Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Fiszki, quizy – jak skutecznie uczyć się z dlaucznia.pl

W tym artykule:
  jak korzystać z dlaucznia.pl
  Fot. Shutterstock
  Różnorodność metod, materiałów edukacyjnych i bodźców – to współczesna codzienność uczniowska. Chyba dlatego, jak nigdy dotąd, szukamy tej jedynej skutecznej metody uczenia się i zapamiętywania. I nie chodzi o słynne „3Z”, czyli „zakuć, zdać, zapomnieć”, ale o głębokie zapamiętywanie i lokowanie wiedzy w pamięci długotrwałej. Tak, aby w przyszłości użyć jej w odpowiednim kontekście i aby wiadomości zdobyte w szkole przydały się w życiu i w praktyce.

  Jak się uczyć? Najlepiej tak, jak lubimy, i w dodatku sprytnie!

  Samo czytanie podręcznika albo notatek z zeszytu to za mało. Nawet jeśli uważasz, że przecież nauka to nauka (zazwyczaj przymusowa i nudna) i trzeba swoje przesiedzieć nad książką, daj się zaprosić w pewne miejsce…

  Czym jest portal edukacyjny dlaucznia.pl

  W serwisie dlaucznia.pl znajdziesz interaktywne materiały do samodzielnej nauki oraz wsparcie w nauce zdalnej i samodzielnym powtarzaniu materiału. Zgromadzone są w nim zagadnienia z następujących przedmiotów ze szkoły średniej:
  • języka polskiego,

  • języka angielskiego,

  • języka niemieckiego,

  • matematyki,

  • geografii,

  • biologii,

  • fizyki,

  • historii,

  • chemii.

  Dla Ucznia – jak uczyć się skutecznie?

  Wystarczy wybrać jeden z przedmiotów i uczyć się z materiałów przygotowanych przez ekspertów. Każda lekcja zawiera:
  • sekcję „W skrócie” – czyli wypunktowane konkrety z danego tematu,

  • szczegółowe omówienie tematu – „pigułkę” wiedzy i najważniejsze treści,

  • podsumowanie najważniejszych zagadnień z lekcji w postaci ciekawych fiszek i quizów, dzięki którym można szybko sprawdzić i utrwalić wiedzę,

  • materiały dodatkowe, dzięki którym można zabłysnąć na lekcji i wiedzieć jeszcze więcej – filmy, grafiki i linki do innych miejsc w sieci, dotyczące danego tematu, pozwalają szybciej przyswoić poszczególne treści i lepiej zrozumieć bardziej skomplikowane zagadnienia.

  portal dlaucznia.pl
  W ten sposób można się uczyć, zarówno czytając, klikając, jak i słuchając i oglądając. A wiadomo, że im więcej zmysłów zaangażujemy w naukę, tym lepsze mogą być wyniki uczenia się. Lekcje w portalu dlaucznia.pl uzupełniane są na bieżąco i odpowiadają podstawie programowej dla szkoły średniej. Stale powiększa się zasób zagadnień (od pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej – stopniowo – po kolejne).

  Jakie korzyści wynikają z korzystania z portalu dlaucznia.pl

  1. Materiały i krótkie lekcje są szyte na miarę twoich potrzeb i oczekiwań (w tworzeniu portalu cały czas uczestniczą uczniowie – nasi testerzy i ambasadorowie, którzy dzielą się spostrzeżeniami, jak serwis powinien wyglądać, zgłaszają swoje uwagi i pomysły!). Twórcy dlaucznia.pl są cały czas bardzo blisko swojego odbiorcy.

  2. Najważniejsza wiedza ze szkoły średniej (9 przedmiotów) została zebrana w jednym miejscu – nie trzeba szukać dodatkowych źródeł.

  3. Mówimy do ciebie zwięzłym, prostym językiem – dlatego w lekcjach widzisz wypunktowania, brak nużących opisów, konkretne treści – jednym słowem – samo „mięsko”. To także sprytny sposób na oszczędzanie czasu – przeczytanie i zrozumienie lekcji zajmuje dosłownie kilka minut.

  4. Różnorodność materiałów – lekcjom towarzyszą GIF-y, wciągające grafiki oraz dodatkowe filmy.

  5. Z portalu możesz korzystać na różnych urządzeniach – na laptopie lub komputerze stacjonarnym oraz na smartfonie i tablecie, gdziekolwiek jesteś!

  6. Szczegółowy materiał został opracowany przez ekspertów – to pewne źródło wiedzy! Autorami lekcji są doświadczeni redaktorzy oraz nauczyciele – możesz mieć pewność, że wyciągnęli z treści to, co najważniejsze.

  7. Interaktywna treść portalu – szybko aktualizujesz swoją wiedzę i sprawdzasz ją systematycznie za pomocą quizów i fiszek (informacja zwrotna jest bardzo ważna, dlatego natychmiast otrzymujesz poprawne odpowiedzi).

  Co to są fiszki i czy w ogóle są skuteczne

  Jak wygląda fiszka? – to dwustronna karteczka, która na jednej stronie zawiera np. pytanie, grafikę, polecenie albo słowo w języku obcym, a na drugiej – zwięzłą odpowiedź albo tłumaczenie słowa. Kiedyś fiszki występowały tylko w formie papierowej, obecnie triumfy święcą fiszki w wersji elektronicznej i dlatego stały się nieodłączną częścią lekcji w portalu dlaucznia.pl!

  Fiszka z geografii (znajdziesz w lekcji: Wszechświat i planety Układu Słonecznego)
  przykład fiszki z geografii
  przykład fiszki z geografii
  Fiszka z j. angielskiego (znajdziesz w lekcji: Present Simple i Present Continuous (A2+/B1))
  przykład fiszki z j. angielskiego
  przykład fiszki z j. angielskiego
  Fiszka z biologii (znajdziesz w lekcji: Budowa skóry)
  przykładowa fiszka z biologii
  przykładowa fiszka z biologii
  Jak się uczyć z fiszek? – tak, jak ci wygodnie 😊! Czytasz polecenie (pytanie), zastanawiasz się nad odpowiedzią, a po odwróceniu karteczki sprawdzasz odpowiedź.
  Odpowiednio opracowane fiszki są doskonałym narzędziem, które ułatwi powtarzanie materiału i sprawdzanie wiedzy w nieszablonowy sposób. Oprócz zadań typu „pytanie–odpowiedź” mogą zawierać grafiki (mapy, wykresy), a te w wersji elektronicznej – także wymowę wyrazów obcych czy krótkie pliki wideo z zadaniem.

  Czy fiszki są skuteczne? – oczywiście! Inaczej nie byłyby tak popularne w serwisie dlaucznia.pl! Pamiętajcie, że im częściej zaglądacie do danego zagadnienia, zadajecie sobie pytania i odpowiadacie na nie, tym skuteczniej utrwalacie materiał i przenosicie go do struktur mózgu odpowiedzialnych za długotrwałe zapamiętywanie. A przecież właśnie o to chodzi w uczeniu się, prawda?

  Czy to wszystko?

  Na dlaucznia.pl znajdziecie też gotowe quizy z wiedzy przedmiotowej – quizy geograficzne, historyczne, matematyczne czy quizy z lektur. Pomogą one wam ugruntować wiedzę. Nauka w dzisiejszych czasach absolutnie nie oznacza „ślęczenia” nad książkami. Trzeba polubić takie narzędzia jak portal dlaucznia.pl i efektywnie wykorzystywać wolne chwile w przerwach między innymi zajęciami 😊. Z fiszek i quizów możesz korzystać przez telefon i dzięki temu nie tracić czasu np. gdy jedziesz tramwajem, podróżujesz pociągiem czy czekasz w kolejce!

  Przykładowe quizy w serwisie dlaucznia.pl:

  Quiz z historii (znajdziesz w lekcji: Republika rzymska)
  przykładowy quiz z historii
  Quiz z chemii (znajdziesz w lekcji: Właściwości i zastosowania wodorotlenków)
  przykładowy quiz z chemii
  Quiz z j. polskiego (znajdziesz w lekcji: Adam Mickiewicz Dziady, cz. III – streszczenie)
  przykładowy quiz z j. polskiego
  Sytuacja pandemiczna pokazała, że edukacja to nie tylko mury szkoły, a czas nauczania zdalnego udowodnił jak nigdy dotąd, że od edukacji wymaga się otwartości i uniwersalności. W codzienności szkolnej wszyscy powinni przyzwyczaić się do tego, że nastąpiła zmiana ról - nauczyciel nie jest już tylko „podawcą” nowego materiału czy wykładowcą – jest towarzyszem nauki, wspiera i organizuje proces uczenia. Natomiast uczeń musi być bardziej samodzielny (czy mu się to podoba, czy nie 😉).
  Aby dobrze zorganizować wzajemną współpracę, trzeba szukać wsparcia m.in. w technologii i w dostępnych rozwiązaniach online. Bez wątpienia jednym z takich rozwiązań na miarę XXI w. jest genialna platforma – dlaucznia.pl!
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp