o rytmie 60 uderzeń na minutę. Dlatego do nauki i koncentracji polecane są utwory takich kompozytorów jak Jan Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel czy Antonio Vivaldi.

  Muzyka pomagająca w nauce – czy dla każdego?

  Na pewno są wśród was tacy, którzy lubią, gdy coś „leci w tle”, i tacy, którym to przeszkadza. Z czego to wynika? Otóż z tego, że jesteśmy różni i mamy różne zapotrzebowanie na bodźce zewnętrzne. Jednym z takich bodźców jest właśnie muzyka.
  • Ekstrawertycy – osoby otwarte, optymistycznie nastawione do życia i żywiołowe, mogą robić przy niej wszystko. Z natury są mniej pobudzone, więc lepiej na nią reagują. Muzyka je aktywizuje, działa energetyzująco.

  • Introwertycy – osoby zamknięte w sobie, dobrze czujące się we własnym towarzystwie nie potrzebują tylu bodźców z zewnątrz. Jeśli tych bodźców jest za dużo, czują się przebodźcowane i zmęczone, tracą energię.

  Badania potwierdziły, że introwertycy gorzej radzą sobie z wykonywaniem różnych zadań przy muzyce. Za to ekstrawertycy osiągają lepsze lub podobne wyniki w warunkach ciszy i przy podkładzie muzycznym.
  Zastanówcie się, do której grupy należycie, i sprawdźcie w zaciszu swojego pokoju, czy łatwiej wam się uczyć z muzyką, czy bez.
  dlaucznia.pl - uczysz się w szkole średniej

  Muzyka do uczenia się – czego słuchać, żeby nie słyszeć

  Nie ma nic dziwnego w tak postawionym pytaniu. Kiedy macie zamiar się uczyć, muzyka nie może wam w tym przeszkadzać, nie może was rozpraszać. Powinna być jedynie dopełnieniem, tłem, tworzyć miłą atmosferę, zachęcać do odrabiania lekcji, do nauki matematyki czy fizyki, polskiego czy innego języka. Taka „niesłyszalna” muzyka musi spełniać kilka warunków:
  1. Wiecie już, że tempo muzyki odpowiadające naturalnemu rytmowi ludzkiego serca wpływa na nas odprężająco i wyciszająco, pomaga w koncentracji. Dlatego w nauce pomaga muzyka klasyczna.

  2. Warto w ogóle postawić na muzykę instrumentalną, która nie wymaga od nas aktywności umysłowej związanej z analizą tekstu. Doskonała jest na przykład spokojna muzyka filmowa.

  3. Być może do nauki sprawdzi się także muzyka relaksacyjna, w której często występują motywy szumu fal, szelestu liści czy śpiewu ptaków. Przekonajcie się, czy będzie wam odpowiadać. Ale uwaga! Nie zaśnijcie 😊.

  4. Warto poeksperymentować z utworami, których słuchaliście bardzo często i pamiętacie każdy dźwięk, żeby sprawdzić, czy będą wam przeszkadzać. Dobrze znane melodie zwykle szybko przestaje się słyszeć.

  5. Utwory wokalne nie są najlepszym wyborem, ponieważ nie pozwolą wam się skupić. Wciąż będziecie słyszeć słowa, a w pewnym momencie możecie nawet zacząć podśpiewywać. Pilnujcie się! Najtrudniej będzie wam się skoncentrować przy piosenkach polskich i angielskich, bo te języki znacie najlepiej.

  6. Uwaga! Wasze ulubione utwory, które z czymś wam się kojarzą lub wywołują określone emocje, także utrudnią wam naukę.

  7. Muzyka zupełnie dla was obca, z innego kręgu kulturowego, muzyka ludowa, wykorzystująca instrumenty o nietypowym brzmieniu również może przeszkadzać w nauce. Słuchanie jej będzie za bardzo angażować waszą uwagę.

  Podsumowując: to, czy słuchać muzyki, czy nie, i czego słuchać, zależy od was samych, od waszych upodobań, nastroju, osobowości. Pamiętajcie, że muzyka może wam pomóc, ale i przeszkodzić, dlatego obserwujcie, czy nauka przy muzyce przynosi oczekiwane rezultaty. Sprawdźcie, przy jakiej muzyce najlepiej będzie wam się uczyć przedmiotów ścisłych, a przy jakiej – humanistycznych. Do swoich eksperymentów wykorzystajcie materiały zamieszczone w portalu dlaucznia.pl.

  Muzyka do nauki – gdzie jej szukać online?

  Dzisiaj nie trzeba mieć w domu płyt z ulubioną muzyką, w zasadzie każdy utwór można znaleźć w internecie. Mamy dostęp do serwisów oferujących muzykę dowolnego gatunku, a także gotowe playlisty z utworami o określonym charakterze. Jeśli będziecie szukać muzyki do nauki online, na pewno znajdziecie ją na YouTube lub Spotify.
  Na pewno wiecie, że możecie stworzyć własną playlistę z muzyką motywującą do nauki, jednorodną gatunkowo lub bardziej zróżnicowaną. Układając własną playlistę, pamiętajcie jednak, że nie o muzykę tu chodzi😊, i nie poświęcajcie na to zbyt dużo czasu.
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły

  Mnemotechnika – sposób na zapamiętywanie

  Ludzka pamięć to baza danych, która stale się rozrasta. Od najmłodszych lat gromadzimy w niej wszystko, co przeżywamy i czego się uczymy. Zdarza się jednak, i to często, że ważne dla nas informacje wylatują nam z głowy. Na szczęście jest mnemotechnika, czyli znane od dawna techniki zapamiętywania, przechowywania i przypominania sobie informacji. 
  Warto stosować je na co dzień. 

  czytaj więcej