Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Jak poprawić sobie humor – 31 kroków do szczęścia

W tym artykule:
  Jak poprawić sobie humor
  Fot. Shutterstock
  Czy wiesz, co cię uszczęśliwia na co dzień? Jak poprawić nastrój sobie i innym osobom? Czy są uniwersalne triki na bycie życiowym optymistą? Okazuje się, że pozytywnego podejścia do życia można się nauczyć! Pokażemy ci, jak to zrobić…w 31 krokach.

  „Ze szczęściem czasami bywa tak jak z okularami, szuka się ich, a one siedzą na nosie”. 

  Phil Bosmans


  Często wydaje się nam, że szczęście to coś wielkiego, nieosiągalnego, coś, co trudno zdefiniować. Czasami twierdzimy, że spełnienie dadzą nam tylko osiągnięcie wymarzonego celu, kupno drogiej rzeczy albo egzotyczny wyjazd w dalekie strony.

  A przecież endorfiny (hormony szczęścia) można znaleźć tak naprawdę w najmniejszym, zwykłym elemencie i momencie życia. Tylko czasami o tym zapominamy. Zapraszamy na pozytywny trening w 31 krokach. Jak poprawić sobie humor? Najlepiej wykonywać jedną rzecz dziennie, a potem… powtarzać i wyrabiać w sobie nawyki.
  dlaucznia.pl - przydatne materiały do nauki

  Jak poprawić nastrój – 31 kroków do szczęścia

  1. Naucz się nowej rzeczy – kręć hula-hop, upiecz szarlotkę albo policz do 10 po japońsku! A może nigdy nie poznałeś(-aś) czasu Past Continuous z angielskiego? Zrób pierwszy krok i wskocz tutaj.

  2. Bądź wdzięczny(-a) – codzienny trening wdzięczności pozwala nam dostrzegać szczęście w najmniejszych rzeczach. Jak poprawić sobie humor? Przed zaśnięciem pomyśl o trzech sprawach, za które dziękujesz w tym dniu. To mogą być piękna pogoda, uśmiech sąsiadki albo pochwała ulubionego nauczyciela. Nie zastanawiaj się zbyt długo! Do dzieła 😊!

  3. Ruszaj się – aktywność fizyczna to nie tylko ciężki trening na siłowni czy biegi maratońskie. Radość mogą dać ci spacer z psem, szalony taniec na środku pokoju albo… mycie okien 😉.

  4. Zapal świece – ciepło świec powoduje, że jesteś w stanie szybko się zrelaksować i poprawić sobie nastrój. A jeśli w tle puścisz ulubiony serial, to już będzie szczyt szczęśliwości!

  5. Zjedz coś pysznego – dla jednych będą to lody, czekolada albo serniczek, dla drugich – schabowy albo sałata. Ty wiesz najlepiej, co czyni cię szczęśliwym(-ą)!

  6. Zrób coś dobrego dla innych – umyj samochód sąsiadowi, pomóż małej Oli w matmie albo podrzuć nieużywane maskotki do domu dziecka. Od zawsze wiadomo, że robienie dobra to najlepsza recepta na poprawę nastroju!

  7. Odwiedź zwierzaki w schronisku – nudne popołudnie, brak planów? Zajrzyj do najbliższego schroniska i wyprowadź na spacer kilka psiaków. Wdzięczność w ich oczach i futrzaste przytulańce naładują cię pozytywną energią na długi czas.

  8. Skontaktuj się z kimś, kogo dawno nie widziałeś(-aś), i umów się na spotkanie – tak, zawsze jest coś ważniejszego do zrobienia… A może to właśnie dziś jest ten dzień – wybierz numer cioci Krysi i zapytaj, czy nadal piecze te najlepsze naleśniki na świecie, albo zaproś Kaśkę na wspólne plotki w „waszej” kawiarni.

  9. Zrób coś dobrego dla Ziemi – segreguj śmieci, oszczędzaj prąd, wodę, gaz. Zamiast z samochodu – korzystaj z komunikacji, przesiądź się na rower lub wybierz spacer do pracy. Tak mało, a szczęście gwarantowane!

  10. Oddaj krew, zarejestruj się jako dawca szpiku, zostań wolontariuszem – wspieranie innych cząstką siebie to dopiero kop pozytywnej energii i pozytywnego nastroju! Nie chcesz iść sam(-a)? Zabierz ze sobą bliską osobę (np. połącz tę akcję z punktem 8!).

  11. Zaobserwuj The Happy Page na Facebooku lub IG – jak to zrobisz, zobaczysz, dlaczego znalazły się na tej liście 😉.

  12. Przytul się… do kogoś, do misia, do drzewa – przytulanie się jest lekiem na zło i wyzwalaczem super nastroju. Dzięki przytulaniu się możemy poczuć się bezpiecznie, a przez to wyprodukować tony endorfin.

  13. Poznaj swoje mocne strony – czy umiesz wymienić 10 cech, które w sobie lubisz? Czy znasz w ogóle swoje mocne strony i talenty? Jeśli nie, spieszymy z pomocą – przeczytaj artykuł.

  14. Chodź na bosaka po różnych powierzchniach – na stopach znajdują się dziesiątki receptorów. Jeśli będziesz je pobudzać i masować (poprzez chodzenie na boso) – twój nastrój na bank ci za to podziękuje!

  15. Wyloguj się – świadomie „odklej” się od telefonu. Wyznacz godzinę, dwie, pięć… cały dzień bez komputera, internetu, social mediów. Zauważa się wtedy niezauważone!

  16. Zagraj w planszówkę – masz swoją ulubioną grę planszową? Namów domowników, przyjaciół, rodzeństwo i przenieście się na jakiś czas do innego świata! Na bank poprawisz sobie (i innym) humor.

  17. Zrób zdjęcie czegoś, co powoduje, że się uśmiechasz – twój pies w dziwnej pozie? śmieszna koszulka taty? – uwiecznij to na fotce, zawsze, gdy spojrzysz, poprawisz sobie humor 😉.

  18. Poczytaj kawały – w internecie znajdziesz mnóstwo stron ze śmiesznymi tekstami albo „sucharami”. Nie czytaj w samotności, czytaj na głos – na pewno skorzystają z tego pomysłu domownicy. Pamiętaj, że śmiech jest zaraźliwy!

  19. Uśmiechnij się do obcej osoby na ulicy… albo do wielu obcych osób 😉 – no właśnie, co ci szkodzi? Martwisz się, że ktoś uzna cię za wariata? Gwarantuję, że masz na to nikłe szanse – w zamian za to – posypie się na ciebie grad wzajemności!

  20. Polub siebie za to, kim jesteś – wiem, to trudne. Zawsze czegoś od siebie wymagamy i coś nam się w sobie nie podoba. A może warto po prostu zacząć trzymać sztamę z samymi sobą i uznać, że jesteśmy wystarczający?

  21. Zadaj sobie pytanie: czy za rok to nadal będzie miało znaczenie? – zrób to koniecznie, jeśli masz wielki problem i myślisz, że już nic gorszego nie może się wydarzyć. Zobaczysz, że odpowiedź wywoła uśmiech na twojej twarzy 😊.

  22. Wymień w myśli 3 osoby, na które zawsze możesz liczyć – i koniecznie napisz do nich wiadomość z podziękowaniem, że są w twoim życiu. Świadomość posiadania takich osób w życiu jest budująca, ale otrzymanie wiadomości, że się jest taką osobą jeszcze bardziej winduje szczęście pod chmury!

  23. Wybierz inną trasę do pracy czy szkoły niż zwykle – zobaczysz, ile radości może dać ci odkrycie nowej drogi, nowego rozwiązania albo nowego nawyku.

  24. Ugotuj coś z zupełnie nowego przepisu – nawet jeśli nie wyjdzie – to liczy się satysfakcja z podjęcia wyzwania!

  25. Przemebluj swój pokój – poprzestawiaj meble, wyrzuć niepotrzebne przedmioty. Odgracenie przestrzeni poprawia humor na długo.

  26. Obejrzyj stare zdjęcia, powspominaj miłe chwile – wakacje z dziadkami, gdy byłeś(-aś) w przedszkolu, pierwsza zabawa karnawałowa w szkole podstawowej albo spotkanie klasowe po latach – uśmiech na twarzy gwarantowany!

  27. Naucz się mówić „nie” – asertywność to pierwszy stopień do... szczęścia 😉. Ciężko ją okiełznać, ale może dzisiaj jest dzień, kiedy spróbujesz odmówić komuś lub czemuś?

  28. Przestań porównywać się do innych – ty to ty, twoje myśli i działania są tylko twoje. TY za nie odpowiadasz. Po co porównywać się do kogoś, kim nie jesteś?

  29. Oddychaj świadomie – to znaczy: zatrzymaj się i pomyśl o tym, że… oddychasz. Zaobserwuj, co się dzieje z ciałem, gdy wciągasz i wypuszczasz powietrze! Oddychamy mechanicznie, nigdy się nad tą czynnością nie zastanawiamy, a przecież jest ona takim cudem!

  30. Zrób playlistę szczęśliwych piosenek – takich, które od razu wywołują w tobie pozytywne podniecenie, których pierwsze tony porywają do tańca albo powodują lawinę cudownych wspomnień.

  31. Polub swoje ciało – a jeśli nie potrafisz go polubić „całościowo”, wybierz sobie jakiś fragment. Może są to twoje wielkie, radosne oczy albo zadarty, piegowaty nos? A może lubisz swoje palce u rąk?


  „Ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile sobie pozwolą”.

  Abraham Lincoln


  Pozwalaj sobie zatem na bycie szczęśliwym(-ą)! Już dziś zrób swój pierwszy krok!
  Powodzenia!
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły

  Jestem OK. Samoakceptacja, czyli jak wyleczyć się z kompleksów

  Kompleksy potrafią uprzykrzyć życie każdemu nastolatkowi. Właśnie w okresie dorastania mnożą się na potęgę. Bo pryszcze, bo nadwaga albo niedostatecznie rozwinięta muskulatura, bo brak modnych ciuchów i nowego smartfona... Choć sami je wymyślamy, nie możemy się później od nich uwolnić, bo trzymają się nas mocno i pozbawiają pewności siebie. A przecież jest na nie dobry sposób. Jeśli nie wiecie, jaki, przeczytajcie, czym jest samoakceptacja. To ona pomoże wam wyleczyć się z kompleksów.

  czytaj więcej
  spacer w lesie

  Jak odpoczywać, żeby odpocząć, czyli sztuka relaksu

  Tempo życia, nadmiar obowiązków i towarzyszący nam stres sprawiają, że każdy dzień zmienia się w małą bitwę, którą staczamy nie tylko ze światem, lecz także często ze sobą. Zajęci codziennymi sprawami zapominamy o czymś niezmiernie ważnym – o odpoczynku. Czy to możliwe? Okazuje się, że odpoczywanie to sztuka, której my, ludzie XXI wieku, musimy się uczyć. Jak odpoczywać, żeby odpocząć? Oto jest pytanie!

  czytaj więcej