Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Jak ćwiczyć logiczne myślenie – pięć praktycznych wskazówek

W tym artykule:
  jak ćwiczyć logiczne myślenie
  Fot. Shutterstock
  Umiejętność logicznego myślenia jest potrzebna każdemu człowiekowi, który chce się rozwijać i podejmować mądre decyzje. Jak zatem ćwiczyć logiczne myślenie? Czy pomóc w tym może rozwiązywanie zabawnych zagadek logicznych?

  Co to jest logiczne myślenie?

  Logiczne myślenie to cecha typowo ludzka, odróżnia nas ona od zwierząt. Już jako dzieci w drugim roku życia potrafimy kojarzyć fakty nawet na podstawie niewielu posiadanych informacji (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, obejrzyj wykład badaczki Laury Schulz na konferencji TED). Potem przez lata spokojnie i systematycznie trenujemy logiczne myślenie, próbując rozwiązać zwykłe codzienne problemy i proste zadania matematyczne. Aż przychodzi czas gwałtownego rozwoju mózgu, a jednocześnie nowy etap edukacji i przejście do szkoły średniej. Właśnie wtedy, gdy człowiek liczy sobie kilkanaście lat, następuje w mózgu prawdziwa rewolucja i przebudowa, głównie w obszarze kory przedczołowej. To ta część mózgu, która odpowiada za umiejętność abstrakcyjnych rozważań, kojarzenie faktów, wysnuwanie złożonych wniosków i logiczne myślenie.

  Rozwijanie inteligencji a logiczne myślenie (powiązanie logicznego myślenia z rozwijaniem inteligencji)

  Logiczne myślenie, podobnie jak inne umiejętności, można wyćwiczyć. Badania naukowe udowodniły, że rozwijanie inteligencji jest możliwe. Każdy z nas może rozwijać swój umysł i zdobywać coraz lepsze wyniki w nauce. Nawet osoby, które miały w życiu ciężki start, np. pochodzą z biednej rodziny, nie miały dostępu do dobrego wykształcenia, mogą rozwinąć swój potencjał. Słynna psycholożka, profesor Caroll Dweck, wskazuje na to, że wszystko zależy od tego, jakie mamy nastawienie. Osoby, które wierzą, że nie są dość inteligentne i nic na to nie poradzą, ponoszą porażki. Ale ludzie, którzy do problemów podchodzą jak do wyzwań i nie ustają w staraniach, dochodzą do sukcesów.
  Za każdym razem, kiedy wychodzisz poza swoją strefę komfortu (czyli robisz coś dla siebie nowego i nieznanego, trudnego), w twoim mózgu powstają nowe połączenia nerwowe. Rozwijasz się i uczysz nowych umiejętności. Niezależnie od tego, jakie wcześniej miałeś lub miałaś oceny, jaki był twój iloraz inteligencji, jakie wyniki zdobywałeś(-aś) w różnych dziedzinach nauki – stale możesz się uczyć i osiągać bardzo dobre rezultaty.

  Na trening logicznego myślenia nigdy nie jest za późno

  Jak się okazuje, trening logicznego myślenia można wdrożyć na różnych etapach rozwoju i liczyć na dobre jego efekty.
  Dość często można usłyszeć opinię, że są przedmioty, do których trzeba mieć szczególne uzdolnienia, a jeśli się jest ich pozbawionym, po prostu trzeba pogodzić się ze słabymi wynikami w nauce. Zwykle wymienia się matematykę i inne, pokrewne jej, przedmioty ścisłe, np. fizykę czy chemię. To, że do matematyki trzeba mieć szczególne uzdolnienia, nie jest prawdą. Niektórzy uważają, że dziewczyny to humanistki, a chłopcy są z natury lepsi w przedmiotach ścisłych. Ale wyniki ogólnoświatowych badań mówią jasno: dziewczyny i chłopcy mają takie same uzdolnienia do matematyki. O tym, czy mają dobre wyniki z tego przedmiotu decydują wiara we własne siły (czyli to przekonanie, o którym mówi prof. Dweck) oraz codzienny trening. To on czyni mistrza, także w zakresie zadań z matematyki.
  dlaucznia.pl - kup dostęp

  Zagadki matematyczne

  Niektórzy uważają, że osobom, które wybiorą w przyszłości studia humanistyczne, społeczne czy artystyczne, na nic się nie przyda rozwijanie logicznego myślenia. To nieprawda. Nie tylko przyszli inżynierowie czy ekonomiści powinni ćwiczyć logiczne myślenie. Bo też nie tylko w matematyce się ono przydaje. Logika, statystyka, wnioskowanie, ocenianie podobieństw i różnic, szacowanie prawdopodobieństwa – to wszystko umiejętności potrzebne w wielu zawodach, od prawnika i lekarza po psychologa czy artystę. Brytyjska matematyczka i pianistka Eugene Cheng w innym wykładzie na konferencji TED przedstawia prosty przykład na to, jak myślenie abstrakcyjne i operacje na prostych liczbach pomogły jej zrozumieć kwestie nierówności społecznych, dyskryminacji i gniewu osób wykluczonych. Prosty diagram, w którym umieściła liczbę 30 i jej dzielniki, pokazuje różnorodność zjawisk społecznych, które znamy z życia codziennego.

  Jak ćwiczyć logiczne myślenie

  Wszelkie argumenty dowodzą, że ćwiczenie logicznego myślenia jest wskazane i naprawdę może poprawić nasze życie (np. poprzez zwiększenie szans na dobre studia i ciekawą pracę). Ale w jaki sposób można trenować logiczne myślenie?
  1. Systematycznie. Codziennie sięgaj po różne rozrywki, które wymagają od ciebie koncentracji, namysłu, planowania kilku ruchów naprzód, przewidywania, szukania podobieństw i różnic. Świetnie sprawdzają się puzzle, układanki (np. kostka Rubika, różne układanki 3D), szachy, planszówki, gry strategiczne.

  2. Różnorodnie. Sięgaj zarówno po zadania tekstowe, które zmuszają cię do główkowania, jak i po aktywności, które angażują całe ciało. Czy wiesz, że klejenie modeli, szydełkowanie złożonych wzorów, pieczenie ciasta według skomplikowanego przepisu albo gra zręcznościowa to też dobry trening dla mózgu? Na dodatek wszystkie zadania, w których na przemian używamy prawej i lewej strony ciała (np. naprzemienne ruchy przy tańcu), integrują pracę obu półkul.

  3. Dla zabawy. Wybieraj takie aktywności, które sprawiają ci przyjemność. Wolisz krzyżówki, sudoku, łamigłówki logiczne, zagadki matematyczne, wyszukanki? Nawet te, które wydawać by się mogły dziecinne, doskonale wspierają pracę mózgu i poprawiają umiejętności szybkiego kojarzenia i koncentracji.

  4. Wytrwale. Niektóre zagadki logiczne wydają się zbyt skomplikowane, by w ogóle zaczynać je rozwiązywać. Ale nie poddawaj się, próbuj! Pamiętaj, że masz wystarczające kompetencje, by ćwiczyć logiczne myślenie. Jeśli nie widzisz rozwiązania, pomyśl: „Jeszcze tego nie wiem”, a nie: „Nigdy tego nie rozwiążę”.

  5. Ambitnie. Wybieraj zadania, nad którymi musisz się trochę zastanowić. Wszystko, co nie jest banalnie proste, pozwala ci trenować inteligencję. Dzięki twórczemu wysiłkowi zdobywasz coś jeszcze – intuicję naukową, bardzo cenną przy rozwiązywaniu problemów matematycznych. Każde następne zadanie logiczne będzie dla ciebie coraz bardziej zrozumiałe.

  dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
  Poznaj portal
  Sprawdź nasze materiały do nauki
  Powiązane artykuły

  Mnemotechnika – sposób na zapamiętywanie

  Ludzka pamięć to baza danych, która stale się rozrasta. Od najmłodszych lat gromadzimy w niej wszystko, co przeżywamy i czego się uczymy. Zdarza się jednak, i to często, że ważne dla nas informacje wylatują nam z głowy. Na szczęście jest mnemotechnika, czyli znane od dawna techniki zapamiętywania, przechowywania i przypominania sobie informacji. 
  Warto stosować je na co dzień. 

  czytaj więcej