Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – język angielski

W tym artykule:
  Egzamin ósmoklasity - język angielski
  Fot. Getty Images
  Czy to już maj??! Naprawdę? Dla niektórych zbliżający się egzamin językowy to najczarniejszy koszmar i stres, dla innych zaś to kreatywna przygoda, która prowadzi do ambitnego celu: wypaść jak najlepiej! Jak skutecznie i efektywnie spożytkować majowy czas, na co zwrócić uwagę i na co nakierować energię podczas przygotowań do egzaminu ósmoklasisty – zapraszam do lektury artykułu.

  To fakt. Zostało już niewiele czasu, ale przecież języka nie uczysz się tylko w ósmej klasie! Jest twoim kompanem czasami od przedszkola, więc na bank nie możesz powiedzieć, że zupełnie NIC nie potrafisz.

  Jak nauczyć się na egzamin ósmoklasisty z angielskiego?

  Zacznij od swoich mocnych stron i …kolorowania 😉. Przejrzyj podręcznik z angielskiego albo najlepiej repetytorium (tu są zebrane najważniejsze treści), weź kolorowe markery i zaznacz:
  • na zielono – tematy, które lubisz i które nie sprawiają ci trudności, i które uważasz za łatwiejsze,

  • niebieskim kolorem – trochę trudniejsze zagadnienia, które trzeba powtórzyć i poćwiczyć,

  • a na końcu – kolorem pomarańczowym – te treści, których nie lubisz, nie rozumiesz, i w których potrzebujesz wsparcia od nauczyciela. Możesz też zajrzeć na portal dlaucznia.pl i wrzucić do „zapisanych” te tematy, z którymi masz problem, i często do nich zaglądać.

  A teraz…zjedz tę żabę!! Czyli zacznij od najtrudniejszych zagadnień. Jak to zrobić? Koniecznie „wrzuć” temat na lekcji angielskiego albo na grupie klasowej online. Jeśli nauczyciel nie będzie miał akurat czasu na wytłumaczenie ci danego, trudnego dla ciebie zagadnienia, np. pytań w mowie zależnej, to na pewno znajdzie się ktoś z klasy, kto lubi tłumaczyć i akurat świetnie radzi sobie z tym tematem 😉.

  Jak nauczyć się na egzamin ósmoklasisty z angielskiego? Powtarzać, powtarzać, powtarzać…

  Lubisz ćwiczyć? Nie bardzo?? A czy wiesz, że czy ci się to podoba czy nie, twój mózg uwielbia fitness?! To znaczy, że aby coś zapamiętać (czegoś się nauczyć) i użyć tej wiedzy w praktyce (np. na egzaminie ósmoklasisty z angielskiego, ale nie tylko) musisz gimnastykować swój mózg jak mięśnie 😊. Co możesz robić, gdy zostało niewiele czasu?
  • Powiedz stanowcze „NIE” nowościom!
   Na miesiąc przed egzaminem możesz zapomnieć o nowym materiale. Zamiast wprowadzania nieznanych zagadnień – powtarzaj i systematyzuj wiedzę oraz grupuj wiadomości (patrz wyżej).

  • Zaprzyjaźnij się ze…ściągami (tak, tak, czasami mogą przydać się w nauce!). To nie pisanie ściąg jest złe, tylko ich używanie na sprawdzianie! Czasami zachęcam moich uczniów, aby sporządzili ściągi z czasów gramatycznych z przykładami ich użycia czy z obecnie przerabianego słownictwa. Wiem doskonale, że czas, jaki poświęcą na ich przygotowanie, poszukanie materiałów i przepisanie najważniejszych treści, nigdy nie będzie czasem straconym (to przecież jedno z ćwiczeń w naszej umysłowej siłowni 😉).

  • Mów zawsze i wszędzie! Komunikacja górą! Opisuj na głos obrazki i zdjęcia towarzyszące różnym zadaniom, wyciągaj wnioski, wyrażaj własne zdanie i uzasadniaj opinię, a także mów po prostu, przy okazji. Pewnie zaraz powiesz, że przecież na egzaminie ósmoklasisty nie ma części ustnej – i co z tego? Mówienie na głos pomaga ci myśleć po angielsku, swobodnie formułować zdania, a to wszystko przyda się choćby przy zadaniu pisemnym. Poza tym udowodniono naukowo, że łatwiej zapamiętujemy taki materiał, który jest ważny dla nas osobiście lub odnosi się do nas (nazywa się to personalizacją albo efektem coctail party).

  • Messenger to też świetna pomoc naukowa! Umówcie się z kolegami i koleżankami z klasy, że w niektóre dni tygodnia komunikujecie się TYLKO po angielsku! Zobaczysz, jak szybko zrozumiecie, że angielski to nie tylko przygotowania do egzaminu ósmoklasisty i męczący obowiązek, lecz także nauka poprzez fajną zabawę.

  • Komórka też może się przydać! Zmień język w swoim telefonie na jeden, dwa dni w tygodniu (albo na zawsze) na angielski, a zanurzysz się w autentycznym materiale. To wcale nie będzie trudne – przecież nawigację swojej komórki znasz na pamięć 😉. Dzięki temu poćwiczysz słowa typu: enter, share, switch, reply, snooze, czy features! Możesz też spróbować zrobić to samo z nawigacją w samochodzie – gdy jedziesz z rodzicami w jakieś miejsce (najlepiej w centrum miasta z krętymi uliczkami i rondami), włącz ją na głos po angielsku – powtórzysz wskazywanie kierunków w rzeczywistych okolicznościach w 15 minut!

  • Pisz i koniecznie notuj ręcznie! Zapisuj ciekawe zdania, regułki. Połączenie oko–ręka–mózg to połączenie idealne i bardzo sprzyja przygotowaniom do egzaminu ósmoklasisty – angielski jest wymagający, ale może też być super przygodą!

  • Zaprzyjaźnij się z arkuszem egzaminacyjnym. Po co? Aby zapoznać się z typami zadań i strategiami ich rozwiązywania. Na pewno nauczyciel zaproponował ci taką aktywność na lekcjach. Możesz też znaleźć arkusze z poprzednich lat w internecie (np. tutaj). Niestety, egzaminy, testy i inne podobne „twory” często mają niewiele wspólnego z praktycznym użyciem języka obcego w sytuacjach rzeczywistych i nawet jeśli nieźle radzimy sobie z angielskim, np. na wycieczce za granicą czy w gronie obcojęzycznych znajomych, to niekoniecznie musimy być specjalistami od pisania e-maila czy notatki. Ważny jest także „timing”, czyli umiejętność poradzenia sobie z ograniczeniami czasowymi.

  dlaucznia.pl - kup dostęp

  Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty – z angielskim działaj online!

  Internet to dla ciebie kopalnia narzędzi, których z powodzeniem możesz użyć podczas przygotowań do egzaminu ósmoklasisty.
  Na zakończenie – przyjrzyj się uważnie zagadnieniom poniżej. Pozwolą ci ruszyć z miejsca i wkroczyć na drogę przygotowań do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego. Mam też nadzieję, że wiele ci wyjaśnią i wskażą kluczowe kierunki działania:
  • Moje mocne strony. Jak najprędzej uświadom sobie swoje mocne strony w nauce języka i skup się na nich. Na pewno jest coś, w czym czujesz się geniuszem, coś, co przychodzi ci swobodnie i z łatwością. Nie zawsze jesteśmy w stanie zrobić to sami. Czasem potrzebny jest ktoś (np. nauczyciel), kto te silne strony dostrzeże i uświadomi oraz kto pokieruje dalszym rozwojem i będzie towarzyszył ci w zmianie. Porozmawiaj z nauczycielem!

  • Cel. Masz go przecież! Jak każdy ósmoklasista i każda ósmoklasistka chcesz uzyskać przyzwoity wynik, choćby po to, żeby zdobyć punkty potrzebne, aby dostać się do wymarzonej szkoły. Niech ten cel będzie z tobą na ostatniej prostej w maju – najlepiej wyobraź sobie, co będzie się działo po południu w dzień kończący maraton egzaminacyjny – gdzie będziesz, jak będziesz wyglądać, co dokładnie będziesz czuć. Jest ulga? I tę wizję koniecznie przywołuj zawsze, gdy zaczynasz wątpić, albo, gdy jest ci źle.

  • Systematyczność. Uświadom sobie, ile czasu jesteś w stanie poświęcać na codzienny kontakt z językiem i na ile potrafisz robić to systematycznie. Jeśli spełnisz trzy kluczowe kroki: będziesz jasno wiedzieć, po co zdajesz egzamin; będziesz mieć obraz i konkretny cel w głowie i skupisz się na swoich silnych stronach – systematyczność nie powinna być dużym problemem.

  POWODZENIA!!
  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły

  Jak dobrze przygotować się do egzaminu ósmoklasisty

  Już prawie wiosna. Kto jeszcze nie zabrał się do powtarzania materiału, powinien jak najszybciej pomyśleć o ułożeniu sensownego planu. Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty? Najważniejsze są organizacja pracy i systematyczność. Wcale nie trzeba każdej minuty spędzać nad książkami. Efektywna nauka sprawi, że będziecie mieć czas na swoje hobby i spotkania z przyjaciółmi.

  czytaj więcej