Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Gazety po angielsku – nie(d)ocenione wsparcie w nauce języka

W tym artykule:
  grafika z tabletem i telefonem, na której wyświetlone są wiadomości po angielsku
  Fot. Shutterstock
  Co zrobić z gazetami, magazynami i kolorowymi ulotkami, z których możesz korzystać „za free” online? Jak je wykorzystać i poddać językowemu recyklingowi – jednocześnie ucząc się angielskiego i zdobywając wiedzę o świecie?
  „Today a reader, tomorrow a leader”
  Margaret Fuller

  Wykorzystaj obcojęzyczne gazety i zanurz się w języku, doświadczaj realnych problemów i bądź świadkiem wielkich wydarzeń. Czytanie anglojęzycznych magazynów to dla wielu nie lada wyzwanie! Spróbuj zatem tak podejść do tekstu, aby nie był szczytem nie do zdobycia, ale podróżą po pagórkach – od maleńkiego, po ten trochę wyższy. W artykule pokazuję ci praktyczne pomysły na zabawy ze słownictwem oraz ćwiczenia komunikacyjne, których głównymi bohaterami są gazety, magazyny i broszury dostępne online.

  Co czytać? – darmowe gazety po angielsku dostępne online

  Zanim zaczniesz… Czy wiesz, że z portalem dlaucznia.pl możesz szybko powtórzyć słownictwo i gramatykę z zakresu podstawowego w szkole średniej? Znajomość najważniejszych wyrażeń i konstrukcji gramatycznych to wielki krok do sukcesu w czytaniu po angielsku ze zrozumieniem!

  Zabawy ze słownictwem z gazetami po angielsku

  #hashtagi

  Język młodzieżowy jest krótki, zwięzły, hasłowy. Dlatego dobrym pomysłem jest streszczanie krótkiego artykułu lub paragrafu za pomocą np. 10 hashtagów (słów-kluczy) w taki sposób, aby po jakimś czasie być w stanie opowiedzieć treść tekstu. Wybieraj takie hasztagi, które ułatwią ci późniejsze odtworzenie treści.

  Wypisz i podaj dalej

  To ćwiczenie fajnie wykonać z partnerem – wypisujecie z tekstu np. 15 słówek w języku angielskim (najlepiej takich, których NIE znacie). Po wypisaniu słów podajesz kartkę do kolegi. Jego zadaniem jest przetłumaczenie wypisanych propozycji na język polski. To ćwiczenie można zrobić też odwrotnie – wypisujesz słówka po polsku – kolega tłumaczy na język angielski, a potem sprawdza poprawność w artykule.

  Headline’owe podsumowanie weekendu/dnia w szkole/poranka

  Stworzenie gazetowego nagłówka to wielkie wyzwanie. Wymaga umiejętności trafnego i zwięzłego formułowania myśli. W ten sposób można też stworzyć tytuł eseju!

  Przykładowe strony do generowania nagłówków z gazet:

  grafika z przykładową stroną do generowania nagłówków z gazet
  grafika z przykładową stroną do generowania nagłówków z gazet
  Alfabetyczne poszukiwania

  Losujesz literkę z alfabetu i masz 20 sekund, aby z danego fragmentu artykułu wypisać jak największą liczbę słówek zaczynających się na tę literę. Następnie wybierasz 5 wypisanych słów i układasz zdania, krótkie historie lub dialog z ich użyciem.

  Blackout poetry (tzw. wiersze z odzysku)

  Tworzenie wiersza lub wypowiedzi, które powstają poprzez wykreślenie z fragmentu tekstu części słów i pozostawienie tych, które utworzą nową wypowiedź. Możesz tworzyć logiczne i poprawne zdania, ale mogą to być równie dobrze równoważniki zdań lub swobodne frazy i hasła na dany temat.
  grafika z przykładowym blackout poetry
  Fot. archiwum autorki

  Ćwiczenia komunikacyjne

  Tytuły i nagłówki

  Przejrzyj gazetę i wyszukaj nagłówki, które kojarzą ci się z jakimś wydarzeniem z życia. Mogą dotyczyć wydarzeń z przeszłości, teraźniejszości bądź planów na przyszłość. Opisz wydarzenia związane tematycznie z wybranym nagłówkiem (jedno prawdziwe, a jedno wymyślone).

  Dialogi do zdjęć

  Podaruj gazetowym obrazkom i zdjęciom życie, stwórz fabułę, rozmowę z „dymkami”, wymianę informacji między bohaterami. Dobrym pomysłem jest też wyszukanie kilku różnych zdjęć/obrazków i ułożenie z nich komiksu – historii.

  Wirtualny wywiad

  Przeprowadź wywiad do gazety ze znaną/nieznaną osobą ze zdjęcia. Sam/-a wyszukaj bohatera swojego wywiadu – zapoznaj się z artykułem, aby jak najwięcej dowiedzieć się o tej osobie, a następnie skonstruuj pytania i odpowiedzi.

  Hot news, czyli napisz swój artykuł do gazety

  Tutaj możesz stworzyć artykuł za pomocą grafiki online – wymyśl tytuł, dodaj zdjęcie oraz napisz cały tekst na wybrany przez siebie (lub nauczyciela) temat:
  Reading Skills Lab – przypominamy ciekawe aplikacje z sieci wspierające w doskonaleniu czytania ze zrozumieniem.

  Mam nadzieję, że powyższe inspiracje zachęcą cię do gazetowego recyklingu językowego –wykorzystaj treści z anglojęzycznych gazet, broszur i magazynów i szlifuj angielski z materiałami autentycznymi.
  banner dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły
  Reading Skills Lab – co czytać po angielsku?

  Reading Skills Lab – co czytać po angielsku?

  Czytanie po angielsku ma niezwykłą moc – utrwalasz słownictwo, poznajesz nowe wyrażenia, lepiej zapamiętujesz i rozwijasz wyobraźnię. Sekcja „Reading” jest obecna na każdym egzaminie językowym – począwszy od egzaminu ósmoklasisty, poprzez maturę, a kończąc na egzaminach państwowych. Dlatego warto ćwiczyć umiejętność czytania ze zrozumieniem – dzisiaj ci w tym pomożemy!

  czytaj więcej