Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Od A1 do C2 – jakie są poziomy znajomości języka i co oznaczają?

W tym artykule:
  Od A1 do C2 – jakie są poziomy znajomości języka i co oznaczają?
  Fot. Shutterstock
  Zaczynasz podręcznik na poziomie A1; aby zdać maturę musisz być mniej więcej na B1; a twoja ciocia to ma już C2! O co chodzi z tymi symbolami? Najprościej mówiąc – są to poziomy znajomości języka obcego, które określają, jak go opanowałeś(-aś) i co na danym etapie powinieneś/powinnaś umieć z zakresu gramatyki, słownictwa, pisania, czytania i słuchania obcojęzycznych treści.

  Do określania poziomów biegłości językowej (stopnia zaawansowania i znajomości języka) w Europie stosuje się sześciostopniową skalę CEFR ustanowioną przez Radę Europy (Common European Framework of Reference for Languages, czyli bardziej swojsko – Europejski System Opisu Kształcenia Językowego 😉).

  Poziomy znajomości języka angielskiego – co warto wiedzieć?

  Oficjalną stronę CEFR oraz tabelę poziomów i samooceny do pobrania znajdziesz TUTAJ.


  Na skalę CEFR składa się sześć poziomów podzielonych na trzy grupy:

  Poziom podstawowy/początkujący:
  • A1 – Beginner

  • A2 – Pre-Intermediate


  Poziom samodzielności/średnio zaawansowany:
  • B1 – Intermediate

  • B2 – Upper-Intermediate


  Poziom biegłości/zaawansowany:
  • C1 – Advanced

  • C2 – Proficient

  Skala CEFR składa się sześć poziomów podzielonych na trzy grupy - grafika
  Często wykorzystuje się także dodatkowe poziomy pośrednie: A1+, A2+, B1+ i B2+, które oznaczają okresy przejściowe pomiędzy głównymi poziomami.

  CEFR – jaki poziom reprezentujesz?

  Poziom podstawowy/początkujący:
  • A1 – jesteś na początku drogi, ale sporo już umiesz. Potrafisz komunikować się w życiu codziennym, przy użyciu potocznych zwrotów i podstawowego, prostego słownictwa. Potrafisz uczestniczyć w rozmowie w języku obcym pod warunkiem, że twój rozmówca mówi wolno, prostym językiem. Umiesz napisać krótki tekst, np. pozdrowienia z wakacji.

  • A2 – posługujesz się językiem obcym w stopniu podstawowym. Rozumiesz wyrażenia i najczęściej używane słowa, potrafisz przeczytać krótkie teksty i znaleźć w nich informacje. Radzisz sobie w krótkiej rozmowie towarzyskiej, ale nie umiesz jeszcze jej podtrzymać. Umiesz napisać prosty e-mail i poruszyć sprawy związane z potrzebami życia codziennego.


  Poziom samodzielności/średnio zaawansowany:

  • B1 – posługujesz się językiem obcym w stopniu średnio zaawansowanym. Radzisz sobie w większości sytuacji podczas podróży, potrafisz włączyć się do rozmowy na znane ci tematy, podać argumenty, formułować bardziej rozbudowane wypowiedzi.

  • B2 – posługujesz się językiem obcym w stopniu średnio zaawansowanym wyższym. Potrafisz swobodnie, płynnie i spontanicznie komunikować się z rodzimymi użytkownikami danego języka obcego. Żadna dyskusja cię nie przestraszy – umiesz bronić swoich poglądów w języku obcym. Czytasz ze zrozumieniem artykuły dotyczące problemów współczesnego świata, rozumiesz większość wypowiedzi, nawet skomplikowanych.


  Poziom biegłości/zaawansowany:

  • C1 – posługujesz się językiem obcym w stopniu zaawansowanym. Jesteś w stanie wykonywać złożone zadania związane z pracą i studiami. Komunikujesz się swobodnie i spontanicznie. Rozumiesz długie i złożone wypowiedzi i teksty, nawet artykuły specjalistyczne. Formułujesz przejrzyste i szczegółowe wypowiedzi ustne i pisemne.

  • C2 – posługujesz się biegle językiem obcym. Nie masz żadnych problemów ze zrozumieniem jakiejkolwiek wypowiedzi – mówionej i pisanej, nawet tej, która zawiera wyrażenia specjalistyczne czy idiomatyczne. Swobodnie tworzysz treści ustne, możesz uczestniczyć w każdej konwersacji, potrafisz napisać skomplikowane wypowiedzi, np. recenzję utworu literackiego.

  Ile czasu potrzeba na osiągnięcie kolejnych poziomów znajomości języka?

  Aby przeskoczyć na kolejny, wyższy level w języku obcym, trzeba zarezerwować sobie na naukę ok. 100–150 godzin na poziom. Oczywiście ten czas jest umowny i zależy od wielu czynników, m.in. od tego, ile masz lat, jakie masz doświadczenia w nauce języka i predyspozycje do niej, jak intensywnie się uczysz, czy robisz to w pojedynkę czy z pomocą nauczyciela, z jakich materiałów korzystasz itp.

  Poniżej możesz znaleźć tabelkę, która pokazuje liczbę godzin potrzebnych do przygotowania się do kolejnych egzaminów państwowych Cambridge, odpowiadających poziomom skali CEFR.
  Ile godzin muszę się uczyć, aby osiągnąć dany poziom? - grafika
  Źródło danych: https://support.cambridgeenglish.org/hc/en-gb/articles/202838506-Guided-learning-hours
  Co to oznacza? Jeśli przeznaczysz ok. czterech godzin w tygodniu na naukę angielskiego, to przy założeniu, że rok ma 52 tygodnie, jesteś w stanie „wskoczyć” na poziom A2 w ciągu roku. Oczywiście, jeśli będziesz się uczyć i systematycznie powtarzać materiał.

  Kolejne etapy nie są już tak proste, znasz pewnie powiedzenie: „im dalej w las, tym więcej drzew” 😉. Ale nie zapominaj o tym, że las może być fascynujący i wciągający – i tak samo jest z nauką języka!

  Jak samemu mogę określić poziom języka?

  Samemu oczywiście trudno będzie określić, na jakim poziomie zaawansowania jesteś. Najlepiej poprosić o pomoc nauczyciela, który przygotuje ci odpowiedni test (tzw. test diagnostyczny) i przeprowadzi z tobą krótką rozmowę. Na podstawie takich działań będzie w stanie powiedzieć ci, czy jesteś „Team A2”, czy może „Team B2+” 😉.

  Możesz także sięgnąć do bezpłatnych testów w internecie, np. na stronie Cambridge English lub British Council.

  Jak się przygotować, douczyć i sprawdzić wiedzę przed takim testem językowym? Koniecznie zajrzyj na portal dlaucznia.pl! Znajdziesz tam zakładkę z fiszkami i quizami z zakresu gramatyki i słownictwa ze szkoły średniej (poziom od A2+ do B2).
  GRAMATYKA
  SŁOWNICTWO

  Powodzenia!
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły

  Dlaczego warto uczyć się języków obcych – Europejski Dzień Języków

  Czy warto uczyć się języków obcych? Wiadomo – wszyscy wokół opowiadają, że należy znać języki obce i że życie z umiejętnością posługiwania się choćby angielskim jest lepsze i łatwiejsze. A ty i tak ciągle zastanawiasz się, po co zakuwać obce słówka i regułki gramatyczne… Może zebrane poniżej argumenty przekonają cię, że jednak warto się pomęczyć 😊.

  czytaj więcej
  Wypracowanie po angielsku w 4 krokach

  Wypracowanie po angielsku w 4 krokach

  Tworzenie wypowiedzi pisemnej to element wielu egzaminów językowych, popularne zadanie domowe, a także ćwiczenie przeprowadzane w ramach zajęć w szkole. Jak nauczyć się pisać wypracowania po angielsku? Poznaj uniwersalne zwroty, dowiedz się, jak unikać popularnych błędów podczas pisania oraz na co zwrócić największą uwagę. W tym artykule pokażę ci, jak sprawnie i dobrze napisać wypracowanie po angielsku.

  czytaj więcej