Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Zagadki logiczne. Sprawdź, czy znasz odpowiedzi!

W tym artykule:
  zagadki logiczne
  Fot. Shutterstock
  Czym są zagadki logiczne? To wszelkiego rodzaju zadania, przy których musisz nieco pogłówkować, by znaleźć nieoczywiste rozwiązanie. Czemu to służy – poza zwykłą rozrywką? Poprawie umiejętności logicznego myślenia. A ono zawsze jest w cenie!

  Zagadki logiczne furtką do rozwijania logicznego myślenia

  Umiejętność logicznego myślenia rozwijamy od najmłodszych lat i możemy ćwiczyć niemal przez całe życie. Ludzki mózg jest bardzo plastyczny, to znaczy, że nawet w starszym wieku można, dzięki odpowiedniemu treningowi, poprawiać umiejętności kojarzenia, zapamiętywania czy znajdowania rozwiązań. Oczywiście najlepsze efekty osiągają osoby młode i to przy systematycznym treningu. A jest się o co starać, bo dzięki szybkiemu kojarzeniu i znajdowaniu rozwiązań osiągamy lepsze wyniki w nauce, trafniej wskazujemy odpowiedzi w testach, mamy większe szanse na pomyślne zdanie matury i wymarzony kierunek studiów. Logiczne myślenie jest więc szansą na ciekawe życie zawodowe.
  Ale to nie wszystko. W dzisiejszych czasach mamy niemal nieograniczony dostęp do rozmaitych informacji. Zarówno do rzetelnych naukowych informacji, jak i do fake newsów. To dzięki umiejętności logicznego myślenia i wnioskowania umiemy odróżnić jedne od drugich. Osoba myśląca logicznie i korzystająca z naukowych danych, może cieszyć się dłuższym życiem, lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo, a nawet trafniej dobierać przyjaciół. Naprawdę, logiczne myślenie ma kolosalną przyszłość!

  Zagadki logiczne – trenuj logiczne myślenie

  Do treningu logicznego myślenia służą różnego rodzaju zagadki logiczne, zabawy, układanki czy gry, które angażują uwagę, wymagają namysłu i używania wyobraźni. Jeśli musisz przemyśleć kilka ruchów naprzód, w myślach coś przemieścić lub dopasować, dokonać kilku obliczeń i sprawdzić, czy w zagadce nie ma „haczyka”, na który łatwo się złapać, to możesz mieć pewność, że rozwiązywanie pobudzi twoją korę mózgową i pozwoli ci się wzbogacić o nowe połączenia nerwowe.

  Zagadki logiczne – poćwicz z nami

  Oto kilka przykładów zagadek logicznych, które pozytywnie wpływają na zdolność logicznego myślenia i biegłość w posługiwaniu się matematyką.

  1. Na rysunku widać płynącą na zachód rybę. Ułożono ją na piasku z ośmiu patyków. Ile patyków wystarczy przełożyć, by obrócić tę rybę o 180 stopni i kazać jej płynąć na wschód? Postaraj się wybrać takie rozwiązanie, w którym przełożysz jak najmniej patyków.
  zagadka logiczna - ryba
  Rozwiązanie:

  Wystarczy przełożyć 3 patyki.
  zagadka logiczna - ryba: rozwiązanie
  2. Powiedz, ile tysięcy mrówek zjadł mrówkojad w ciągu tygodnia, jeśli wiesz, że kolejnego dnia jadł o 3 tysiące więcej niż poprzedniego. Jedynie w niedzielę złamał swoją zasadę. Zjadł wtedy o 5 tysięcy więcej mrówek niż w sobotę i 5 razy więcej niż w poniedziałek, kiedy zjadł 4 razy mniej niż w sobotę.

  Rozwiązanie: 100 tysięcy

  N = 5+S
  N = 5P
  S = 4P
  N = 5 + 4P
  N = 5P
  5P = 5 + 4P
  5P – 4P = 5
  P=5

  Poniedziałek: 5
  Wtorek: 8
  Środa: 11
  Czwartek: 14
  Piątek: 17
  Sobota: 20
  Niedziela: 25

  3. Przyklej odnalezione przez archeologów fragmenty dekoracji budynku w odpowiednich miejscach na ścianie.
  zagadka logiczna - budynek
  zagadka logiczna - budynek
  Rozwiązanie:
  zagadka logiczna - budynek: rozwiązanie

  Zagadki matematyczne to też zagadki logiczne

  Jeśli masz problemy z rozwiązywaniem zagadek logicznych, przypomnij sobie teorię z tego obszaru matematyki. Wiele zagadek matematycznych to praktyczne ćwiczenie rozwiązywania równań z jedną niewiadomą lub, w wersji trudniejszej, równań z dwiema niewiadomymi, działań na zbiorach czy na liczbach. Przekonaj się o tym, oglądając film z tematu „Procenty” w serwisie dlaucznia.pl. To typowa zagadka logiczna o wyprzedaży sezonowej i obniżkach ceny pewnej dżinsowej kurtki. Sprawdź, czy umiesz samodzielnie zmierzyć się z tym zadaniem, a potem wysłuchaj logicznego wyjaśnienia, jak najlepiej zabrać się do takiego wyzwania.
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły

  Jak uczyć się szybko i skutecznie – metody efektywnej nauki

  W życiu ucznia rzadko zdarza się tydzień bez niespodzianek w postaci sprawdzianów, kartkówek, wzywania do odpowiedzi. Ciągle musi się czegoś uczyć i utrwalać wiadomości. Na pewno nieraz zastanawialiście się nad tym, czy może być coś nudniejszego niż ślęczenie nad książką. Tymczasem nauka wcale nie musi być czasochłonna i nużąca. Podpowiemy wam, jak uczyć się szybko i skutecznie. Poznajcie metody efektywnej nauki.

  czytaj więcej