Co to jest logiczne myślenie?
Rozwijanie inteligencji a logiczne myślenie (powiązanie logicznego myślenia z rozwijaniem inteligencji)
Za każdym razem, kiedy wychodzisz poza swoją strefę komfortu (czyli robisz coś dla siebie nowego i nieznanego, trudnego), w twoim mózgu powstają nowe połączenia nerwowe. Rozwijasz się i uczysz nowych umiejętności. Niezależnie od tego, jakie wcześniej miałeś lub miałaś oceny, jaki był twój iloraz inteligencji, jakie wyniki zdobywałeś(-aś) w różnych dziedzinach nauki – stale możesz się uczyć i osiągać bardzo dobre rezultaty.
Na trening logicznego myślenia nigdy nie jest za późno
Dość często można usłyszeć opinię, że są przedmioty, do których trzeba mieć szczególne uzdolnienia, a jeśli się jest ich pozbawionym, po prostu trzeba pogodzić się ze słabymi wynikami w nauce. Zwykle wymienia się matematykę i inne, pokrewne jej, przedmioty ścisłe, np. fizykę czy chemię. To, że do matematyki trzeba mieć szczególne uzdolnienia, nie jest prawdą. Niektórzy uważają, że dziewczyny to humanistki, a chłopcy są z natury lepsi w przedmiotach ścisłych. Ale wyniki ogólnoświatowych badań mówią jasno: dziewczyny i chłopcy mają takie same uzdolnienia do matematyki. O tym, czy mają dobre wyniki z tego przedmiotu decydują wiara we własne siły (czyli to przekonanie, o którym mówi prof. Dweck) oraz codzienny trening. To on czyni mistrza, także w zakresie zadań z matematyki.
Zagadki matematyczne
Jak ćwiczyć logiczne myślenie
-
Systematycznie. Codziennie sięgaj po różne rozrywki, które wymagają od ciebie koncentracji, namysłu, planowania kilku ruchów naprzód, przewidywania, szukania podobieństw i różnic. Świetnie sprawdzają się puzzle, układanki (np. kostka Rubika, różne układanki 3D), szachy, planszówki, gry strategiczne.
-
Różnorodnie. Sięgaj zarówno po zadania tekstowe, które zmuszają cię do główkowania, jak i po aktywności, które angażują całe ciało. Czy wiesz, że klejenie modeli, szydełkowanie złożonych wzorów, pieczenie ciasta według skomplikowanego przepisu albo gra zręcznościowa to też dobry trening dla mózgu? Na dodatek wszystkie zadania, w których na przemian używamy prawej i lewej strony ciała (np. naprzemienne ruchy przy tańcu), integrują pracę obu półkul.
-
Dla zabawy. Wybieraj takie aktywności, które sprawiają ci przyjemność. Wolisz krzyżówki, sudoku, łamigłówki logiczne, zagadki matematyczne, wyszukanki? Nawet te, które wydawać by się mogły dziecinne, doskonale wspierają pracę mózgu i poprawiają umiejętności szybkiego kojarzenia i koncentracji.
-
Wytrwale. Niektóre zagadki logiczne wydają się zbyt skomplikowane, by w ogóle zaczynać je rozwiązywać. Ale nie poddawaj się, próbuj! Pamiętaj, że masz wystarczające kompetencje, by ćwiczyć logiczne myślenie. Jeśli nie widzisz rozwiązania, pomyśl: „Jeszcze tego nie wiem”, a nie: „Nigdy tego nie rozwiążę”.
-
Ambitnie. Wybieraj zadania, nad którymi musisz się trochę zastanowić. Wszystko, co nie jest banalnie proste, pozwala ci trenować inteligencję. Dzięki twórczemu wysiłkowi zdobywasz coś jeszcze – intuicję naukową, bardzo cenną przy rozwiązywaniu problemów matematycznych. Każde następne zadanie logiczne będzie dla ciebie coraz bardziej zrozumiałe.