Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Jak szybko zapamiętać daty? 5 skutecznych sposobów na naukę historii

W tym artykule:
  jak szybko zapamiętać daty - sposoby
  Fot. Getty Images
  Niektórzy błyskawicznie uczą się dat – inni mają z tym spory problem. Jak szybko zapamiętać daty? Poznaj 5 sprytnych technik, które ułatwią ci naukę historii.

  Jak uczyć się na pamięć

  Uczymy się na pamięć przez całe życie – nie tylko w szkole i na studiach. Sposób, w jaki będzie ci najłatwiej uczyć się na pamięć, zależy zarówno od tego, które zmysły najchętniej wykorzystujesz podczas nauki, jak i od samego rodzaju materiału, który musisz zapamiętać. Jedni z łatwością zapamiętują wiersze, utwory muzyczne czy fragmenty prozy, z kolei inni bardzo szybko uczą się na pamięć nowych słówek. Są tacy, którzy bez trudu zapamiętują łacińskie sentencje, nazwiska i skomplikowane nazwy z biologii i chemii. Inni zaś błyskawicznie uczą się na pamięć dat, a do cyfr mają pamięć wprost fotograficzną – wystarczy, że raz przeczytają materiał z podręcznika i już znają na pamięć dokładne daty najważniejszych wydarzeń.

  Jak szybko nauczyć się dat

  Nie wszystkim jednak zapamiętywanie dat przychodzi tak łatwo. Jeśli zastanawiasz się, jak szybko nauczyć się dat, wypróbuj przedstawione poniżej sposoby, które pomogą ci w zapamiętaniu właśnie tego rodzaju materiału.
  Najlepiej, wypróbuj wszystkie techniki podczas uczenia się mniejszej partii materiału i sprawdź, który sposób okaże się najskuteczniejszy w twoim przypadku.

  1. Twórz wizualizacje
  Niektóre daty, np. te związane z konkretnymi osobami (takie jak koronacje bądź abdykacje władców), warto powiązać z wyraźnym wyobrażeniem danego wydarzenia. Im śmieszniejszy, bardziej groteskowy czy wręcz absurdalny obraz wydarzenia stworzysz sobie w wyobraźni, tym łatwiej zapamiętasz związaną z nim datę. Jeśli lubisz rysować, pomoże ci szybkie naszkicowanie wyobrażenia z wyraźnym zaznaczeniem daty na rysunku. Dowódca, który skapitulował, może uciekać przed wrogiem, galopując na wielkim kocie, a król w momencie koronacji, zamiast na tronie, może siedzieć na nocniku. Daj się ponieść fantazji. Kto powiedział, że nauka historii nie może być zabawna?

  2. Koduj z głową
  Łatwiej idzie ci zapamiętywanie słów niż dat? Spróbuj więc każdej cyfrze w dacie przypisać literę. To od ciebie zależy, jaki system kodowania stworzysz. Ważne, by móc łatwo go zapamiętać, a następnie szybko i bez trudu odczytać zaszyfrowane daty. Przykładowym sposobem na kodowanie cyfr jest ten przytoczony poniżej, opierający się na pewnym wizualnym podobieństwie liter i cyfr:
  • 0 = O

  • 1 = I

  • 2 = Z

  • 3 = E, ponieważ cyfra „3” wygląda jak odbicie litery „E”

  • 4 = R, ponieważ cyfra „4” wygląda jak odbicie litery „R”

  • 5 = S

  • 6 = G

  • 7 = J

  • 8 = B

  • 9 = P, ponieważ cyfra „9” wygląda jak odbicie litery „P”

  Zgodnie z tymi zasadami szyfrowania datę wybuchu II Wojny Światowej zapiszemy w ten sposób: I P IPEP, a rok wybuchu Powstania Styczniowego jako IBGE. Kiedy będziesz już swobodnie posługiwać się takim stworzonym przez siebie szyfrem, możesz dowolnie rozwijać kody, tworząc szczegółowe skojarzenia lub zabawne, zapadające w pamięć zdania ze słów rozpoczynające się od liter, które tworzą zaszyfrowaną datę. Przykładowo: IBGE (1863) można rozwinąć w zdanie „IBardzo Grube Elfy”.
  dlaucznia.pl - dostęp do fiszek, quizów i lekcji
  3. Zaplanuj historyczną ścieżkę zdrowia
  Być może znasz podobną metodę z przedszkola lub podstawówki z lekcji języków obcych lub z czasu nauki czytania. Na otaczających dzieci przedmiotach nakleja się karteczki z wyraźnie zapisaną nazwą. W ten sposób łatwo można zapamiętać nazwy rzeczy z najbliższego otoczenia. I nie tylko rzeczy.
  Zapamiętujemy wówczas z wykorzystaniem przede wszystkim bodźców wzrokowych. By usprawnić proces zapamiętywania, dobrze jest jednak uruchomić także pozostałe zmysły. W nauce na pamięć, poza najbardziej oczywistymi bodźcami wzrokowymi, pomagają ruch i bodźce słuchowe. Ale możesz także dowolnie eksperymentować ze smakami i zapachami.
  • Naklej w swoim pokoju (lub w mieszkaniu bądź w całym domu) kartki z datami. Umieść je w jak najbardziej widocznych miejscach, ale także tych nietypowych.

  • Każdą datę staraj się zapisać innym kolorem, możesz też użyć różnych technik plastycznych. Następnie, podchodząc do kolejnych kartek z datami, opowiadaj historię i przedstawiaj ją w jak najbardziej logiczny, ale też zabawny sposób.

  • Przy każdej kartce z datą wykonuj jakiś charakterystyczny ruch w rytm wypowiadanych słów. Możesz robić przysiady, podskoki, śmieszne miny, zakładać dziwaczne nakrycia głowy lub stroje – wszystkie ruchy dozwolone!

  • Jeśli lubisz śpiewać lub freestylować, spróbuj wyśpiewać lub zarapować datę. Możesz wybrać ulubioną melodię, ale możesz też wymyślić coś nowego. Układanie prostych rymowanek również pomaga w zapamiętywaniu dat i następstw wydarzeń.

  • Jeśli masz czas na eksperymentowanie, kartki z datami możesz delikatnie skropić różnymi olejkami zapachowymi. Data odkrycia Ameryki pachnąca wanilią? Hołd pruski o zapachu dzikiej róży? Czemu nie!

  Jak szybko zapamiętać dużo materiału

  Powyższe sposoby sprawdzają się dobrze, gdy materiał obejmuje wydarzenia, które rozgrywały się w czasie kilkudziesięciu, maksymalnie stu lat. Ale co zrobić, gdy trzeba zapamiętać daty z materiału obejmującego całe tysiąclecie lub całą erę? Jak szybko zapamiętać dużo materiału?

  4. Przygotuj fiszki
  Przygotuj czyste kartki dowolnej, ale jednakowej wielkości. Po jednej stronie zapisz datę, po drugiej – nazwę wydarzenia – i dodaj charakterystyczny rysunek. I znów – im bardziej zabawny lub absurdalny rysunek, tym lepiej. Koniecznie użyj tych samych kolorów do wpisania daty i nazwy wydarzenia!
  Fiszki działają w dwie strony: możesz losować daty i próbować opowiedzieć, co wówczas się wydarzyło, a następnie odwrotnie – zacząć od wydarzenia i spróbować odtworzyć z pamięci odpowiednią datę. Nie próbuj zapamiętać zbyt wiele na raz. Pojedyncza sesja z fiszkami powinna trwać nie dłużej niż 15 minut, inaczej nie będzie efektywna i nie spełni swojej funkcji. Odkładaj na jedną stroną te fiszki, które już znasz na pamięć, a na drugą – te, które nadal sprawiają ci problem. Kolejną serię zacznij od tego drugiego stosiku.

  5. Twórz i uzupełniaj oś czasu
  Przygotuj dużą kartkę, najlepiej z bloku A3. Narysuj prostą linię przebiegającą mniej więcej przez środek kartki od lewej do prawej strony. Wynotuj na oddzielnej kartce daty najważniejszych wydarzeń z okresu historycznego, o którym się uczysz. Uporządkuj je chronologicznie. Następnie nanieś daty na oś czasu – zacznij od lewej strony, zaznaczając najstarsze wydarzenia. Uzupełniaj daty rysunkami i komiksowymi odnośnikami.
  • Przy każdej dacie zapisz w kilku słowach, co się wtedy wydarzyło.

  • Spróbuj przypomnieć sobie lub znaleźć informacje, co w tym samym momencie działo się w innych miejscach na świecie i także zaznacz to na osi czasu. Przykładowo: w 1776 roku w Filadelfii uchwalono Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych, w saksońskich szkołach odbyły się pierwsze na świecie szkolne lekcje wf, w Mediolanie rozpoczęto budowę opery La Scala, a polski sejm zakazał stosowania tortur.

  • Czasami na osi czasu warto zaznaczyć także wydarzenia pozornie niezwiązane z tematem, którego właśnie się uczysz. Zaznacz na osi czasu wydarzenia, które są w jakiś sposób dla ciebie istotne, interesujące, poruszające emocjonalnie lub które uruchamiają twoją wyobraźnię. Dzięki temu łatwiej utrwalisz w pamięci daty pozostałych wydarzeń, które zaszły w tym samym czasie.

  • Sprawdź, czego ci się udało nauczyć. Odłóż kartkę z osią czasu i spróbuj powtórzyć w porządku chronologicznym daty wydarzeń. Nie martw się, jeśli za pierwszym razem nie wszystko dobrze pamiętasz.

  • Możesz wracać do osi czasu, kiedy i ile razy chcesz, oraz zaznaczać na niej kolejne wydarzenia. Im częściej będziesz uzupełniać oś czasu, tym lepiej. Każde takie spotkanie z tworzoną przez ciebie osią czasu, przybliża cię do opanowania całości materiału i świetnie ćwiczy szybkie zapamiętywanie dat.

  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły

  Mnemotechnika – sposób na zapamiętywanie

  Ludzka pamięć to baza danych, która stale się rozrasta. Od najmłodszych lat gromadzimy w niej wszystko, co przeżywamy i czego się uczymy. Zdarza się jednak, i to często, że ważne dla nas informacje wylatują nam z głowy. Na szczęście jest mnemotechnika, czyli znane od dawna techniki zapamiętywania, przechowywania i przypominania sobie informacji. 
  Warto stosować je na co dzień. 

  czytaj więcej